Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 12:25

Termostaty – budowa i zastosowanie



Wszędzie tam, gdzie należy utrzymać temperaturę na stałym poziomie, zapobiegać przegrzaniu lub spadkowi temperatury poniżej określonego poziomu, konieczne jest jej nadzorowanie. Do tego celu najlepiej wykorzystać różnego rodzaju termostaty.

Zasada działania termostatu

Termostat to urządzenie, które – jak wynika z nazwy – utrzymuje temperaturę na zadanym poziomie. Najprostsze w budowie termostaty to termostaty bimetaliczne. Jako element aktywny mają one zainstalowany pasek złożony z dwóch zespawanych pasków metali o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej. Chłodny pasek tworzy z punktem kontaktowym styk, w którym przepływa prąd elektryczny, co skutkuje wzrostem temperatury paska bimetalicznego. Ogrzanie paska bimetalicznego nastąpić może także pod wpływem temperatury otoczenia. Ogrzany powyżej określonej temperatury pasek ulega wygięciu i wtedy następuje otwarcie obwodu elektrycznego i przerwanie przepływu prądu. Gdy temperatura urządzenia lub otoczenia spada do określonej temperatury, pasek bimetaliczny prostuje się i dochodzi do ponownego zwarcia obwodu elektrycznego. W przypadku termostatów chroniących przed przegrzaniem w urządzeniach zasilanych elektrycznie po spadku temperatury poniżej określonego w specyfikacji poziomu następuje samoistny „reset” termostatu i przywrócenie zasilania. Taka sytuacja występuje w tzw. termostatach normalnie zamkniętych. Z kolei odwrotna sytuacja występuje w termostatach „normalnie otwartych”, które zamykają obwód elektryczny po osiągnięciu określonej temperatury.

Termostaty zbudowane są rozmaicie. Dostępne są zarówno modele zaopatrzone w giętkie przewody elektryczne, jak i modele z wbudowanymi sztywnymi konektorami, w obudowie wykonanej z tworzywa sztucznego lub z metalu.

Dostępne w obrocie termostaty przystosowane są do zasilania prądem o napięciu do 250 V i najlepiej nadają się do kontroli pracy urządzeń zasilanych z sieci energetycznej. Takie termostaty, o temperaturze odcięcia obwodu od kilkudziesięciu do ponad 100 stopni Celsjusza, dostępne są w sklepie Micros.

Gdzie są stosowane termostaty?

Termostaty znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest prostota działania urządzenia i jego relatywnie duża odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne. Termostatów używa się m.in. do kontroli temperatury urządzeń, takich jak urządzenia chłodnicze (lodówki, zamrażarki) oraz urządzenia grzewcze (piece centralnego ogrzewania, piecyki elektryczne, pompy ciepła, podgrzewacze wody, grzałki akwariowe, a także pojedyncze grzejniki zasilane z sieci). Wykorzystywane są także w układach wentylacyjnych lub klimatyzacyjnych, np. do kontroli pracy wentylatorów lub agregatów. Ponadto mogą nadzorować temperaturę powietrza w pomieszczeniach chłodniczych, budynkach przeznaczonych do hodowli zwierząt lub uprawy roślin. Często wykorzystuje się je w różnego rodzaju urządzeniach do zabezpieczania silników elektrycznych przed przegrzaniem, gdy pracują w warunkach złej wentylacji.

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)