Najnowsze wiadomości

18 kwietnia 2024 21:51

Jak odróżnić przeziębienie od grypy?



Zarówno grypa, jak i przeziębienie należą do infekcji wirusowych przenoszonych drogą kropelkową i łatwo możemy się nimi zarazić w sezonie chorobowym. Często nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo różnią się te dwie infekcje i niekiedy grypą nazywamy po prostu silniejsze przeziębienie. W rzeczywistości są one wywoływane przez różne rodzaje wirusów, a grypa jest dużo poważniejsza od przeziębienia i jej niedoleczenie może skończyć się przykrymi powikłaniami. Osoby zdrowe, bez problemów z układem odpornościowym, odpowiednio dbając o swój organizm, zwalczają  te infekcje zazwyczaj w ciągu kilku – kilkunastu dni.

Jak leczyć?

Dla procesu leczenia ważny jest odpoczynek, picie dużych ilości wody, właściwe odżywianie się i unikanie przeciążeń fizycznych. Dla jego przyspieszenia można sięgnąć po środki wspomagające walkę z wirusami i hamujące ich namnażanie, jak Quixx Grip-protect dostępny w postaci spray’u do nosa lub tabletek do ssania. Choć proces leczenia obydwu chorób jest bardzo podobny, warto wiedzieć czy mamy do czynienia z początkami grypy czy przeziębieniem. Poniżej przedstawiamy objawy, po których najłatwiej rozróżnić te dwie choroby.

Silny katar zazwyczaj oznacza przeziębienie

Cieknący nos i kichanie są głównym znakiem rozpoznawczym przeziębienia, objawy te znacznie rzadziej występują w przypadku grypy. Wirus przeziębienia bardzo często atakuje błony śluzowe jamy nosowej, co powoduje nadmierną produkcję śluzu w celu pozbycia się intruza. Na początku choroby produkowany śluz jest przejrzysty i płynny, a wraz z jej rozwojem jego konsystencja zmienia się na bardziej gęstą i przybiera barwę zielonkawą. Zazwyczaj po silnym katarze pojawiają się też problemy z bolącym gardłem.

Różny rodzaj kaszlu

Kaszel może występować w obydwu chorobach wirusowych. W przypadku przeziębienia jest on najczęściej mokry, spowodowany spływającym z jam nosowych śluzem, który podrażnia gardło. Kaszląc często pozbywamy się nadmiaru wydzieliny o kolorze zielonkawym. Grypie towarzyszy zazwyczaj kaszel suchy. 

Bóle mięśni i stawów wyróżniają grypę

Gdy zaczyna boleć nas całe ciało, czujemy się bardzo osłabieni, nie mamy siły ruszyć się z łózka, a głowa pęka nam z bólu to zapewne złapała nas grypa. W przypadku tej infekcji bóle stawów oraz mięśni potrafią być bardzo silne i trudno je przeoczyć.

Podwyższona temperatura ciała

Wysoka gorączka (powyżej 38°C) jest symptomem, dzięki któremu bez wątpliwości rozpoznamy grypę. Infekcji tym wirusem towarzyszy znaczne podniesienie temperatury ciała nawet przez 3-4 dni. Gorączce, w trakcie grypy, towarzyszą często dreszcze i intensywne pocenie się. W przypadku przeziębienia gorączka pojawia się rzadko i zazwyczaj nie jest wysoka - poniżej 38°C. Tylko u dzieci przy przeziębieniu pojawia się czasem podwyższona temperatura o wartościach podobnych do grypy.

Proces rozwoju choroby, czas trwania i powikłania

W przypadku grypy objawy występują nagle, choroba rozwija się bardzo szybko i w krótkim czasie jej symptomy nasilają się. Leczenie grypy trwa zazwyczaj około tygodnia, choć osłabienie organizmu utrzymuje się jeszcze jakiś czas po przebytej chorobie. W przypadku grypy bardzo ważne jest wyleczenie jej do końca. Ignorowanie objawów, brak odpoczynku mogą narazić nas na poważne powikłania pogrypowe, do których należą zapalenie płuc czy zapalenie mięśnia sercowego. Zwiastuny przeziębienia pojawiają się stopniowo, choroba nie ma tak gwałtownego przebiegu jak grypa. Ze względu na małą intensywność objawów, często nie rezygnujemy z codziennych aktywności, przez co naszemu organizmowi trudniej walczyć z wirusem i choroba trwa dłużej. Jednakże, w przeciwieństwie do grypy, poważne powikłania po przeziębieniu raczej się nie zdarzają.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)