Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 16:10

Nowoczesna aranżacja mieszkania - coś dla odważnychW siei wiele mówi się o tym, że dzisiejsze trendy aranżacyjne wyznacza styl nowoczesny, który korzysta z wszystkich najlepszych rozwiązań. Zapewnia przy tym wyjątkowy efekt, którym warto pochwalić się przed rodziną i znajomymi.

Czym jednak tak naprawdę styl nowoczesny jest? Z czego się składa i jakie są jego najważniejsze wyróżniki? Na te pytania trzeba odpowiedzieć jeszcze przed podjęciem ostatecznych decyzji, związanych z doborem konkretnych rozwiązań. W poniższym tekście wyjaśniamy, z czym tak naprawdę mamy do czynienia i co zrobić, aby mieszkanie nabrało specyficznego charakteru.

Co to jest styl nowoczesny we wnętrzach?

Zaczynamy od wyjaśnienia podstawowych pojęć. Zanim kupimy odpowiednie szafywybierzemy kolor ścian i materiał, jakie znajdzie się na podłodze, warto zdobyć nieco informacji na temat tego, czym wyróżnia się styl nowoczesny. Co najważniejsze, stanowi on połączenie minimalizmu i maksymalnej funkcjonalności. Ma być więc prosto, ale wygodnie.

Styl nowoczesny jest nieco surowy, co może odstraszyć niektóre osoby zainteresowane tego typu aranżacjami. Brak w nim bowiem bogatej kolorystyki, składającej się z mocnych, żywych barw. Dominuje tu przede wszystkim biel, odcienie szarości, beż i materiały surowe, takie jak metal oraz beton.

Jeśli zaś chodzi o dodatki, nie ma ich wiele. Oczywiście nie oznacza to, że chodzi o aranżację pustych wnętrz bez duszy. Głównym założeniem okaże się jednak unikanie przesady, zwłaszcza w przypadku doboru zdobień. Kwiaty doniczkowe, eleganckie, wazony i ramy obrazów, umiejętnie dobrane tkaniny - tyle wystarczy, by nowoczesne wnętrze pozostało minimalistyczne, a także przyjemne w odbiorze. Charakterystykę stylu nowoczesnego dobrze oddają poniższe zasady, którymi warto kierować się podczas przygotowywania aranżacji.

  • Mniej znaczy lepiej - to znaczy minimalizm jest najważniejszym wyznacznikiem omawianego stylu. We wnętrzach powinno znaleźć się tylko to, co niezbędne.
  • Liczy się przestrzeń - zastawione, zagracone pomieszczenia nie można uznać za nowoczesne. Takie podejście wiąże się z koniecznością zachowania minimalizmu, dzięki któremu pokoje staną się po prostu przestronne. Typowe dla stylu nowoczesnego jest również łączenie pomieszczeń - na przykład salonu z kuchnią.
  • Geometryczny porządek - właściwa organizacja przestrzeni, oparta na liniach prostych i równoległych to podstawa stylu nowoczesnego.

Choć powyższe zasady mogą wydać się skomplikowane, w rzeczywistości wcale nie jest tak trudno. Należy jedynie pamiętać o umiarze podczas wyboru mebli i dodatków. Stolik kawowy z pewnością okaże się lepszym wyborem, niż duży, masywny stół, który zajmuje większą część wolnego miejsca w pomieszczeniu.

Nowoczesne stoliki kawowe:

Jakie meble do stylu nowoczesnego - na co warto postawić?

Z teorii przechodzimy do praktyki. Wiemy już, o jakich zasadach musimy pamiętać, dlatego dobór poszczególnych elementów i rozwiązań aranżacyjnych powinien być dużo łatwiejszy. Jeszcze raz należy podkreślić, że liczy się przede wszystkim prostota i minimalizm. Pamiętać o tym trzeba w każdym pomieszczeniu.

  • Salon w stylu nowoczesnym. Białe meble z drewnianymi dodatkami, mały stolik kawowy, elegancka, jasna soda i nowoczesna szafka RTV - takie połączenia spotykane są bardzo często. W salonie znaleźć może się również metalowa lampa, drewniany parkiet i drobne dodatki, najlepiej w postaci kwiatów doniczkowych.
  • Sypialnia w stylu nowoczesnym. Tutaj zadanie może okazać się nieco trudniejsze. Warto bowiem zrobić coś, aby pomieszczenie okazało się przytulne, a jednocześnie zgodne z zasadami, o których mówiliśmy wcześniej. Kryteria te świetnie spełni biała rama łózka z wygodnym materacem i dodatkami w postaci koca z miękkiego materiału i kilku poduszek. Do tego powinna dojść komoda lub szafa rozsuwana, najlepiej z dużym lustrem, by optycznie powiększyć pomieszczenie. Jako dodatek bardzo dobrze sprawdzi się gustowny dywan, ciekawa lampa ze stali nierdzewnej i zasłony utrzymane w stonowanych kolorach.
  • Kuchnia w stylu nowoczesnym. Kolorystyka okaże się podobna do tego, czego możemy spodziewać się w pozostałych pomieszczeniach. Dominować powinna więc biel przełamywana elementami wykonanymi z metalu lub drewna, a także niewielkimi dodatkami. Nowoczesna kuchnia to miejsce, w którym centralnym elementem jest wyspa. Najlepiej wyposażona w płytę grzewczą, zlew i okap. Jej postawienie będzie bardzo praktycznym rozwiązaniem, na którym skorzystają wszyscy domownicy.

Styl nowoczesny tylko do dużego metrażu?

Jak zdążyliśmy podkreślić wcześniej, w przypadku omawianych aranżacji niezwykle ważna jest przestrzeń. Należy unikać zastawiania pomieszczeń zbyt dużą liczbą mebli i niepotrzebnych elementów, które tylko ograniczają swobodę ruchu. Wszystko, co postawimy, musimy być również przydatne - niezależnie od tego, czy jest to witryna (https://www.twojemeble.pl/meble/witryny), szafa na ubrania, stolik RTV czy kanapa. Nie ma tu miejsca na przypadek.

Czy to oznacza, że małe mieszkania nie mogą być nowoczesne? Nie, styl nowoczesny może pasować wszędzie. Sztuka polega na tym, aby znaleźć optymalne rozwiązanie, które pozwoli spełnić wymienione wcześniej kryteria. W przypadku ograniczonego metrażu trzeba pamiętać nie tylko o ograniczeniu liczby mebli, ale również sposobach na optyczne powiększenie przestrzeni. Odsłonięcie okien (precz z grubymi, ciemnymi zasłonami!), kilka źródeł światła, jasne ściany, duże lustra - wszystko to zdecydowanie ułatwi aranżację. Dzięki temu styl nowoczesny zawitać może w każdym mieszkaniu.

Artykuł partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)