Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 15:25

Projektowanie oraz wykonawstwo fundamentów



Fundamentowanie to przede wszystkim gałąź geoinżynierii. Do jego najważniejszych zadań należy projektowanie oraz wykonawstwo fundamentów, bądź też robót fundamentowych w różnorodnych warunkach gruntowo-wodnych. Wbrew pozorom, fundamentowanie dzieli się na kilka płaszczyzn. Wśród nich znajduje się tak zwany fundament - podstawa danej gałęzi. Jest to część obiektu budowlanego.

Zadania i wyzwania w zakresie fundamentów

Najważniejszym zadaniem fundamentu jest przekazanie wszelakich obciążeń (tudzież oddziaływań) budowli w sposób bezpieczny na podłoże gruntowe. Podłoże natomiast to część litosfery. W związku ze wzniesieniem budowli powstają zmiany stany naprężenia (mierzalne), a także odkształcenia, które mierzy się w stosunku do naturalnej warstwy istniejącej przed samym rozpoczęciem wznoszenia budowli. Między innymi z tego rodzaju wyzwaniami mierzy się na co dzień firma TITAN POLSKA działająca w branży budownictwa specjalnego i inżynieryjnego (więcej informacji tutaj: http://www.titan.com.pl/o-nas/).

Geotechnika w zakresie fundamentowania posiada pewne problemy, do których zalicza się przede wszystkim samo rozpoznanie właściwości podłoża, wybór metody w trakcie posadowienia, a także wzmacnianie podłoża oraz dobór metod obliczeniowych podczas projektowania. Samo posadowienie dzieli się na kilka części:

- posadowienie bezpośrednie;

- ściany oporowe;

- ścianki szczelne;

- obudowę wykopów;

- konstrukcje podziemne.

Klasyfikacja fundamentów wg głębokości posadowienia

Fundamenty są klasyfikowane według głębokości posadowienia, a ta z kolei zależna jest od głębokości występowania warstw nośnych. Wyróżnić można fundamenty bezpośrednie (nazywane także płaskimi oraz płytkimi), bądź też głębokie (fundamenty pośrednie). Klasyfikacja pierwsza zawiera stopy, łatwy, ruszty, płyty oraz skrzynie fundamentowe. Pośrednie fundamenty to natomiast nic innego, jak fundamenty palowe, studnie i kesony fundamentowe, a także między innymi ściany szczelinowe, barety oraz kolumny.

Posadowienie obiektu budowlanego jest uzależnione od kilku czynników, które należy brać za każdym razem pod uwagę. Wśród nich można wyróżnić:

- warunki techniczno-ekonomiczne;

- warunki gruntowo-wodne;

- ukształtowanie terenu, na którym ma zostać wzniesiona budowla;

- rodzaj oraz wielkość obiektu;

- przeznaczenie obiektu (firma, biurowce, galerie handlowe itp.);

- otoczenie, a także sama lokalizacja obiektu.

Fundamentowanie a rodzaje warunków gruntowych

Co ważne - wyróżnić można trzy rodzaje warunków gruntowych. Wśród nich znajdują się proste, złożone, a także skomplikowane warunki gruntowe. Pierwsza klasyfikacja zawiera jednorodne i równoległe warstwy gruntów, poziom wody poniżej projektowanego poziomu usadowienia, a także niewystępujące niekorzystne zjawiska geologiczne. Złożone warunki to m.in. poziom wody znajdujący się na poziomie usadowienia lub też powyżej, bądź występowanie warstw gruntów słabych oraz nasypów niekontrolowanych. Ostatnie, skomplikowane warunki gruntowe cechują się obszarami delt, szkodami górniczymi, a także występowanie niekorzystnych zjawisk geologicznych.

Kategorie te obejmują również klasyfikacje konstrukcji, które mają zostać wzniesione. Proste obejmują między innymi niewielkie obiekty, złożone - konstrukcje bez szczególnego zagrożenia, a skomplikowane - obiekty nietypowe.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)