Najnowsze wiadomości

25 maja 2024 6:19

Ogród na balkonieBalkon jest zaletą każdego mieszkania. Ma wiele zastosowań, np. może być sezonową jadalnią. Dania będą smaczniejsze, jeśli zjemy je w pięknym i przyjemnym miejscu. W ciepłe dni, śniadanie i kolacja na balkonie to nie tylko posiłek, ale i relaks. Oprócz tego na balkonie możemy uprawiać swój mały ogródek.

W czasie zimy balkon jest miejscem zapomnianym. Zaczynamy go użytkować, dopiero na wiosnę. Dobrze utrzymany balkon może być oazą spokoju i jedną z ulubionych części mieszkania. Wystarczy odpowiednio wykorzystać przestrzeń balkonową, nie musi on być tylko miejscem do suszenia prania. Możemy na nim wypić kawę,, poczytać gazety i książki, opalać się, jeśli jest odpowiednie nasłonecznienie.

Na balkonie możemy też uprawiać "ziołoogrodnictwo", wystarczy nawet najmniejszy kawałek balkonu, aby powiesić na nim lub zasadzić kwiaty czy pielęgnować niektóre warzywa i zioła. Mając własne "małe uprawy", przynajmniej wiemy, jak jemy - świeżo i zdrowo.

Przy zakładaniu balkonowego ogrodu, przydatna może okazać się specjalna ławka do upraw. Jest ona wykonana z wytrzymałego blatu i schowka na narzędzia, nasiona, itp. I ma ona standardowy rozmiar, dopasowany do większości balkonów. Taka uprawa nie wymaga wielkiego poświęcenia ogrodnika, ponieważ można zainstalować balkonową szklarnię i zakupić samonawadniające się doniczki.

Przy aranżacji balkonu, należy mieć świadomość, że przy niewielkiej przestrzeni najlepsze będzie proste umeblowanie, które bezproblemowo dopasuje się do rogów i ścian, nie zajmując zbyt wiele miejsca. Idealne w tym przypadku okażą się składane krzesła, leżaki, a nawet stoły.

W gorące dni, słońce może być dla nas kłopotliwe. Aby się przed nim ochronić możemy postawić parasol lub zamontować markizę. Będą one także zabezpieczeniem przed upałem dla uprawianych przez nas roślin i ochronią nasze mieszkanie przed nagrzaniem.

Wybór odpowiednich przedmiotów na balkon możemy uzależnić od wystroju wnętrza lub urządzić balkon w zupełnie innym  stylu. Rośliny ozdobne, donice, meble to podstawowe rzeczy. Dodatkowo można ustawić  małe lampiony solarne, które dadzą efekt wieczorem i w nocy. W dzień nasze oko mogą cieszyć poduszki na krzesłach czy ozdobne wycieraczki.

Możliwości aranżacyjne są ogromne, nawet jeżeli musimy zagospodarować niewielki balkon. Przy wyborze mebli balkonowych ważne jest, aby były one wykonane z odpowiednich materiałów, odpornych na zmieniające się warunki pogodowe. 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)