Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 20:41

Przewożenie zwierząt w samochodzie



Przewożenie zwierząt

Wakacje to okres z niecierpliwością wyczekiwany przez wielu z nas. Właśnie wtedy możemy przynajmniej na chwilę rzucić swoje codzienne obowiązki i zmartwienia, aby wyjechać w ciekawe miejsce i po prostu od wszystkiego odpocząć. Jeśli jednak organizujemy taką wycieczkę, to warto zadbać o to, aby była ona przyjemna i komfortowa dla wszystkich domowników. Nie możemy zapominać o naszych pupilach, które żyją z nami na co dzień. Pies i kot mogą oczywiście być doskonałymi towarzyszami podróży, choć trzeba im zapewnić odpowiednie warunki – zwłaszcza w samochodzie.

Zapewnienie bezpieczeństwa psu lub kotu w samochodzie ma służyć nie tylko dobru naszych pupili, ale również i nas samych – zwierzak przewożony w niewłaściwych warunkach może stanowić spore zagrożenie również i dla nas samych. Nigdy nie mamy całkowitej pewności co do tego, jak taki zwierzak będzie zachowywał się we wnętrzu samochodu. Pozostawiony bez żadnego nadzoru, mający możliwość swobodnego poruszania się po pojeździe może znacznie utrudnić kierowanie i doprowadzić do wielu bardzo niebezpiecznych sytuacji. W momencie, kiedy wykonanie niektórych czynności – zmiana biegu, nagły skręt kierownicą – nasz pies czy kot może znaleźć się w nieodpowiednim miejscu i utrudnić lub uniemożliwić nam coś takiego. Skutki mogą być niestety tragiczne.

Zwierzak, podobnie jak człowiek powinien być w czasie jazdy przypięty pasami – zarówno dla bezpieczeństwa własnego, jak i innych podróżnych. Przede wszystkim w wypadku kolizji – nawet niewielkiej – czy nagłego hamowania niezabezpieczony zwierzak może zrobić sobie wielką krzywdę; niekiedy nawet małe i niegroźne z pozoru zdarzenia kończą się tragicznie. Ponadto siła pędu choćby niewielkiego psa czy kota jest wówczas tak wielka, że stwarza to również poważne zagrożenie dla innych podróżujących.

W czasie przygotowywania się do takiego wyjazdu warto przyjrzeć się przede wszystkim temu, co w takich kwestiach mówi prawo – zarówno w Polsce jak w tych krajach, do których zamierzamy wyjechać. Co ciekawe, przepisy na terenie Unii Europejskiej nie regulują tego w sposób zbyt dokładny. Prawo jest pod tym względem dość ogólne. Mówi właściwie jedynie o tym, że kierujący pojazdem powinien zachować jak największą ostrożność i podjąć wszystkie dostępne dla niego działania mające na celu uniknięcie jakichkolwiek groźnych sytuacji związanych z przewożeniem w samochodzie zwierząt. W praktyce jednak nie mówi tam to zbyt wiele na temat tego, w jaki sposób mamy zabezpieczyć naszego pupila na czas podróży. Policja w czasie kontroli ma tutaj w takim razie sporą swobodę jeśli chodzi o ocenę tego, czy przewozimy naszego zwierzaka w sposób rzeczywiście bezpieczny. Jeśli policjant stwierdzi, że sposób ten stwarza jakiekolwiek zagrożenie dla nas, zwierzęcia lub innych uczestników ruchu drogowego, to może nas spotkać za to spora kara. Za takie wykroczenia czeka zwykle mandat w wysokości około 200 zł.

Główną kwestią jest przewożenie zwierząt w taki sposób, aby w czasie jazdy nie miały one żadnej możliwości ograniczenia kierującemu pojazdem widoczności. Na szczęście jednak nie jest to tak trudne, jak się wydaje. Producenci najróżniejszych produktów dla zwierząt zadbali o to, aby w ich ofertach znalazło się sporo produktów bardzo przy tym pomocnych: znajdziemy wśród nich rzeczy takie jak szelki czy specjalne klatki dla zwierząt. Transporter będzie najlepszym rozwiązaniem w przypadku mniejszych zwierzaków, jak niewielkie psy i koty. Jeśli klatka będzie odpowiednio duża, to nasz pupil będzie w niej miał komfortowe warunki podróży, a my jednocześnie wyeliminujemy możliwość tego, że będzie nam przeszkadzał w kierowaniu pojazdem. Oczywiście, taka klatka sama musi być odpowiednio zabezpieczona, najlepiej pasami bezpieczeństwa – przy jakichkolwiek ostrzejszych manewrach nie spadnie dzięki temu z fotela.

Jeśli przewozimy większego pupila, na przykład dużego psa, to najlepszym rozwiązaniem będą specjalne szelki. Mocuje się je do pasów bezpieczeństwa, zatem pies zabezpieczony jest w podobny sposób, jak inni podróżnicy. Bezpieczeństwo w czasie jazdy poprawia również specjalna kurtyna, która szczelnie oddziela w samochodzie część tylną od przedniej – dzięki niej pupil który jakimś cudem wydostanie się z klatki czy szelek i tak nie będzie mógł dostać się do przodu. Duże psy świetnie przewozi się również w bagażnikach, ale tylko w przypadku większych samochodów, szczególnie typu kombi. Zdejmując tylną półkę można urządzić tam prawdziwy kojec dla takiego zwierzaka, w którym będzie on podróżował naprawdę komfortowo.

Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca bezpieczeństwa zwierząt – mówi się o niej bardzo często, ale niestety wielu ludzi zwyczajnie o tym zapomina. W upalne dni nigdy, ale to nigdy nie możemy zostawiać psa czy kota w zamkniętym samochodzie bez uchylonych szyb. Temperatura w nagrzewającym się samochodzie szybko diametralnie rośnie, co dla zwierzęcia stanowi śmiertelne zagrożenie. Nawet przysłowiowe "pięć minut" może tu bardzo źle się skończyć, przez co koniecznie trzeba unikać takich sytuacji.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)