Najnowsze wiadomości

8 października 2024 10:37

Zapalenie gardła u dziecka – objawy i leczenie



Zapalenie gardła jest powszechnym problemem, który szczególnie dotyka najmłodszych. Dlaczego tak się dzieje – jakie są przyczyny i objawy, występującego u malucha, zapalenia gardła?

Wirusowe zapalenie gardła, jak sama nazwa wskazuje, jest stanem zapalnym tkanek gardła, wywołanym przez wirusy. Dzieci podłapują je bardzo często, nawet kilkanaście razy w roku, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ponieważ to wtedy ich bariera jest najbardziej osłabiona – zimno, wietrznie, pochmurno. Warto również zauważyć, że zapalenie gardła, jest towarzyszem innych chorób wirusowych. W związku z tym, prawidłowe rozpoznanie objawów oraz przyczyn, pozwala na podjęcie odpowiedniej, a przede wszystkim skutecznej walki z chorobą.

Objawy towarzyszące zapaleniu gardła

Główną rolę odgrywa gardło, dlatego najpierw skupimy się na nim. Dziecko może narzekać na szczególny ból, towarzyszący przełykaniu pokarmu, napoju czy śliny. Oprócz tego występuje również chrypka i suchość. Przy okazji warto zwrócić uwagę na kolor tkanek gardła – czy są różowe/czerwone oraz błony śluzowe i ich obrzmienie. Innym aspektem są węzły chłonne. Wraz z zapaleniem gardła mogą powiększyć się, przez co górna część szyi wydaje się opuchnięta.

Gorączka u dziecka - co robić?

Objawami zapalenia gardła mogą być również – wodnisty katar, suchy kaszel, ból ucha oraz gorączka. Szczególną uwagę warto zwrócić na wysoką temperaturę. Dziecko naprzemiennie może płakać, czuć się rozdrażnionym i niespokojnym, by za chwilę zapaść w krótką drzemkę, stać się osowiałym i zmęczonym. Gorączka u dziecka może mieć poważne skutki, dlatego warto zwalczać ją szybko i skutecznie.

W przypadku zapalenia gardła należy udać się z dzieckiem na konsultację z lekarzem prowadzącym. Ten w uzasadnionych przypadkach, może pokusić się o wypisanie recepty na antybiotyk. Nieleczone zapalenie gardła może prowadzić do innych, niebezpiecznych dla zdrowia dziecka chorób np. zapalenia zatok czy ucha środkowego, a nawet gorączki reumatycznej. Oprócz antybiotyku ważnym aspektem jest również stosowanie leków przeciwgorączkowych i zapalnych. Warto pamiętać również o regularnym nawadnianiu organizmu oraz przygotowywaniu dziecku rzadkich, naturalnych posiłków, bogatych w witaminy – owoce i warzywa.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)