Najnowsze wiadomości

9 sierpnia 2022 9:49

Najlepsze opony na lato 2016 według ADACTest letnich opon

Niemiecki automobilklub ADAC cieszący się opinią jednej z najbardziej uznanych instytucji motoryzacyjnych, postanowił przeprowadzić testy aż 16 modeli opon przeznaczonych do samochodów kompaktowych, aby wskazać te, które najlepiej będzie stosować latem 2016 roku. Jakie są jego rezultaty?

Jak dobrać oponę do samochodu?

Trudno nie zgodzić się z tym, że opona jest istotnym elementem składającym się na wyposażenie samochodu. Wpływa na jego bezpieczeństwo, ekonomię oraz komfort kierującego. Już choćby dlatego decydując się na wybór opon warto mieć na uwadze coś więcej niż tylko kryterium finansowe. Jeśli będziemy koncentrować się na kupowaniu opon najtańszych, szkód może być z tego powodu znacznie więcej niż zysków. Testy opon pozwalają nam dostrzec, że mamy do czynienia z dość dużymi różnicami odnoszącymi się do rzeczywistych parametrów poszczególnych modeli. Co więcej, uświadamiają, że niektóre z pojawiających się na rynku opon są po prostu niebezpieczne. Oczywiście, drugą stroną medalu jest marketing koncernów motoryzacyjnych, każda firma przekonuje bowiem, że to oferowana przez nią opona jest najlepsza. Wszystko to sprawia, że bardzo często nie wiemy, który model okaże się rzeczywiście najlepszy. Czy będzie to ten najdroższy? Trudno nie dostrzec i tego, że dopiero sprawdzenie opon na konkretnym samochodzie pozwala na uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jak się one sprawują. W rezultacie naszym wsparciem jest jedynie etykieta energetyczna i opinie innych kierowców, a każde z tych źródeł informacji ma swoje wady. 

Zalety testów ogumienia

Wszystko to sprawia, że uzasadnienie znajduje analiza wyników testów ogumienia zwłaszcza, jeśli odpowiadają za nie zarówno magazyny motoryzacyjne, jak i instytucje cieszące się tak dużym uznaniem, jak wspomniany już ADAC. Ten ostatni każdego roku analizuje kilkadziesiąt modeli opon różnego rodzaju sprawdzając w licznych próbach ich realne osiągi. Sezon letni 2016 w wydaniu ADAC to test 16 modeli opon letnich w rozmiarze 185/65 R15, a więc takim, który znajduje zastosowanie w autach kompaktowych takich, jak choćby Dacia Duster, Opel Astra oraz Hyundai i30. Kryteria stosowane przez ADAC są na tyle rygorystyczne, że trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia odnoszące się do ich miarodajności. Wypada więc podkreślić, że najwyższa ocena, a tym samym również szczególna rekomendacja stała się udziałem siedmiu modeli.

Na szczególne podkreślenie zasługują w tym kontekście opony Vredestein Sportrac 5, zyskały one bowiem najwyższą średnią ocen podczas kolejnych prób, a jednocześnie wzbudziły największy zachwyt na mokrej nawierzchni. Podczas testów na suchym asfalcie opony te musiały jednak ustąpić pola konkurentowi, w tej próbie bezapelacyjnymi zwycięzcami okazały się bowiem opony Continental ContiPremiumContact 5 oraz Dunlop Sport BluResponse. Lidera rankingu pokonały też opony Hankook Kinergy Eco i Nokian Line. A jednak to jazda po mokrej nawierzchni była tą częścią testu, którą można określić jako koronną. W tym przypadku bezapelacyjnie najlepsze były wzmiankowane już opony Sportrac 5, choć osoby, którym zależy na bezpieczeństwie własnym i swoich najbliższych mogą tez zastanowić się nad wyborem opon EfficientGrip Performance od Goodyeara.

Próbując zinterpretować wyniki testu warto zwrócić uwagę na to, że każda z wymienionych opon charakteryzuje się optymalnymi właściwościami, a tym samym może zapewnić oczekiwany poziom bezpieczeństwa. Są to opony polecane kierowcom, którzy nie tylko dysponują dość mocnymi samochodami, ale i lubią sprawdzać, jakie są granice ich możliwości. Oczywiście, mamy do czynienia z markami premium, co nie pozostaje bez wpływu na ich cenę. W poszukiwaniu opon o korzystnym stosunku osiągów do kosztu zakupu W rankingu znalazło się również miejsce dla opon dobrych. Opony te wykazały pewne niedociągnięcia, można mieć jednak pewność, że będą gwarantami bezpieczeństwa stojącego na wysokim poziomie. Nie bez znaczenia jest i to, że są to rozwiązania znacznie tańsze niż najlepsze opony w analizowanym zestawieniu. Tu warto wspomnieć choćby o modelu Sava Intensa HP, który zajął wysokie ósme miejsce w rankingu oraz o modelu Michelin Energy Saver+. Ciekawym rozwiązaniem są też opony Barum Brillanstis 2 z zaskakująco wysokimi notami tak w testach prowadzonych na suchej nawierzchni, jak i tych, które analizowały odporność danych modeli na zużycie. Jest to więc dobre rozwiązanie dla kierowców nieco bardziej zachowawczych, którzy szukają dobrego rozwiązania w umiarkowanej cenie, które okaże się propozycją rzeczywiście niezawodną.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)