Najnowsze wiadomości

29 kwietnia 2024 19:31

Budowanie szybko i ekologiczne



W Polsce nadal najczęściej buduje się w tradycyjnych systemach a więc przy użyciu cegieł, bloczków czy pustaków. Pokazuje to raport dotyczący budownictwa za okres pierwszego półrocza pokazany przez GUS. Mijają dekady, zmieniają się przepisy, pojawiają się nowe materiały budowlane, ale w Polsce nadal i tak buduje się najczęściej tymi tradycyjnymi i znanymi technikami. Powodem takiej sytuacji może być to, że mamy bardzo wielu fachowców, którzy właśnie taką metodę budowy znają i jednocześnie cena jest dla nas najbardziej atrakcyjna. Ile trwa budowa?Przeciętny czas trwania budowy a więc od chwili rozpoczęcia do oddania budynku do użytkowania będzie wynosił około 39 miesięcy a więc nieco ponad trzy lata jak podaje GUS. Warto zaznaczyć, że inwestorzy indywidualni, którzy budują domu jednorodzinne poświęcają na budowę około 49 miesięcy a więc będą to ponad 4 lata. W przypadku deweloperów sytuacja wygląda tak, że budowanie zajmowało około 23 miesiące a więc niecałe 2 lata.

Ciekawe wnioski mogą się pojawić jeśli ktoś analizuje czas trwania budowy pod kątem tego jaka będzie używana technologia wznoszenia a wygląda to następująco:

  • Tradycyjna udoskonalona - 42 miesiące
  • Monolityczna - 23 miesiące
  • Wielkopłytowa - 23 miesiące
  • Wielkoblokowa - 25 miesięcy
  • Konstrukcje drewniane - 34 miesiące
  • Inne - 11 miesięcy

Okazuje się, że najdłużej budowa będzie trwała w ramach technologii tradycyjnej udoskonalonej, a więc w takiej, której konstrukcja nośna ścian jest wykonywana z cegieł, bloczków, pustaków o ciężarach i wymiarach, które pozwalają na ręczne budowanie. Technologia budowlana oparta o beton i bloczki znajduje się na szczycie materiałów, które zostawiają stały ślad węglowy. Udział betonu w śladzie węglowym poszczególnych grup materiałowych to około 63% jak podają nam badania firmy, która zajmuje się projektowaniem miast przyszłości.Lepiej w tym zestawieniu wygląda technika drewniana, na którą mogą się składać budynki wykonywane w technologii kanadyjskiej jak i takie wykonane z prefabrykatów na budynkach z bali skończywszy. (W tym miejscu proponujemy zainteresować się agregatorem ogłoszeń nieruchomości sasiedzki.pl w tym przypadku link do domów w Wrocławiu).

Średni czas budowy w tych technikach to około 34 miesiące. Budowa domu w technologii monolitycznej, wielkopłytowej i wielkoblokowej będzie zajmować około 23 – 25 miesięcy. Najlepiej wypadają pod względem szybkości budowy pozostałe techniki w tym takie eksperymentalne. Pośród nich będą budynki wykonywane z tworzyw sztucznych przy pomocy drukarki 3D czy technologii modułowej albo rozkładanej. To rozwiązanie będzie jednak droższe niż pozostałe. Lubimy tradycyjnie Pod względem liczby powstałych budynków w naszym kraju przeważają obecnie te budowane w technologii tradycyjnej.

W tym roku, w pierwszej jego połowie było to ponad 40 tysięcy budynków w stosunku do jedynie 616 w innych technologiach. Co ciekawe w badaniach Polacy podkreślają, że dla nich najważniejszą kwestią jest wybór domu pod kątem rozwiązań energooszczędnych. Jednocześnie wiele osób zwraca także uwagę na zdrowie, dlatego coraz chętniej wybieramy materiały, które będą droższe ale jednocześnie na wyższym poziomie jakościowym, często materiały naturalne.  

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)