Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 10:47

Niedożywienie u osób starszych



Z upływem lat, u każdego człowieka następuje powolne słabnięcie funkcji życiowych. Jest to ściśle związane z brakiem odpowiednich substancji odżywczych dostarczanych organizmowi. Pomimo tego, że jest to naturalne zjawisko postępujące wraz ze wzrostem wieku ludzi, to można ograniczyć ten proces i bardziej go kontrolować.

Osoby starsze powinny zwracać dużą uwagę na swój codzienny jadłospis, aby dostarczyć sobie odpowiednią ilość substancji odżywczych, które wspomogą funkcjonowanie oraz będą wsparciem dla organizmu. U osób starszych jest również zwiększone zapotrzebowanie na białko,  wapń i niektóre witaminy z uwagi na problemy z ich wchłanianiem. Pomimo tego, że w jesieni wieku zmniejsza się łaknienie, to ciągle jest istotne zapotrzebowanie na składniki odżywcze.

Co to jest niedożywienie?

Warto zadać sobie pytanie: jak definiuje się niedożywienie? Według publikacji naukowców jest to  utrzymujący się niedobór jednego lub większej ilości substancji odżywczych. Nie ulega wątpliwości,  że jest to zjawisko niepożądane, wymagające zastosowania działań zapobiegawczych oraz zagrażające zdrowiu, szczególnie osób w podeszłym wieku. Niedożywienie może przyspieszyć proces starzenia, a nawet być przyczyną większej śmiertelności.

Negatywne skutki niedożywienia

Osoby starsze są wyjątkowo narażone na negatywne skutki niedożywienia. Czynnikami, które mogą być bezpośrednią przyczyną tego zjawiska są m.in. utrata apetytu, przyjmowanie leków, problemy z zębami i jamą ustną, osłabienie zmysłu węchu i smaku, zaburzenia procesów trawienia, nowotwory, pogorszenie funkcjonowania przewodu pokarmowego, choroby przewlekłe, bieda, depresja, żałoba po utracie bliskich. Osoby w podeszłym wieku często prowadzą samotny tryb życia.

Okazuje się, że, oprócz fizjologicznych ograniczeń, jest to również problematyczne jeśli chodzi o regularne przygotowywanie oraz spożywanie posiłków. Utrudnieniem bywaj też choroby i dolegliwości, zbyt mało różnorodna i monotonna dieta, problemy z robieniem zakupów, swobodnym poruszaniem oraz częste przebywanie w warunkach szpitalnych i domach opieki społecznej, niesprzyjających prawidłowemu apetytowi.

Liczne prowadzone badania w tym zakresie wykazują, że problem niedożywienia jest niezwykle często spotykany. Przykładowo w jednym z nich ankietowana grupa licząca 4500 osób starszych w połowie wykazała, że jest zagrożona tym zjawiskiem, a u jednej czwartej badanych rozpoznano pełne niedożywienie. Zagrożenia jakie wynikają z niedożywienia są bardzo niebezpieczne. Osoby z niewystarczającą ilością substancji odżywczych w organizmie są bardziej zagrożone w przypadku zakażeń, chorób i urazów. Objawy niedożywienia to nie tylko utrata masy ciała, ale też przewlekłe zmęczenie, anemia, osłabienie mięśni, apatia, znużenie, ospałość, utrata sił oraz wolniejsza rekonwalescencja, większe ryzyko infekcji, wypadanie włosów, zła kondycja skóry, zaburzenia termoregulacji, krwawienie dziąseł, biegunki, spadek odporności i wiele innych. Wszystkie te negatywne skutki niedożywienia wpływają znacząco na zmniejszenie jakości życia.

Specjalistyczne produkty dla seniorów

Walka z niedożywieniem u osób starszych jest niezwykle istotna. Na zwiększenie apetytu wpływa pozytywnie większa ilość ruchu na świeżym powietrzu i aktywizacja społeczna np. uczestnictwo w zajęciach dla seniorów przygotowywane specjalnie przez niektóre centra i kluby kultury. Najbardziej korzystne jest zastosowanie zbilansowanej diety, jednak czasami z różnych względów nie jest to możliwe. Dużym wsparciem jest także włączenie do diety profesjonalnych produktów i suplementów zawierających niezbędne substancje odżywcze m.in. białko, tłuszcze, witaminy. Przykładem są liczne wysokoenergetyczne preparaty w postaci płynnej, które są pomocne w przywróceniu prawidłowego apetytu. Odżywcze i pożywne produkty zostały przygotowane z uwzględnieniem potrzeb żywnościowych osób zagrożonych niedożywieniem. Są one dodatkiem do codziennej diety, który można z łatwością włączyć do jadłospisu.

Problem niedożywienia u osób w podeszłym wieku jest spowodowany przez wiele czynników, często trudno dokładnie zdiagnozować ten stan, ale warto pamiętać, że właściwe i regularne przyjmowanie posiłków pozwala utrzymać prawidłową masę mięśniową i podstawowe funkcje organizmu i jest niezbędne do utrzymania zdrowia i formy przez długi czas. Warto ubogacić dietę starszych ludzi w specjalistyczne produkty, które są łatwe w spożyciu, nie wymagają długiego przygotowywania i zawierają wszystkie cenne substancje odżywcze oraz witaminy. W przypadku zaobserwowania niepokojących objawów należy też skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej: https://www.nestlehealthscience.pl/zarzadzanie-zdrowie/choroby-wieku-podeszlego/niedozywienie.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)