Najnowsze wiadomości

8 października 2024 10:37

Ulga na robotyzację - komu przysługuje?



We wrześniu 2020 r. Ministerstwo Finansów zapowiedziało nową ustawę, która wprowadzałaby ulgę w podatku CIT i PIT, tzw. ulgę podatkową na robotyzację. Pozwoli to na dodatkowe odliczenie 50% kosztów inwestycji w aktywa poniesione w związku z procesem robotyzacji polskich przedsiębiorstw. Jak to działa dziś w praktyce?

Czym jest ulga podatkowa na robotyzację?

Zgodnie z opublikowanymi informacjami podatnicy, którzy ponoszą koszty inwestycyjne związane z robotyzacją przedsiębiorstwa, a które znajdują się w katalogu kosztów kwalifikowanych, będą mogli dodatkowo odliczyć od dochodu 50% poniesionych na ten cel kosztów. Oznacza to, że ulgi podatkowe wyniosą do 9,5% poniesionych kosztów. Ustawodawca zamierza umożliwić wszystkim przedsiębiorstwom, niezależnie od ich wielkości i branży, skorzystanie z ulgi podatkowej dotyczącej robotyzacji.

Katalog kosztów kwalifikujących się do ulgi obejmuje m.in. koszty poniesione na: zakup lub leasing nowych robotów i cobotów, zakup oprogramowania, zakup sprzętu (np. gąsienice, rotatory, sterowniki, czujniki ruchu, efektory końcowe), zakup urządzenia BHP, szkolenia dla pracowników obsługujących nowy sprzęt. Ulga na robotyzację ma też ograniczenia.

Planowana ulga podatkowa będzie zawierała podobne ograniczenia jak dostępna już ulga B+R oraz IP Box. Można się więc spodziewać, że oprócz wspomnianego limitu odliczeń, inwestor będzie musiał wykluczyć możliwość odliczenia od podatku zwróconych lub już odliczonych wydatków. Na razie nie jest jasne, czy ulga podatkowa będzie dostępna również dla firm działających w ramach zwolnienia ze specjalnej strefy ekonomicznej lub decyzji o wsparciu. Samo odliczenie będzie wymagalne w roku poniesienia danego kosztu. Przewiduje się również ograniczenie czasowe ulgi – odliczeniu będą podlegać jedynie koszty poniesione na robotyzację do końca 2025 roku.

Dowiedz się więcej o uldze na robotyzację wchodząc na https://www.a1europe.pl/ulga-na-robotyzacje/

Robot

Ulga na robotyzację od 2022 - co musisz wiedzieć

Wraz z nadejściem 2021 roku właściciele firm mają szansę na uzyskanie zwrotu jeśli zainwestują w robotyzację. Projekt ulgi podatkowej przygotowany przez Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju to szansa na poprawę efektywności i jakości produkcji polskich przedsiębiorstw.

Wiele firm boryka się z brakiem siły roboczej i wynikającymi z tego problemami z realizacją zamówień. Polska jest dziś w ogonie państw europejskich jeśli chodzi o poziomu robotyzacji. Aktualnie na 10 tysięcy pracowników przypada w Polsce 42 robotów. To przepaść w pogoni za światowymi liderami, takimi jak Singapur (918 robotów) czy Korea Południowa (855 robotów). Jesteśmy też dość daleko od naszych sąsiadów, według Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w Niemczech wskaźnik robotyzacji wynosi 346, a na Słowacji 169 robotów zatrudnionych jest na 10 tys. pracowników.

Inwestycje w nowe technologie przyczynią się do unowocześnienia produkcji przemysłowej, zwiększenia wydajności, poprawy jakości oraz obniżenia kosztów. Wdrożenie robotów odciąży pracowników, podnosząc komfort i bezpieczeństwo ich pracy, a także pozwoli firmom działać szybciej i elastyczniej w zmieniającej się i niepewnej rzeczywistości. W efekcie zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej oraz ułatwi ekspansję eksportową.

Przedsiębiorcy będą mogli dodatkowo odliczyć 50% kosztów poniesionych na inwestycje w robotyzację, niezależnie od wielkości i rodzaju branży. Przepisy jasno mówią, że z ulgi mogą skorzystać tak duże jak i małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Zarówno podatnicy PIT, jak i CIT będą mogli w trakcie roku podatkowego odliczyć koszty robotyzacji, a przy składaniu rocznego zeznania podatkowego dokonają dodatkowego odpisu (podobnie jak ulga na prace badawczo-rozwojowe). Odliczenie od podstawy opodatkowania 50% kosztów kwalifikowanych związanych z inwestycjami w robotyzację ma zastosowanie do:

  • Zakupu lub leasingu nowych robotów i cobotów.
  • Zakupu oprogramowania.
  • Zakupu akcesoriów (np. bieżnie, rotatory, sterowniki, czujniki ruchu, efektory końcowe).
  • Zakupu sprzętu BHP.
  • Szkolenia dla pracowników, którzy będą obsługiwać nowy sprzęt.

Według Ministerstwa Finansów coraz więcej firm korzysta z ulgi B+R. W 2019 r. z ulgi B+R skorzystało ponad 3700 podatników, co stanowi wzrost o 34 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Od 2019 r. dostępna jest również ulga podatkowa IP Box, umożliwiająca przedsiębiorcom skorzystanie z preferencyjnej 5% stawki podatku na komercjalizację praw własności intelektualnej (IP) uzyskanych z własnej działalności badawczo-rozwojowej. Nowe przepisy weszły w życie z początkiem 2021 roku i będą obowiązywać przez kolejne pięć lat, tj. do 31 grudnia 2025 roku. Dlatego warto już dziś planować nowe projekty i inwestycje, by jak najlepiej wykorzystać podatek od robotyzacji.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)