Najnowsze wiadomości

30 września 2023 7:41

Jesteś studentem o skromnych dochodach, ale chcesz oszczędzać? Zobacz, co może dać Ci lokataNawet jeżeli zarabiasz nieregularnie, a Twoje konto zasilają jedynie niewielkie kwoty, możesz (a nawet powinieneś) oszczędzać. Jeśli szukasz sprawdzonego sposobu na ulokowanie drobnych oszczędności, sięgnij po lokatę bankową.

Niewystarczająca pomoc ze strony rodziny oraz brak możliwości połączenia pełnoetatowej pracy z nauką to najczęstsze powody problemów finansowych w studenckim życiu. Zwiększające się wydatki i potrzeba zapewnienia sobie choć minimalnego bezpieczeństwa finansowego powodują, że coraz więcej studentów zaczyna oszczędzać pieniądze. Nawet niewielkie kwoty odkładane regularnie mogą okazać się bardzo dużym wsparciem w przypadku pojawienia się nieplanowanych wydatków.

Oszczędzanie bez ryzyka

Większość studentów nie może pozwolić sobie na ryzykowne inwestycje. Ochrona kapitału i bezpieczny, z góry określony zysk, może być dla takich osób kwestią kluczową. Jeśli chcesz, by Twoje pieniądze pracowały, zastanów się nad założeniem lokaty bankowej - to jeden z najpopularniejszych sposób oszczędzania.

Odkładanie na lokacie może być bardzo dobrą szkołą gospodarowania pieniędzmi. Obserwacja, jak pomnażają się oszczędności, od czego to zależy, ile można zyskać dzięki niewielkim kwotom, może zaprocentować w przyszłości, kiedy oszczędności będą większe niż te gromadzone w studenckich czasach.

Szukasz lokaty dostosowanej do Twoich potrzeb? – kliknij i dowiedz się więcej.

Bezpieczne zyski

Dzięki lokacie bankowej Twoje pieniądze przyniosą bezpieczne, przewidywalne zyski. Oczywiście w przypadku niewielkich kwot nie będą to spektakularne profity, warto jednak wiedzieć, że umieszczając środki na lokacie chronisz je przed wpływem inflacji, dzięki czemu nie tracą na wartości. Ochrona zgromadzonych środków jest istotną zaletą lokaty bankowej. Twój zgromadzony kapitał jest bezpieczny, niezależnie od sytuacji gospodarczej w kraju czy zmian na giełdzie.

Ochrona przed lekkomyślnymi wydatkami

Jeśli posiadasz większe oszczędności (np. dzięki wakacyjnej pracy lub jednorazowemu wsparciu finansowemu bliskich), lokata pozwoli Ci ochronić pieniądze przed pochopnym roztrwonieniem. Umieszczając pieniądze na lokacie „zamrażasz” je na kilka lub kilkanaście miesięcy (w zależności od czasu trwania lokaty). Jeśli zdecydujesz się na przerwanie depozytu przed terminem, stracisz naliczone przez bank odsetki. To doskonała motywacja, aby powstrzymać się przed lekkomyślnymi wydatkami.

Lokata lokacie nierówna

Nie wszyscy wiedzą, że lokata bankowa może mieć różne formy. Zanim zdecydujesz się na otwarcie takiego depozytu, sprawdź możliwe opcje i dostosuj lokatę do własnych potrzeb i oczekiwań. Możesz „zamrozić” pieniądze tylko na krótki czas? Zamiast lokaty na 3, 6 lub 12 miesięcy wybierz dwumiesięczny depozyt. Chcesz ochronić swoje odsetki nawet wtedy, gdy będziesz zmuszony zakończyć lokatę wcześniej? Postaw na lokatę progresywną. Jej oprocentowanie rośnie wraz z każdym kolejnym miesiącem, a w przypadku zerwania umowy przed terminem bank wypłaci Ci należne odsetki. Ich wysokość zależy od tego, po ilu miesiącach trwania depozytu zdecydujesz się go zakończyć. Jeśli zależy Ci na długofalowym oszczędzaniu i wypracowaniu wyższych zysków, dobrym wyborem może być lokata na 12, a nawet 36 miesięcy.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)