Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 9:46

Co to jest klucz dynamometryczny i jak działa?



Istnieje wiele dostępnych narzędzi służących do dokręcania i odkręcania śrub. Najczęściej używamy do tego celu dobrze znanych kluczy, które niemal każdy ma w swojej skrzynce narzędziowej. Występują one w wielu rozmiarach, więc łatwo dopasować je do wielkości i kształtu śruby. Mogą one zajmować miejsce. Jest jednak sposób, aby to obejść.

Klucze dynamometryczne Tengtools są świetną alternatywą dla tradycyjnych kluczy. Nie potrzebujemy w tej sytuacji wielu różnych rozmiarów kluczy. Używamy jedynie końcówek, które dopasowujemy do dokręcanej śruby. Do produkcji kluczy dynamometrycznych wykorzystuje się różne materiały, dlatego każdy może znaleźć odpowiedni model.

Co to jest klucz dynamometryczny? Do czego się go używa?

Klucz dynamometryczny to narzędzie, za pomocą którego można uzyskać określony moment obrotowy. Służy do dokręcania połączeń gwintowych przy użyciu precyzyjnego momentu obrotowego. Siła ta jest dostosowana do materiału i wytrzymałości śruby/nakrętki. Zapobiega to nadmiernemu lub niedostatecznemu dokręceniu śruby i daje nam pewność, że postępujemy zgodnie z zaleceniami producenta.

Śruby łączące części aluminiowe lub stalowe wymagają precyzji. Głowica silnika to jeden z najważniejszych elementów samochodu. Nieprawidłowe dokręcenie głowicy może spowodować uszkodzenie uszczelki, głowicy i całego bloku silnika. Klucz dynamometryczny może być również wykorzystywany do dokręcania plastikowych śrub i nakrętek. Służą one do łączenia delikatnych elementów wnętrza, takich jak pokrywy silnika czy osłony silnika. Do plastikowych śrub i nakrętek idealnie nadaje się klucz dynamometryczny o zakresie 2-10 Nm.

W wulkanizacji klucze dynamometryczne są często niedoceniane. Używając klucza udarowego do dokręcania śrub w każdej oponie, warto zrobić to ręcznie. Pozwoli to na łatwe późniejsze odkręcenie śruby, co jest szczególnie ważne przy zmianie opon w terenie. Zapewni to również dłuższą żywotność śruby.

Nasadki klucza dynamometrycznego

Używanie kluczy dynamometrycznych

Śruby dokręcamy zwykłymi kluczami do momentu, aż napotkamy opór i nie będziemy mogli już dalej iść. Każda śruba może być dokręcona inaczej, ponieważ na każdą działa inna siła. Zazwyczaj nie ma to żadnego wpływu na przykręcany materiał, ale są tworzywa sztuczne, z którymi trzeba uważać, ponieważ zbyt duży nacisk może spowodować ich uszkodzenie. Może to spowodować awarie systemu. Ważne jest, aby w takich sytuacjach używać klucza dynamometrycznego. Jest on precyzyjny i pozwala na uzyskanie ciśnienia potrzebnego do dokładnego dokręcenia śruby.

Klucz ten służy do łączenia części i zapobiega uszkodzeniom i nieprawidłowościom. Narzędzie to jest najczęściej wykorzystywane przez mechaników do precyzyjnego dokręcania kół lub głowicy silnika w samochodzie. Proces ten wymaga niezwykłej precyzji. Klucz dynamometryczny jest dodatkową pomocą. Można mieć pewność, że śruby nie odkręcą się w każdej chwili.

Jak używać klucza dynamometrycznego?

Klucz dynamometryczny Tengtools różni się od innych standardowych kluczy, ponieważ posiada wskaźnik, który pomaga określić siłę, z jaką należy obracać śrubę. Dokręcanie można rozpocząć od razu po założeniu klucza na klucz. Warto jednak robić to powoli i delikatnie. Skąd wiadomo, czy śruba jest prawidłowo dokręcona? Kliknięcie będzie świadczyło o tym, że śruba jest dokręcona prawidłowo. Aby mieć pewność, że wykonaliśmy pracę prawidłowo możemy delikatnie poluzować śrubę i ponownie ją dokręcić, aż usłyszymy charakterystyczny dźwięk. Strzałka na śrubokręcie jest dobrym wskaźnikiem położenia śruby.

Klucz dynamometryczny jest niedrogim narzędziem, więc nie każdy musi go koniecznie posiadać. Jest popularny wśród profesjonalistów i specjalistów, którzy używają go na co dzień. Dlatego też można go znaleźć w niemal każdym warsztacie samochodowym. Ułatwia wykonywanie wielu prac, dzięki niemu można je wykonać szybciej i dokładniej.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)