Najnowsze wiadomości

28 marca 2024 14:45

Jak zbudować taras?



Gdy za oknem jest piękna pogoda, chcemy cieszyć się nią w każdej chwili. Jeśli posiadamy balkon lub taras, możemy spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Na tarasie możemy czytać i jeść, cieszyć się promieniami słońca. Warto zaaranżować i zabezpieczyć go jak najlepiej, aby czas tam spędzony z książką i kawą płynął nam lekko i przyjemnie. Ciekawie urządzić możemy zarówno niewielkich rozmiarów balkon w bloku lub apartamentowcu, jak i duży taras przy domu jednorodzinnym. Podobnie będzie wyglądało zabezpieczenie i balkonu i tarasu przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Ekipa ekspertów

Podstawą każdego przedsięwzięcia jest zaangażowanie odpowiednich ludzi. Możliwe, że mamy w domu „złotą rączkę”, która bez problemu wykona większość prac, jeśli jednak nie wiemy jak zabrać się za zbudowanie tarasu, warto jest skorzystać z pomocy ekipy specjalnej.

 

Jak przygotować podłoże pod taras?

Nie ma znaczenia czy planujemy taras ziemny z kamienia lub kostki brukowej czy też betonowe patio – w obu przypadkach prawidłowe wykonanie podłoża to połowa sukcesu. Zapewni ono nam większą trwałość całej konstrukcji i od fundamentów będzie chronić przed czynnikami zewnętrznymi i uszkodzeniami mechanicznymi.

Aby odpowiednio wykonać taras, musimy odpowiednio ukształtować spadek do krawędzi zewnętrznej (nachylenie powinno wynosić 1,5%).

W przypadku tarasu na gruncie najpopularniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie powierzchni z płytek ceramicznych. Jest to kosztowny wybór, a montaż płytek nie należy do łatwych zadań. Tego rodzaju taras może być zbudowany na podłożu gruntowym. Układamy na nim płyty z polistyrenu ekstrudowanego, a następnie wylewamy płytę betonową.

 

Obróbka blacharska

Istotną częścią każdego tarasu i balkonu jest obróbka blacharska. Dzięki blachom, odprowadzana jest woda deszczowa i chroniona ściana oraz okapniki.

Należy pamiętać, że niewłaściwy montaż blachy na balkonie lub tarasie, np. nieszczelna obróbka spowoduje przejście wilgoci pod warstwy hydroizolacji i może być powodem korozji. Głównym zastosowaniem obróbki blacharskiej jest odprowadzenie deszczówki do rynny lub – jeśli jej nie posiadamy – poza balkon lub taras.

Aby odpowiednio zabezpieczyć balkon, potrzebny będzie okapnik. Jego niezainstalowanie spowoduje ściekanie wody po ścianach elewacji, co może grozić przedostaniem się jej w głąb budynku. Oprócz tego istnieje ryzyko, że zniszczona zostanie cała struktura tarasu i balkonu i powstaną pleśń i grzyby (więcej o obróbce dowiesz się na: http://www.janus.com.pl/obrobka-skrawaniem-cnc/).

Na otwartych balkonach i tarasach, istnieje też możliwość zbudowania zadaszenia z blachy, które ochroni je przed wodą.

izolacja tarasu

 

Izolacja tarasu

Izolacja tarasu nie należy do łatwych kwestii. Tworząc odpowiednią ochronę, musimy połączyć: e estetykę z trwałością, starannością, wodoszczelnością i odpornością na różne czynniki zewnętrzne, a także z przepuszczalnością ciepła. Najważniejsze to skorzystać z jakościowych materiałów, które będą nam służyć przez lata.

Kluczem jest dobór odpowiednich warstw konstrukcji, tak aby do siebie idealnie przylegały. Będą one zabezpieczać przed szkodliwym wpływem warunków pogodowych, czyli przed deszczami, gradem i śniegiem.

Do podstawowych warstw, które zabezpieczą taras, należą:

- warstwa wyrównawcza, tj. taka która kształtuje spadek; ułatwia spływanie wody z tarasu;

- warstwa hydroizolacji – jest zabezpieczeniem przed wodą, aby nie wniknęła ona w głębsze warstwy tarasu,

- warstwa izolacji przeciwwilgociowej – jest ochroną przed wilgocią,

- jastrych, tj. warstwa dociskowa – układa się ją w celu dociskania ocieplenia,

- hydroizolacja podpłytkowa – wykonuje się ją z płynnej folii, albo innego materiału uszczelniającego,

- warstwa wykończeniowa – do jej wykonania, wykorzystuje się np. terakotę, gres, klinkier czy płytki z kamienia.

Można też zabezpieczyć taras za pomocą pianki poliuretanowej. Jej wykorzystanie jest bardzo dobrym wyborem, ponieważ już niewielka ilość zapewni nam efektywną termo- i hydroizolację.

Pianka poliuretanowa posiada najniższy współczynnik przewodzenia ciepła i wystarczy tylko kilka centymetrów, aby zapewnić nam optymalne ocieplenie i ochronę tarasu (szczegóły poznasz na: http://izosolux.pl/pl/piana-poliuretanowa-opis-produktu.html).

 

Ile kosztuje taras?

Na cenę naszego tarasu składa się wiele czynników, m.in. przygotowanie podłoża (jeśli jest ono nierówne, koszt będzie o wiele wyższy), wylewki – podkład, zbrojenia, beton, izolacja, płytki. Nie możemy zapomnieć o zapłaceniu firmie budowlanej za robociznę. Podsumowując - za około 12m2 zapłacimy od 3500 do 5000 złotych.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)