Najnowsze wiadomości

26 kwietnia 2024 0:30

Jak długo żyją zwierzęta domowe?



Przeciętna długość życia zwierząt domowych zdecydowanie odbiega od przeciętnej długości życia ludzkiego. Właśnie dlatego informacje na ten temat są często wyszukiwane, gdyż mogą być przydatne przy podjęciu decyzji o zakupie lub adopcji konkretnego zwierzaka.

Warto mieć świadomość, że wiele gatunków zwierząt domowych żyje kilkanaście lub kilkadziesiąt lat

To bardzo ważne, by zdawać sobie sprawę z faktu, że zwierzęta mogą żyć całkiem długo, o ile będą pod troskliwą opieką i nie dotknie ich jakiś nieszczęśliwy wypadek. Uświadomienie sobie tego faktu może pomóc z podjęciu decyzji o zakupie lub adopcji zwierzaka. Trzeba zdawać sobie sprawę, że to decyzja na wiele lat do przodu i od razu zastanowić się nad tym, co zrobimy, gdy ukochana papuga zacznie się starzeć. Czy będzie nas stać na leczenie? Czy będziemy gotowi zająć się starzejącym się królikiem lub psem? Odpowiedzenie sobie na kilka pytań tego typu pomoże w utwierdzeniu się w przekonaniu, czy robimy właściwie, kupując lub przygarniając zwierzę pod swoją opiekę.

Które zwierzęta żyją szczególnie długo, a które szybko nas opuszczą?

Jeśli jesteśmy osobami bardzo uczuciowymi, które przywiązują się do zwierząt lub w naszym domu są dzieci, które mogą silnie przeżyć odejście ukochanego zwierzątka, warto rozważyć decyzję o zakupie lub adopcji tych zwierząt, które żyją dłużej.

Do zwierząt, które nie żyją zbyt długo zaliczają się gryzonie – myszki, chomiki i szczury. Wyjątkiem są świnki morskie, które dożywają nawet do dziesiątego roku życia. Niestety równie krótko, jak większość gryzoni, pożyją drobne ptaki ozdobne: papuga, kanarek, mewka.

Zdecydowanie dłużej żyją najpopularniejsze zwierzęta domowe czyli psy i koty. Wiek psa, który bywa graniczny to około 15 lat, ale wiele zależy od rasy psa, trybu życia i tego, jak się nim opiekujemy. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by zwrócić uwagę na fakt, że psy małych ras zazwyczaj żyją dłużej. Jeśli chodzi o koty, to średnia długość życia kotów, które nie są wypuszczane na zewnątrz, wynosi 15 do 20 lat, co jest naprawdę imponującym wynikiem. Koty wychodzące niestety nie cieszą się wolnością i życiem tak długo, gdyż często kończą żywot pod kołami samochodów.

Jeszcze jednym gatunkiem zwierząt, które żyją długo i mogą być kompanem na naprawdę długie lata, jest żółw. Dokładna długość życia żółwia zależy od wielu czynników, jak jego gatunek, dieta, warunki życiowe, ale można przyjąć, że w sprzyjających warunkach, żółw może dożyć kilkudziesięciu lat. To naprawdę długofalowe zobowiązanie, dlatego przed zabraniem żółwia do domu, warto przemyśleć tę kwestię i podjąć decyzję dopiero mając pewność, że jesteśmy gotowi na to wieloletnie zobowiązanie do opieki nad zwierzęciem. To tyczy się, z resztą, każdego gatunku zwierząt. Bez względu na to, czy pod swój dach będziemy chcieli zaprosić psa, kota czy świnkę morską, myślmy perspektywicznie i dobrze przemyślmy ten temat, bo nie ma nic smutniejszego niż zwierzę, które zostało porzucone po kilku latach.

Wybór zwierzęcia domowego nie powinien zależeć wyłącznie od średniej długości jego życia – to za mało. Liczą się także preferencje domowników w tym zakresie, jak również inne czynniki (choćby obecność alergii na sierść konkretnego gatunku zwierząt). Wszystko to warto wziąć pod uwagę, by podjąć dobrą decyzję.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)