Najnowsze wiadomości

24 kwietnia 2024 15:10

Tworzenie strony internetowej WWW – najważniejsze zasady, o których należy pamiętać



Codziennie z internetu korzystają rzesze ludzi, wielu z nich poszukuje produktów bądź usług, które oferuje dana firma. Posiadanie strony internetowej pozwala tym właśnie ludziom dotrzeć do niej, a firmie zdobyć nowych klientów. Jak stworzyć samodzielnie stronę WWW, a kiedy warto skorzystać z pomocy profesjonalistów?

Profesjonalnie wyglądająca strona internetowa jest w obecnych czasach podstawowym narzędziem kreowania wizerunku firmy. Dla wielu potencjalnych klientów, jeśli firma nie istnieje w internecie, to wcale nie istnieje. Także strona internetowa słabej jakości, nieatrakcyjna wizualnie i na dodatek z nieaktualnymi informacjami to sygnał, że firma nie dba należycie o swój wizerunek. Potencjalnemu klientowi od razu nasuwa się pytanie – czy zatem dba o klienta? Wygląd strony WWW ma ogromny wpływ na postrzeganie firmy przez klientów, dostawców oraz konkurencję. Posiadanie atrakcyjnej wizualnie profesjonalnej strony internetowej zwiększa zaufanie do danej marki i tym samym pozwala osiągnąć sukces w branży.

Tworzenie strony internetowej samodzielnie i za darmo

W dzisiejszych czasach wszechobecnego internetu nie potrzeba wiele, by stworzyć własną stronę internetową. Nie jest konieczna znajomość języków programowania i projektowania graficznego. Można samodzielnie i za darmo zaprojektować własną stronę i do tego przyzwoicie wyglądającą. Służą do tego celu darmowe kreatory stron oraz systemy zarządzania treścią, czyli CMS. Dzięki nim można samemu uruchomić stronę i to bez znajomości HTML. Intuicyjny interfejs pozwala na samodzielne dodawanie zdjęć, filmów, wstawianie nowych treści, formatowanie tekstu i zarządzenie wyglądem witryny.

Pierwszym krokiem na ścieżce projektowania stron internetowych jest wybór metody – czy wybieramy prosty kreator do tworzenia stron WWW, czy aplikację typu Wordpress. Jeśli chce się stworzyć stronę na własnym serwerze, to należy dowiedzieć się czegoś na temat ważnych parametrów kont hostingowych, ale o tym później.

Do tworzenia strony internetowej w podstawowej wersji najlepiej skorzystać z systemu zarządzania treścią Wordpress, który jest najprostszy i jednocześnie oferuje najwięcej możliwości. To rozwiązanie dostępne na bezpłatnej licencji (tzw. open source), co oznacza, że można go używać również do celów stricte komercyjnych, czyli np. założenia firmowej strony. Szacuje się, że ok. 30% stron internetowych jest opartych o ten właśnie system. Należy także wybrać hosting (a wcześniej przeczytać co to jest i jak się do tego zabrać).

Wybór serwera i domeny

Dwie niezbędne do założenia strony rzeczy to serwer (hosting) i domena. Serwer to miejsce, w którym znajduje się i działa dana strona WWW oraz jej zasoby. Jest to odpowiednik dysku na komputerze. Z kolei hosting to serwer wirtualny, czyli miejsce specjalnie wyodrębnione dla konkretnego klienta znajdujące się na danym serwerze.

Domena to po prostu nazwa strony internetowej, którą trzeba wymyślić i sprawdzić czy nie jest już zajęta przez kogoś innego. Zawsze można pozostać przy wymyślonej nazwie, nawet gdy jest zajęta, ale użyć innej końcówki. Domeny dzielą się na krajowe (z końcówką oznaczającą dany kraj) oraz globalne (czyli .com/.net). Zazwyczaj jest tak, że domena z końcówką .pl jest najdroższa. Te globalne są tańsze, a najtańsze są regionalne (np. lodz.pl). Wyróżnia się też domeny komercyjne regionalne (com.pl). Pierwsza rejestracja domeny nie kosztuje dużo, a nawet bywa darmowa, jednakże trzeba ją odnawiać co roku i wtedy jest to koszt rzędu 40-120 zł. Większość firm hostingowych oferuje sprzedaż hostingu i domen. A zatem domena może być zarejestrowana w tym samym miejscu, w którym wykupuje się serwer, choć nie jest to koniecznością. Można wykupić domenę gdzie indziej i następnie podpiąć ją pod serwer.

To, na co należy zwrócić uwagę to bazy danych (zwłaszcza jeśli ktoś chce na jednym serwerze umieścić kilka stron) oraz pojemność konta i transferu danych, które są kluczowymi parametrami dla stron, które oferują wymianę i pobieranie jakiś plików, takich, które zawierają dużo zdjęć i filmów oraz sklep.

Jeśli serwis ma być profesjonalny, a liczba odwiedzających ma być duża, to lepiej od razu zainwestować w lepszy hosting. Warto pamiętać, że przed zakupem można go przetestować w celu sprawdzenia czy wszystko działa poprawnie. Firma hostingowa powinna w ramach usługi oferować regularne backupy.

Z kolei dla osób początkujących najważniejsze będą łatwość obsługi i zarządzania stroną, gotowe aplikacje (sklep, blog, galeria itp.), automatyczny instalator aplikacji i właściwie wsparcie.

Jak sprawić, by strona była widoczna?

Samo tworzenie strony internetowej nie wystarczy. Ważne jest przede wszystkim to, by strona była widoczna dla wyszukiwarek, głównie dla Google’a. Pierwszy krok to zindeksowanie witryny przez Google, które polega na tym, że robot Google wchodzi na stronę i „mówi” wyszukiwarce, że istnieje taka strona o konkretnej treści. W tym celu należy wejść na: http://www.google.pl/addurl/ i wpisać adres swojej strony. To oczywiście nie spowoduje, że dana strona WWW będzie pojawiała się wysoko w wynikach wyszukiwarki. Do tego z kolei potrzebne jest pozycjonowanie, ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Profesjonalne tworzenie stron WWW

Jeśli jednak to wszystko jawi się nam niczym czarna magia albo po prostu nie chce nam się w to „bawić”, to wtedy warto skorzystać z usług fachowców, którzy stworzą nam responsywną profesjonalną stronę internetową z grafiką z prawdziwego zdarzenia i zintegrowaną z social mediami i Google Maps, z zawansowanym systemem CMS oraz inteligentnym formularzem kontaktowym, a co najważniejsze, zoptymalizowaną pod kątem SEO. Wiele atrakcyjnych ofert stworzenia profesjonalnej strony internetowej można znaleźć w serwisie: http://oferia.pl/zlecenia/programowanie-it/tworzenie-stron.

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)