Najnowsze wiadomości

28 marca 2024 13:12

Oświetlenie ogrodowe- nocne życie ogrodu



Lampy ogrodowe to doskonały sposób zapewnienia bezpieczeństwa poruszania się po ogrodzie, gdy już zapadnie zmrok. To jednak coś więcej niż tylko praktyczne rozwiązanie- to sposób wykreowania niepowtarzalnego charakteru ogrodu Gra świateł i cieni jak nic innego ożywi ogród i nada mu nowego oblicza. Dostępność ogromnej gamy rozwiązań, obejmująca lampy solarne, kinkiety czy reflektorki, umożliwi wkomponowanie się lamp zewnętrznych w klimat każdego ogrodu. Czym kierować się aranżując oświetlenie zewnętrzne?

Idealnym rozwiązaniem jest zaplanowanie oświetlenia ogrodu już na etapie jego projektowania. Chaotyczne, przypadkowe rozmieszczenie punktów oświetleniowych zburzy harmonię ogrodu. A przecież oświetlenie ma nadać ogrodowi tajemniczości i niepowtarzalnego klimatu. Najchętniej podświetlane obiekty to oczka wodne, rzeźby, schody i ścieżki, a także miejsca spotkań towarzyskich- altany i tarasy. Ze względów praktycznych oświetlić należy wejście do domu i furtkę do ogrodu- idealne do tego celu są reflektory, najlepiej z czujnikiem ruchu ( wtedy istotne jest odpowiednie ukierunkowanie reflektora, by nie włączał się bez potrzeby). Trakty komunikacyjne oświetla się jednolitym światłem, skierowanym na ich powierzchnię i ewentualnie brzegi. Do oświetlenia schodów i ścieżek doskonałe są reflektorki na niskich słupkach. Ich równomierne światło, nie skierowane ku górze, by nie oślepiały, to gwarancja bezpiecznego poruszania się po zapadnięciu zmroku. Ciekawą koncepcją jest także oświetlanie wybranych roślin. Duże obiekty- altany, werandy czy patia, oświetla się dyskretnym, rozproszonym światłem, skierowanym zarówno ku górze, jak i w dół. Boczne, narożne światło punktowe, tworzące na sąsiadujących powierzchniach piękne refleksy, stworzy atmosferę intymności i przytulności. Wybór źródła światła w tym przypadku zależy od fantazji projektującego- od lampionów, poprzez żarówki LED, aż po kolorowe, fantazyjne lampki i światełka. Oświetlenie oczka wodnego szeroką gamą kolorów, możliwe jest dzięki zastosowaniu elementów oświetleniowych o odpowiednich parametrach- wodoodpornych, przeznaczonych do kontaktu z wodą.

oświetlenie do ogrodu

Jakie oświetlenie stworzy piękną iluminację wodną?

Podwodne lampy halogenowe i lampy pływające, lampki solarne czy nabrzeżne reflektory, nie tylko spełnią niezastąpioną rolę estetyczną, ale także wykreują odpowiednie środowisko dla rozwoju wodnej flory i fauny w ogrodzie. Doskonałą alternatywą dla podświetlenia całego zbiornika wodnego, zarówno dna, jak i brzegów, jest oświetlenie jedynie tafli wody- odbijające się w niej rośliny utworzą piękne pejzaże. A co z oświetlaniem samych roślin? Jakie źródła światła sprawdzą się w tej roli? Warte oświetlenia są okazałe rośliny całoroczne, o interesującej formie. Oświetlenie roślin od dołu podkreśli piękno krzewów czy drzew, natomiast światło perspektywiczne nada ogrodowi głębi. Jego założeniem jest słabe podświetlenie elementów znajdujących się blisko, a bardziej wyraziste oświetlenie obiektów oddalonych. Oświetlenie przednie (cieniowanie), uzyskane poprzez skierowanie źródła światła na roślinę, za którą jest ściana budynku, stworzy piękną grę cieni, zaś oświetlenie tylne (konturowanie), to wkomponowanie źródła światła za rośliną, dzięki czemu świetlny krąg otacza ginące w półmroku kontury. 

Jakie źródła światła można stosować w ogrodzie?

I jak ich wybór wpływa na stopień eksploatacji światła? Żarowe źródła światła są doskonałe do krótkotrwałego oświetlenia obiektów, natomiast dłuższe oświetlenie nocne wymaga zastosowania halogenów, świetlówek lub lamp rtęciowych. Niezwykle ważna jest szczelność oprawy lamp ogrodowych, określana współczynnikiem IP, warunkującym odporność na pyły i ciała stałe, oraz wilgoć i wodę. W ogrodzie najlepiej sprawdzą się osłony o IP 55 lub 56, a w zbiornikach wodnych- o IP 67 lub 68. 

Ogromny wybór reflektorów, lamp solarnych, kinkietów czy lampionów o bardzo zróżnicowanym designie- od minimalistycznego aż do bogatych form, od stylu vintage po nowoczesność sprawia, że rynek oświetleń zewnętrznych daje duże możliwości aranżacyjne. Określenie charakteru ogrodu, jego użyteczności, a także znajomość sezonowych zmian zachodzących w ogrodzie pozwoli stworzyć jednorodną koncepcję całorocznego oświetlenia ogrodowego. 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)