Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 13:54

Mechanizm działania antykoncepcji hormonalnej



 Antykoncepcja hormonalna to nic innego jak sposób zapobiegania niechcianej ciąży. Występują różne formy przyjmowania antykoncepcji, jak choćby pigułki antykoncepcyjne, plastry, wkładki, implanty czy nawet zastrzyki antykoncepcyjne. Niemniej jednak działanie tego medykamentu mimo, iż wysoce skuteczne, niesie też działania niepożądane, więc istotne jest by szczegółowo zapoznać się z mechanizmami działania metod antykoncepcyjnych.

We współczesnym świecie mamy ogrom możliwości pozwalających czerpać przyjemność ze współżycia bez konsekwencji. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że omawiania antykoncepcja pozwala na o wiele więcej, niż podstawowe środki zabezpieczające. Metoda ta powoduje ulokowanie w organizmie kobiety sztucznych hormonów. Co ciekawe, choć są one sztuczne to działają równie podobnie do tych naturalnie wytworzonych.

Wyszczególniamy kilka mechanizmów antykoncepcji hormonalnej:

  • Proces zahamowania owulacji – sztucznie wytworzone hormony powodują wprowadzenie w błąd organizmu w tym najistotniejszych jajników, które nie uwalniają komórki jajowej
  • Proces zagęszczania śluzu w drogach rodnych - podróż plemników do celu staje się niemożliwa gdyż zostają one zatrzymane w śluzie
  • Proces zmian w błonie śluzowej macicy – dochodzi do szeregu istotnych przemian uniemożliwiających implantację, tj. zagnieżdżenie się zarodka

Hormony możemy zaaplikować w przeróżny sposób chociażby doustnie, przez skórę, błonę śluzową pochwy, a także szyjki macicy czy nawet przez małe naczynka pod skórą. W związku z powyższym mamy do wyboru przeróżne formy antykoncepcji hormonalnej takie jak choćby:

  • Plastry (poprzez skórę)
  • Pigułki antykoncepcyjne (doustnie)
  • Antykoncepcyjny krążek dopochwowy (błona śluzowa pochwy)
  • Wkładka wewnątrzmaciczna (błona śluzowa macicy)
  • Spirala (szyjka macicy)
  • Zastrzyki hormonalne (naczynka pod skórą)

W antykoncepcji hormonalnej wyróżniany dwa rodzaje hormonów: estrogeny oraz progestageny. Większość preparatów zawiera oba, jednak zdarzają się również środki zawierające wyłącznie progestageny. Co ciekawe; progestagen występuje m.in. w pigułce mini, którą można przyjmować nawet w czasie karmienia piersią. Podczas stosowania tej tabletki, naturalny przebieg cyklu owulacyjnego może być zachowany włącznie z jajeczkowaniem. Polega to na tym, iż znacznie zwiększa się gęstość śluzu szyjkowego, dzięki czemu zostaje utrudniona wędrówka plemnika do komórki jajowej. Jednakże skuteczność jest o wiele mniejsza, niż w przypadku zwykłych tabletek antykoncepcyjnych. Jedną z istotnych wad jej przyjmowania jest konieczność dokładnego przestrzegania godziny. Poza tym występują działania niepożądane takie jak choćby przyrost wagi, trądzik, przetłuszczające się włosy, obniżenie libido lub nawet plamienie międzymiesiączkowe.

Antykoncepcja hormonalna pod postacią pigułki antykoncepcyjnej jest jedną z najpopularniejszych form więc warto poświęcić swój czas i dowiedzieć się o niej nieco więcej. W tym celu zapraszamy na: http://wisesoft.pl/a/unbv,zalety-i-wady-pigulki-antykoncepcyjnej.

Inną, a zarazem bardzo ciekawą formą antykoncepcji hormonalnej są plastry, które powodują uwolnienie do organizmu hormonów poprzez skórę. Plaster można przykleić na podbrzusze, zewnętrzną część ramienia, bark czy też na pośladek mając na uwadze fakt, że w każdej chwili bez konsekwencji można przerwać terapię po prostu odklejając plaster, co jest bardzo komfortowe. Na pewno na uwagę zasługuje fakt, że substancje uwalniane z plastrów mają mniejszy wpływ na pracę wątroby, a także zapewniają stabilne stężenie hormonów we krwi.

Informacje przydatne w zastosowaniu antykoncepcji hormonalnej znajdziemy również na stronie http://www.harmonella.info/.

Antykoncepcja hormonalna posiada wiele zalet, takich jak choćby zmniejszenie krwawień miesiączkowych oraz dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) czy - co istotne – zmniejszenie ryzyka wystąpienia raka jajnika. Niemniej jednak należy też brać pod uwagę skutki uboczne, które mogą - lecz nie muszą - pojawić się przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej (trądzik, bóle głowy, łojotok, bóle sutków itp. )

Każdy z nas ma inny organizm. Sprawą indywidualną jest to wspomniane skutki uboczne pojawią się czy też takowe nie będą mieć miejsca. Jednakże łączy nas wspólna cecha, iż chcemy mieć pod kontrolą swoją przyszłość, a antykoncepcja hormonalna pozwala nam na spokojniejsze spoglądanie w kierunku jutra.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)