Najnowsze wiadomości

28 marca 2024 21:57

Most protetyczny - jakie posiada zalety?



Nasze ciało z wiekiem bardzo się zmienia. Pojawiają się nowe schorzenia, tracimy kondycje. Zmienia się także nasze uzębienie, pojawiają się nowe ubytki. W takim przypadku stomatolog może nam polecić tradycyjną ruchomą protezę bądź most protetyczny. Ruchoma proteza może mieć wiele wad. Zdarza się, że wypada w najbardziej nieodpowiednim momencie. Przy tradycyjnej protezie nie możemy też spożywać bardzo twardych pokarmów np. jabłek, czy orzechów. 

Czym jest most protetyczny?

W przypadku tego rozwiązania wykorzystuje się pozostałości uzębienia pacjenta. Most protetyczny składa się z dwóch elementów: filarów i przęsła. Taki most można zastosować tylko wtedy, jeżeli ubytek jest otoczony przez naturalne zęby pacjenta, które w tym przypadku pełnią rolę filarów. Zastosowanie mostu wiąże się też z tym, że trzeba oszlifować zęby które będą filarami. Natomiast przęsła to korony zębowe, które mocowane są między oszlifowanymi filarami. Najczęściej wykorzystuje się most protetyczny, jeżeli ubytków jest całkiem sporo. W przypadku pojedynczych luk zaleca się stosowanie implantów. Podstawową zaletą tego rozwiązania jest to, że są mocowane na stałe co sprawia, że są bardziej komfortowe dla pacjenta.

most protetyczny rodzaje

Most protetyczny - rodzaje

Mosty protetyczne różnią się między sobą ze względu na materiał, z jakiego zostały wykonane. Mogą to być mosty ceramiczne (wykonane na podbudowie metalowej), pełnoceramiczne (bez metalowych elementów) oraz kompozytowe. Te ostatnie najczęściej są wykonane z akrylu i traktuje się je raczej jako rozwiązanie tymczasowe.

Jednym z miejsc, gdzie możemy wykonać taki most jest CDC czyli Cracow Dental Centre. Jest to centrum stomatologiczne, które oferuje kompleksowe usługi dentystyczne i mieści się w Krakowie. Zastosowanie mostu protetycznego jest brane pod uwagę tylko wtedy, jeżeli nasze uzębienie jest w dobrym stanie. W przypadku próchnicy nie stosuje się tej metody. Dlatego potrzebne są wstępne wizyty stomatologiczne, podczas których dentysta oceni, jaki będzie najlepszy sposób uzupełnienia ubytków. Podczas kolejnej wizyty są szlifowane zęby, które będą pełniły rolę filarów. W trakcie tej wizyty robione są też odciski zębów filarowych i przeciwstawnych, aby most dokładnie pasował do zgryzu pacjenta. Istotną kwestią jest też dobranie odpowiedniego koloru implantów. Kolor musi być dobrany tak, żeby nie było różnicy między zębami pacjenta, a mostem protetycznym. Wtedy też zakłada się most tymczasowy, który będzie ochraniał oszlifowane uzębienie. Kolejna wizyta to już końcówka, podczas której dentysta sprawdza, czy wykonany most pasuje do zgryzu. Jeżeli tak, to można zacementować most.

Ważne jest, aby nie pozostawiać ubytków bez wypełnienia. W lukach zębowych mogą gromadzić się resztki jedzenia, a to może powodować próchnicę i choroby pozostałych zębów. W CDC profesjonalny personel oceni, jaką metodę uzupełnienia ubytków należy zastosować, aby cieszyć komfortem przy jedzeniu oraz pięknym i zdrowym uśmiechem.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)