Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 15:15

Dlaczego światłowód to najlepsze rozwiązanie dla dużej rodziny?Posiadanie rodziny wiąże się z koniecznością zapewnienia jej odpowiedniego dostępu do Internetu, tj. takiego, w przypadku którego prędkość pobierania i wysyłania danych będą odpowiednie, ale również łącze będzie się charakteryzowało dużą stabilnością. W takim przypadku idealnym rozwiązaniem wydaje się światłowód.

Co to jest światłowód?

Światłowód to łącze internetowe, które opiera się o specjalne włókno wykonane z bardzo wysokiej jakości materiałów. Do transmitowania danych wykorzystywana w nim jest fala świetlna. Jej źródło stanowi dioda LED lub laser półprzewodnikowy. Pierwsze światłowody na świecie zaczęły pojawiać się pod koniec lat 70. XX wieku, aczkolwiek dopiero w ostatnim czasie zaczęły one zyskiwać na popularności w Polsce.

Zalety światłowodu

Wśród podstawowych zalet światłowodów można wymienić szybkie pobieranie i wysyłanie danych (np. w INEA przy łączu symetrycznym jest to nawet 10 Gb/s w jedną, jak i w drugą stronę), a oprócz tego odporność na wszelkiego rodzaju zakłócenia (nie tylko elektromagnetyczne, lecz również te związane z panującymi aktualnie warunkami atmosferycznymi). Dzięki temu przy używaniu łącza światłowodowego praktycznie nie dochodzi do sytuacji, w których połączenie jest zrywane lub też transfer danych w jego ramach zostaje znacząco ograniczony.

Światłowód – idealne rozwiązanie w sieci domowej

Światłowód doskonale sprawdza się nie tylko w firmach, gdzie z Internetu korzysta jednocześnie wiele osób, ale również w warunkach domowych. Wymagania domowników w tym zakresie bowiem z roku na rok rosną. Mają na nie wpływ przede wszystkim programiści, których praca nad udoskonalaniem aplikacji powoduje, że trzeba liczyć się z coraz większym transferem danych (można się z tym spotkać nie tylko w trakcie ściągania plików, ale też przy rozgrywce online). Ponadto, chcąc oglądać filmy w najwyższej jakości obrazu i dźwięku, trzeba się także liczyć z większym transferem danych, z którym tradycyjny Internet kablowy nie radzi sobie często tak dobrze (problemem jest tutaj szczególnie oglądanie filmów i seriali online). Przy korzystaniu ze światłowodu nie trzeba się martwić, że w przypadku jednoczesnego ściągania dużego pliku przez jednego domownika, oglądania filmu w jakości HD przez drugiego oraz rozgrywki online prowadzonej przez kolejną osobę, będzie dochodziło do zaburzeń płynności w tym zakresie lub nawet do chwilowego zerwania połączenia.

Chcąc podłączyć się do światłowodu, trzeba sprawdzić, czy łącze tego typu jest dostępne u operatora. Zdarza się, że w danej lokalizacji nie ma możliwości skorzystania z niego do razu (dostępność światłowodu zwykle sprawdzi się już na serwisie internetowym). W takim przypadku trzeba przekonać do niego swoich sąsiadów z danego osiedla lub miejscowości. Jeśli zbierze się odpowiednią liczbę deklaracji, można będzie podłączyć światłowód w ciągu kilku miesięcy.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)