Najnowsze wiadomości

20 kwietnia 2024 17:13

Czym jest wrzodziejące zapalenie jelita grubego?



Przewlekłe biegunki, częste bóle brzucha czy brak apetytu i osłabienie, mogą być objawem poważnej choroby – wrzodziejącego zapalenia jelita grubego. Jakie są przyczyny powstawania tego schorzenia, kogo może dotknąć i jak je leczyć?

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego to przewlekła choroba, która wywołuje stan zapalny i prowadzi do tworzenia się owrzodzeń w całym lub w części jelita grubego. Medycyna nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o jednoznaczną przyczynę tego schorzenia. Wiadomo jednak, iż najczęściej jest ono konsekwencją zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej, do której prowadzi np. nieprawidłowa praca układu immunologicznego, ciężkostrawna dieta złożona z przetworzonych produktów, przewlekły stres, brak ruchu, a także antybiotykoterapia i częste biegunki. Oprócz tego, w grupie ryzyka są osoby obciążone genetycznie chorobami autoimmunologicznymi, jak choroba Hashimoto, łuszczyca czy astma.

Objawy schorzenia

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego może się rozwijać bez wyraźnych objawów, a dolegliwości w postaci krwi lub śluzu w kale pojawiają się już w zaawansowanej postaci choroby. Warto więc zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, które utrzymują się przez dłuższy czas. Są to przede wszystkim przewlekłe biegunki i bóle brzucha. Zaniepokoić powinien również długotrwały brak apetytu i osłabienie.
Dolegliwości te mogą występować cały czas, ale u większości osób obserwuje się remisje, czyli nawroty choroby, pomiędzy którymi następuje okres względnego spokoju.

Leczenie wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

Po zaobserwowaniu niepokojących objawów, należy skonsultować się ze specjalistą, który po zebraniu wywiadu zleci wykonanie dodatkowych badań i postawi odpowiednią diagnozę. Terapia schorzenia obejmuje farmakoterapię, zmianę dotychczasowych nawyków lub – jeśli powyższe nie przynoszą spodziewanych rezultatów, chirurgiczne usunięcie jelita grubego.

O ile o sposobie i długości trwania leczenia decyduje specjalista, o tyle samodzielnie także można podjąć pewne kroki poprawiające samopoczucie i łagodzące objawy choroby. Należy do nich przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych – ograniczenie spożywania przetworzonej żywności i stosowania używek, a włączenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik, warzyw, kwaśnych owoców oraz kefirów i jogurtów naturalnych, o ile nie występuje nietolerancja laktozy. Dobrze jest także zapewnić sobie codzienną dawkę  ruchu i spróbować wyeliminować stres. Przy przywracaniu prawidłowej mikroflory bakteryjnej w jelitach, pomocne okażą się preparaty dostępne bez recepty, a zawierające żywe szczepy bakterii. Więcej informacji na stronie www.lactoral.pl.

Powikłania

Nieleczone wrzodziejące zapalenie jelita grubego może prowadzić do powikłań, m.in.: przewlekłej biegunki z obecnością śluzu lub krwi, uczucia nieustannego parcia na stolec i nagłej potrzeby wypróżnienia. Ponadto brak terapii zwiększa ryzyko rozwoju raka jelita grubego. Ważne jest zatem uważne obserwowanie swojego organizmu i w przypadku wystąpienia niepokojących objawów – skonsultowanie się ze specjalistą.

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)