Najnowsze wiadomości

18 kwietnia 2024 13:51

Ochrona oczu latem



Lubimy lato, zwłaszcza że w tym czasie wielu z nas ma urlopy i wakacje. Niestety, chociaż światło słoneczne odpowiada za jakże atrakcyjną opaleniznę, to jednocześnie jego nadmiar może powodować problemy skórne, podrażnienia, nawet choroby oczy czy zmiany nowotworowe. Zabezpieczenie ciała przed promieniowaniem UV jest stosunkowo proste, chociażby za pomocą kremów z filtrem. W przypadku oczu jest to troszkę trudniejsze, ale również nie będzie stanowiło problemu, jeśli tylko zabierzemy się do tego z głową.

Nosisz soczewki?

Najłatwiejszą drogę mają przed sobą osoby noszące na co dzień soczewki kontaktowe. Chociaż one same mogą być wyposażone w filtr UV, to jednak nie będzie on wystarczający na letnie dni. Wystarczy jednak jeśli połączymy je z okularami przeciwsłonecznymi. Zestawiając np. soczewki Pure Vision i okulary dostajemy bardzo dobra ochronę oczu, skóry wokół nich a także odpowiednią jakość widzenia. Dodatkowo obecność okularów przeciwsłonecznych jest często polecana ze względów stylistycznych. Stanowią ciekawy dodatek modowy, a mnogość ich wzorów sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie. Kierując się oczywiście przede wszystkim funkcjonalnością, czyli zawsze sprawdzając, czy okulary mają zalecany filtr UV400, chroniący oczy przed pełnym spektrum promieniowania ultrafioletowego – UVA, UVB, UVC. W przypadku osób preferujących okulary korekcyjne niestety nie jest już tak łatwo o odpowiednią ochronę.

Co dla okularników?

Jeśli nosicie okulary korekcyjne i nie możecie przekonać się do zamiany ich na szkła kontaktowe – chociażby sezonowo lub okazjonalne, np. tylko do wyjścia na plażę – to przed wami są w zasadzie dwie drogi.

Pierwsza to przeciwsłoneczne okulary korekcyjne. Jest to rozwiązanie funkcjonalne, chociaż ze względu na cenę nie zawsze można sobie na nie pozwolić. Zaletę jest poprawność widzenia i odpowiednia ochrona oczu. Wadą, czy często należy nosić ze sobą dwie pary okularów. Przeciwsłoneczne przecież nie sprawdzają się w pomieszczeniach, a i tak potrzebujemy korekcji wzroku.

Druga to okulary korekcyjne z nakładką przeciwsłoneczną. Nakładka jest mocowana zwykle na magnes, błyskawiczna w zdjęciu i założeniu, łatwa w przechowywaniu. Tu jednak zwróćmy uwagę, że na taką opcję należy decydować się już przy zakupie okularów korekcyjnych i wybrać odpowiednie oprawki, dostępne z nakładkami. W przeciwnym razie dopasowanie innych nakładek może się nie udać.

I rada dla wszystkich

Odpowiednia ochrona oczu oznacza, że stosujemy wyłącznie produkty, które mają potwierdzone właściwości. Szukamy więc tylko takich, które mają odpowiednie oznaczenia – CE (deklaracja zgodności z normą) i UV400. Takie okulary można dostać w sklepach optycznych, które są najlepszym miejscem do ich zakupu. Brak oznaczenia UV400 albo inna wartość oznacza, że nie możemy spodziewać się pełnej ochrony – albo żadnej. W związku ze zwiększonym wysuszaniem się oczu w okresie letnim warto zaopatrzyć się także w nawilżające krople do oczu. Przywracają one komfort widzenia, zwłaszcza po długim pobycie na słońcu. Są zresztą zalecane nie tylko w leci, bo o każdej porze roku może dojść do podrażnień czy przesuszenia, np. spowodowanego klimatyzacją w biurze.

Trzeba także pamiętać, że chociaż ze słońcem najbardziej kojarzymy lato, to promieniowanie UV może być szkodliwe o każdej porze roku. Jeśli występuje w nadmiarze – chrońmy oczy. Zwłaszcza gdy przebywamy nad wodą albo w górach, gdzie promieniowanie UV przenika szczególnie mocno i jest groźne zarówno w środku lata, jak  i w środku zimy.

Artykuł partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)