Najnowsze wiadomości

16 lipca 2024 6:15

Nie truj siebie i sąsiadów - spalanie śmieci to przestępstwo!Spalanie śmieci w kominku, piecu kozie lub piecu centralnego ogrzewania jest zabronione. Za taki czyn prawodawca przewidział nałożenie mandatu w wysokości 500 złotych, a w przypadku nagminnego łamania prawa kary mogą być jeszcze wyższe.

Ogrzewanie domu śmieciami jest zabronione

Przez wiele lat w domach jednorodzinnych spalano śmieci, gdyż odbiór odpadów był utrudniony. Ponadto polskie społeczeństwo miało niewielką świadomość zagrożeń związanych ze spalaniem plastiku, pieluch jednorazowych lub starych mebli. Obecnie wiele mówi się o szkodliwych związkach uwalnianych podczas palenia śmieci, a Polacy coraz częściej domagają się zdecydowanych działań, przeciwdziałających powstawaniu smogu. Liczba kar nakładanych na osoby spalające śmieci jest wysoka, gdyż na policję i do straży miejskiej trafiają liczne donosy. Sąsiedzi-truciciele są nieakceptowani nawet w małych miejscowościach, gdzie jeszcze kilka lat temu czuli się zupełnie bezkarni.

Najczęściej do kominków i pieców trafiają śmieci z plastiku, drewno z rozbiórki oraz kawałki starych mebli. Każdy z materiałów podczas spalania wytwarza rakotwórcze związki, które są szczególnie szkodliwe dla małych dzieci i osób starszych. Zgodnie z prawem jako opał można wykorzystywać wyłącznie przeznaczone do tego celu materiały, między innymi węgiel, ekogroszek, pellet. Jeżeli do pieca trafiają odpady do recyclingu lub przeznaczone do utylizacji w specjalistycznych przedsiębiorstwach, jest to wykroczenie.

Co zrobić z problematycznymi odpadami?

Aby pozbyć się odpadów takich jak drewno z rozbiórki czy stare meble, powinno się zamówić kontener na śmieci. Wymiary pojemnika umożliwiają wyrzucenie do niego mebli w całości oraz dużych kawałków drewna. Odbiór śmieci przez firmę https://www.ecoexpress24.pl/ jest rozwiązaniem zgodnym z prawem, dzięki któremu dba się o środowisko naturalne oraz zdrowie swoje i sąsiadów. Wypożyczenie kontenera na śmieci sprawia, że wszystkie problematyczne odpady szybko znikają z domu i posesji, a w przypadku kontroli straży miejskiej lub policji, ma się dowód, że legalnie usunęło się odpady.

Kontener zamawia się przez aplikację ecoexpress24.pl, a płatność za jego wynajęcie odbywa się przez PayU. Transakcja przebiega bezgotówkowo, a przelew jest widoczny dla dostawcy kontenera już po kilku minutach. Na pojemnik czeka się około doby, dlatego śmieci usuwa się z domu i posesji znacznie szybciej niż w przypadku ich spalania w domowym kominku lub piecu. Ponadto cena wynajęcia kontenera jest niższa niż wysokość mandatu za spalanie śmieci.

 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)