Najnowsze wiadomości

14 kwietnia 2024 1:23

Sportowiec vs. KontuzjaŚwiatowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca regularną aktywność fizyczną w wymiarze przynajmniej 30 minut umiarkowanego wysiłku dziennie przez 5 dni w tygodniu lub 20 minut intensywnego wysiłku przez 3 dni w tygodniu. Uprawianie sportu pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, metabolizm, sprawność fizyczną i w sposób znaczący przyczynia się do utrzymania zdrowej sylwetki. Ponadto odgrywa ogromną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych takich jak cukrzyca czy nowotwory.

Jak bezpiecznie uprawiać sport?

Sport to zdrowie, jednak podczas uprawiania aktywności fizycznej nie trudno o kontuzje, które mogą ograniczać naszą sprawność ruchową. Urazy więzadeł, skręcenia, stłuczenia czy złamania, to tylko niektóre z możliwych kontuzji. Jeżeli chcemy by urazy nas omijały, warto pamiętać o kilku ważnych zasadach.

  1. Zawsze się rozgrzewaj. Pierwszym krokiem dobrego treningu, niezależnie od tego gdzie się on odbywa, jest porządna rozgrzewka. Umożliwia pobudzenie mięśni, wzmaga ich ukrwienie, metabolizm i jak sama nazwa wskazuje, podwyższa ich temperaturę. Wszystko po to, by w trakcie wysiłku mogły efektywnie pracować. Rozgrzewka ma również za zadanie przygotować do wysiłku więzadła, czyli niezwykle ważne elementy budujące stawy.
  2. Dostosuj wysiłek do swoich możliwości. W treningu nie chodzi o to, aby nie móc się po nim ruszać. Nie chodzi też o to, by znienawidzić sport. Aktywność dobrana do własnych możliwości daje radość, wzmacnia kondycję i jest zbawienna dla zdrowia.
  3. Wybieraj sprawdzone miejsca i sprawdzony sprzęt. Nie wszystko zawsze zależy od Ciebie - tak w sporcie jak i w życiu. Zadbaj więc o to, aby teren na którym ćwiczysz był bezpieczny. Jeżeli lubisz biegać lub jeździć na rowerze w nocy, zawsze miej przy sobie źródło światła i elementy odblaskowe. Za każdym razem sprawdzaj, czy sprzęt z którego korzystasz jest sprawny.

Co robić gdy przydarzy nam się kontuzja?

Z pewnością nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Pewne stany wymagają szybkiej interwencji medycznej. W domowych warunkach i bez wiedzy medycznej ciężko o tym zadecydować, lepiej jest zaufać specjalistom. Kiedy jednak nie mamy możliwości skonsultowania się z lekarzem musimy radzić sobie sami. Zwykle najbardziej uciążliwym objawem urazu jest ból. Najczęściej zalecaną i powszechnie stosowaną grupą leków w takie sytuacji są tzw. Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne (NLPZ). Należy do niej m.in. deksketoprofen. Można przyjmować go w tabletkach lub w postaci roztworu po rozpuszczeniu granulek w wodzie. Zaczyna działać już w 30 minut, skutecznie uśmierza ostre bóle mięśniowo-stawowe. Co ważne, wiele leków z grupy NLPZ, w tym deksketoprofen, jest dostępnych bez recepty. Oprócz farmaceutyków, skuteczne w uśmierzaniu bólu i leczeniu obrzęków są zimne okłady. Trzeba jednak pamiętać, by nie stosować lodu bezpośrednio na skórę, ponieważ grozi to jej odmrożeniem. Z pewnością korzystne jest unieruchomienie uszkodzonego stawu. W ten sposób zapobiegamy pogłębianiu się urazu. W przypadku poważnych kontuzji, warto przez jakiś czas odpuścić sobie treningi i dać sobie czas na regenerację. Po to, aby z pełną sprawnością i bez dolegliwości, wrócić do ulubionej aktywności.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)