Najnowsze wiadomości

14 września 2024 16:33

Jak zarządzać pierwszą wypłatą?



Pierwsze zarobione pieniądze

Pierwszą pensję można wydać na wiele sposobów i nawet, jeśli nie jest ona duża, może przyprawić o zawrót głowy osoby, których praca właśnie została nagrodzona. Kuszące wydaje się wydanie jej na przyjemności, znacznie lepszy efekt przynosi jednak wyznaczenie już na samym początku określonych priorytetów finansowych. Sami pracownicy często wspominają, że pierwsza wypłata jest niczym smaczny tort, który chce się zjeść w całości. Analogia z tortem nie jest przy tym pozbawiona uzasadnienia, w obu przypadkach efekt nie musi bowiem zachwycać. Statystyki potwierdzają jednak, że nasi rodacy coraz poważniej podchodzą do konieczności oszczędzania. Owszem, ciągle trudno jest nas przekonać do długofalowych strategii finansowych, niemal 60 procent Polaków przyznaje jednak, że co miesiąc odkłada stałą kwotę. Co ciekawe, skłonność do oszczędzania jest szczególnie silna u ludzi młodych. Oczywiście, nie każdy pomysł jest tak samo dobry.

Grunt to nie mieć długów

Problemy z długami mogą się pojawić już w bardzo młodym wieku, czego przykładem może być choćby kredyt studencki. O tym, jak poważne bywają świadczą choćby dane statystyczne z roku 2015, wynika z nich bowiem, że nawet 330 tysięcy osób poniżej 31 roku życia ma problem z terminowym regulowaniem zobowiązań. Oczywiście, nie brakuje takich, których nie da się od razu spłacić w całości, konieczne jest jednak pilnowanie, aby odsetki nie rosły. Priorytetem w planowaniu wydatków powinno być więc unikanie zadłużenia.

Fundusz na nagłe wydatki

Wygospodarowanie pewnej sumy i odkładanie jej nie jest proste, często okazuje się jednak, że nawet drobne kwoty odkładane na czarną godzinę mogą być dla nas wybawieniem, gdy uświadomimy sobie, że nasza kondycja finansowa nie jest najlepsza. A przecież może ją pogorszyć już choćby mandat lub awaria samochodu.

Inwestycje dla przyszłości

Mając dwadzieścia lat trudno poważnie myśleć o przyszłej emeryturze, nie zaskakuje więc to, że młodzi Polacy niemal nie odkładają na starość. Co więcej, bardzo często okazuje się, że nie mamy nawet pojęcia o tym, jak zabrać się za oszczędzanie. A jednak oszczędzanie na emeryturę chyba nigdy nie było tak ważne, jak ma to miejsce obecnie, musimy bowiem pamiętać o szybkim tempie starzenia się społeczeństwa i częstych zmianach systemów ubezpieczeń społecznych. Trudno więc polemizować z osobami, które uważają, że im szybciej zaczniemy oszczędzać, tym lepiej.

Masz wątpliwości – pytaj

Jedna ze starych zasad mówi o tym, że jeśli nie zapytamy, nie dostaniemy odpowiedzi. Nic więc nie stoi na przeszkodzie temu, aby umówić się na spotkanie z doradcą finansowym i spytać go o najlepszy sposób zarządzania naszymi pieniędzmi. Zawsze warto też zorientować się, jakie propozycje ma dla nas firma, która nas zatrudnia, czasem są to bowiem ubezpieczenia w zniżkowej cenie lub programy emerytalne. Nawet codzienne małe oszczędności mogą przynieść duży zysk.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)