Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 13:16

Jak działa samochód hybrydowy?



Pojazdy hybrydowe coraz częściej widać na polskich drogach. I chociaż większość kierowców dalej pała miłością do silników spalinowych, to z pewnością te hybrydowe stają się realną alternatywą. Dlatego warto przyjrzeć się temu, jak działa samochód hybrydowy i dlaczego tyle się o nim mówi.

Motywacją do zakupu hybrydy jest z jednej strony jej dobry wpływ na środowisko, a z drugiej zwykła oszczędność. Chociaż sam samochód jest często droższy od swoich kolegów w wersji benzynowej, to te kilka dodatkowych złotych z pewnością szybko się zwróci.

Samochód hybrydowy - rodzaje

Chociaż od jakiegoś czasu dużo się mówi o hybrydach, to wciąż nie każdy wie, jak działają te samochody.

Przede wszystkim istnieje kilka rodzajów hybryd:

  • Hybryda szeregowa - w tego typu hybrydzie układ może być uzupełniony akumulatorem, który wspomaga generator przy większym obciążeniu. Znajduje się tutaj silnik spalinowy, który nie jest połączony z kołami. Uogólniając - silnik spalinowy wytwarza prąd, a następnie ten kierowany jest do silnika elektrycznego, który napędza koła.
  • Hybryda równoległa - tutaj silnik spalinowy jest mechanicznie połączony z kołami. Stanowi on podstawowe źródło napędu, z kolei silnik elektryczny służy do jego wspomagania.
  • Hybryda szeregowo-równoległa - inaczej nazywa się ją “pełną hybrydą”. Łączy ona cechy dwóch pierwszych wariantów. W tym przypadku silnik spalinowy jest połączony z kołami i może być źródłem ich napędu. To, co wyróżnia pełną hybrydę, to fakt, że koła są napędzane również przez silnik elektryczny, który jest wspomagany przez generator lub akumulator.

Pierwszym pełnym samochodem hybrydowym była Toyota Prius, a teraz taki sposób działania jest obecny w każdym modelu hybrydowym japońskiej firmy.

samochód hybrydowy

Samochód hybrydowy - jak działa?

Pełen napęd hybrydowy składa się z trzech urządzeń, które są ze sobą połączone:

  • silnik benzynowy,
  • silnik elektryczny,
  • akumulator hybrydowy.

Między tymi urządzeniami najważniejszy jest przepływ energii. Silnik elektryczny odzyskuje energię w przypadku hamowania, a w trakcie zwykłej jazdy przekazuje nadwyżkę do akumulatora hybrydowego, by znowu ją wykorzystać np. podczas jazdy w korku.

Dodatkowo, jeżeli samochód stoi na czerwonym świetle, silniki są wprowadzane w stan spoczynku. W efekcie hybryda działa tak, że nie emituje spalin.

Czy samochód hybrydowy się opłaca?

Środowisko to tylko jeden z czynników dla których ludzie decydują się na samochód hybrydowy. Tak naprawdę, najważniejsza jest oszczędność, jaka się z tym łączy. Z pewnością można tu zauważyć niższe niż w przypadku samochodów z tradycyjnymi silnikami koszty spalania. Jednak oszczędności związane z tymi samochodami płyną nie tylko z niskiego spalania. Również na przeglądach można nieco odłożyć, ponieważ samochód pozbawiony jest kilku podatnych na awarie elementów. Nie ma w nim tradycyjnego sprzęgła, rozrusznika czy alternatora.

Jeśli już wiesz, jak działa samochód hybrydowy, możesz z pełną świadomością zdecydować, czy jest to opcja dla Ciebie.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)