Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 21:46

Leasing maszyn i urządzeń – co trzeba wiedzieć?



Wielu osobom leasing kojarzy się przede wszystkim z samochodami, a konkretniej – ze sposobem finansowania zakupu pojazdów firmowych. Niemniej jednak produkt ten pozwala zaopatrzyć przedsiębiorstwo również w inne niezbędne maszyny i urządzenia oraz wyposażenie takie jak: maszyny budowlane i drogowe, pojazdy do transportu rzeczy i osób, urządzenia poligraficzne, wózki widłowe, akcesoria biurowe, itp. W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leasingu maszyn i urządzeń.

Mniej zaznajomieni z tą formą finansowania przedsiębiorcy często pytają, dlaczego właściwie leasing jest obecnie najpopularniejszym, obok kredytu, instrumentem finansowania zakupu środków trwałych. Otóż dla młodych, rozwijających się firm – zwłaszcza tych, które nie posiadają odpowiednich zabezpieczeń wymaganych przez banki przy udzielaniu kredytu – stanowi on często po prostu jedyną dostępną opcję, umożliwiającą bieżące funkcjonowanie i dalszy rozwój. Umożliwia to fakt, że zazwyczaj podstawowym zabezpieczeniem tych transakcji jest sam środek trwały będący własnością firmy leasingowej. Inne przedsiębiorstwa również chętnie sięgają po leasing przede wszystkim ze względu na jego atrakcyjną konstrukcję, która umożliwia osiąganie korzyści podatkowych, a także dopasowanie wysokości opłaty wstępnej i harmonogramu spłat rat leasingowych do potrzeb i specyfiki działalności leasingobiorcy. W porównaniu do kredytu, leasing maszyn i urządzeń odznacza się zatem większą elastycznością i łatwiejszą dostępnością. Co więcej, w wielu przypadkach jest przy tym bardziej opłacalny pod względem finansowym.

Jakiego typu maszyny i urządzenia można wziąć w leasing?

Nie będzie nadużyciem stwierdzenie, że w leasing można wziąć właściwie każdy przedmiot, który ma zastosowanie w biznesie – nawet meble do biura czy apteki. W praktyce, wszystko zależy od wyobraźni przedsiębiorcy oraz, co oczywiste, gotowości firm leasingowych do zaakceptowania wytworów tej wyobraźni. Trzeba przy tym jednak pamiętać, że im bardziej nietypowe będzie urządzenie, tym trudniej będzie znaleźć leasingodawcę, który pomoże w sfinansowaniu jego zakupu. Co więcej, w takich przypadkach ocena wniosku leasingowego przeprowadzana jest na podstawie wiarygodności finansowej leasingobiorcy, co dla niektórych przedsiębiorstw może stanowić barierę nie do przebrnięcia.

Warto wspomnieć, że firmy leasingowe najczęściej specjalizują się w jednym bądź kilku określonych sektorach rynkowych. Dlatego też przedsiębiorstwu zaleca się złożyć wniosek u leasingodawcy dobrze znającego branżę, w którym ono funkcjonuje.

Czy możliwy jest leasing maszyn używanych?

Możliwy jest wprawdzie leasing zarówno nowych, jak i używanych przedmiotów, ale w przypadku tych ostatnich trzeba wyraźnie podkreślić, że duże znaczenie ma wiek maszyny. Większość firm leasingowych pomaga w nabyciu używanych urządzeń, ale pod warunkiem, że ich wiek po zakończeniu umowy leasingu nie przekroczy 8-10 lat. Firma zainteresowana np. 4-letnim urządzeniem, w zależności od leasingodawcy, będzie mogła go leasingować przez okres 4-6 lat. Zdarzają się jednak przypadki, finansowania zakupu jeszcze starszych maszyn, czyli tych który utrata wartości w czasie jest stosunkowo wolna.

Czy leasingodawca sfinansuje zakup urządzenia z zagranicy?

Zdarza się, że Klienci oczekują finansowania urządzeń pochodzących z zagranicy. Warunkiem nabycia wtedy takiego środka trwałego jest weryfikacja wiarygodności dostawcy. Przy braku takiej możliwości jednym z rozwiązań jest nabycie przedmiotu leasingu przez Korzystającego, a następnie jego odkup przez firmę leasingową.

Taka transakcja nazywa się leasingiem zwrotnym.

Jaka jest minimalna kwota opłaty wstępnej?

W przypadku nieużywanych i typowych urządzeń, wysokość opłaty wstępnej wynosi zwykle od 5% do10% wartości netto leasingowanego przedmiotu. Niemniej jednak można znaleźć i takich leasingodawców (np. mBank: https://www.mbank.pl/msp-korporacje/leasing/leasing-miu/), którzy oferują leasing maszyn i urządzeń bez konieczności wnoszenia udziału własnego. Dla większości używanych i mniej typowych maszyn, należy spodziewać się opłaty wstępnej na poziomie min. 10% .

Jak wygląda leasing maszyn i urządzeń w przypadku nowych firm?

Dla tych przedsiębiorstw, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki na rynku, leasing staje się dostępny zwykle po 12 miesiącach prowadzenia działalności. W praktyce jednak, kwestia ta jest uwarunkowana przede wszystkim procedurami stosowanymi przez daną firmę leasingową, typem leasingowanego przedmiotu, a także kondycją finansową potencjalnego leasingobiorcy. Warto jednak podkreślić, że przedsiębiorca mający odpowiednio ocenionego poręczyciela nie będzie miał problemów z otrzymaniem leasingu nawet na samym początku prowadzenia biznesu. Czasem także wysoka opłata wstępna jest przepustką do otrzymania leasingu już na starcie.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Przedsiębiorcy zainteresowani leasingiem operacyjnym muszą zdawać sobie sprawę z faktu, że umowy leasingu zawierane są na okresy nie krótsze niż 40% podstawowego czasu amortyzacji leasingowanego przedmiotu. 

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)