Najnowsze wiadomości

16 kwietnia 2024 15:21

Jak zachować się po stłuczce? Wyjaśniamy!



Według statystyk policji w listopadzie 2017 zgłoszone zostało 37 626 kolizji. Liczba ta jasno pokazuje, że z niewielkimi stłuczkami mamy do czynienia na co dzień, jednak, czy wiemy jak zachować się w takiej sytuacji? Pierwsza myśl, jaką mamy w tak stresującej sytuacji, to wezwanie policji, której zadaniem jest przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego i wskazanie sprawcy. Warto jednak pamiętać, że nie w każdej sytuacji warto wezwać drogówkę.

Stłuczka a wypadek – jakie są różnice?

Niestety wciąż niewiele osób jest w stanie wskazać wyraźne różnice pomiędzy wypadkiem, a stłuczką. Z wydarzeniami tymi mamy do czynienia w ruchu drogowym, jednak różnica pomiędzy nimi jest znacząca. Wypadek to sytuacja, w wyniku której pojawiają się osoby poszkodowane. Chodzi tutaj zarówno o lekkie uszkodzenia ciała jak zadrapania, czy niegroźne złamania, jak i nawet śmierć. Wypadki są znacznie poważniejsze w skutkach, dlatego w każdym przypadku istotne jest właściwe postępowanie.

W wyniku stłuczki uwidaczniają się wyłącznie szkody materialne. To bardzo często występujące zdarzenia na drodze. Co ważne, stłuczka nie wymaga obecności policji, czy innych służb, ale również istotne jest nasze zachowanie jako uczestników zdarzenia.

Kiedy wezwać policję?

Nie każde zdarzenie drogowe wymaga obecności policji. W momencie, kiedy uszkodzone są wyłącznie pojazdy, a uczestnicy są w stanie wskazać winnego – wtedy nie musisz wzywać służb. Wystarczy jedynie spisanie odpowiedniego oświadczenia, a pozostałe formalności załatwia ubezpieczyciel. To znacznie prostszy sposób rozwiązania trudnej sytuacji, dlatego warto spróbować dotrzeć do kompromisu.

Znacznie bardziej wymagające i poważniejsze w skutkach są wypadki, dlatego, kiedy jesteś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia tego typu – masz obowiązek powiadomić odpowiednie służby. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że obowiązek udzielenia pomocy poszkodowanym ujęty jest w prawie, dlatego uchylenie się od niego może skutkować odpowiedzialnością karną.

Jak postąpić w razie stłuczki? Likwidacja szkody z OC sprawcy

Jeżeli w wyniku zdarzenia nie ma osób poszkodowanych, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czy można usunąć uszkodzone pojazdy z drogi. Udrożnienie ruchu jest jednym z najważniejszych elementów, dlatego nie wolno z tym zwlekać. Jeżeli uszkodzenia nie pozwalają na zjechanie w bezpieczne miejsce – uszkodzone auta należy odpowiednio oznaczyć, ustawiając w określonej odległości trójkąty ostrzegawcze.

W tym momencie przyszedł czas na rozmowy obu uczestniczących stron, a także ewentualnych świadków. Kluczowe jest wypracowanie pewnego kompromisu i określenie sprawcy. Są jednak sytuacje, kiedy nie jest to możliwe, dlatego wezwij policję. Ponadto, jeśli podejrzewasz, że jedna ze stron zdarzenia popełniła przestępstwo, również na miejscu powinny pojawić się odpowiednie służby. W szczególności mamy tutaj na myśli prowadzenie pod wpływem alkoholu czy narkotyków.

Jeżeli udało się pozytywnie rozstrzygnąć spór bez obecności policji, należy spisać odpowiednie oświadczenie. Dokument ten jest podstawą późniejszej likwidacji szkody z OC sprawcy, dlatego warto poświęcić mu dłuższą chwilę. Aby miał on pewną wartość, musi zawierać dane wszystkich uczestników, pojazdów, świadków, dokładny opis zdarzenia, zdjęcia i numery polis ubezpieczeniowych. Ponadto pod oświadczeniem powinny być podpisane obie strony, a także zebrani świadkowie. Następnie poszkodowany musi przekazać sporządzony dokument swojemu ubezpieczycielowi, który rozliczy szkodę we własnym zakresie. Działanie to możliwe jest dzięki mechanizmowi BLS, o którym więcej przeczytasz tutaj: http://www.zglaszamstluczke.pl/.

Co ważne, z OC sprawcy pokrywane są wszystkie koszty związane z naprawą naszego pojazdu, dlatego nie musisz martwić się, że zostaniesz obarczony opłatą za holowanie czy samochód zastępczy. W trakcie postępowania zostaniesz również zapytany o formę wypłaty odszkodowania. Obecnie stosowane są dwie: naprawa bezgotówkowa i wypłata gotówki. Zdecydowanie polecamy wykorzystanie pierwszej możliwości, ponieważ dzięki niej znacznie ogranicza się nasza rola w procesie usuwania uszkodzeń.

Bez względu na to, czy mamy do czynienia ze stłuczką, czy wypadkiem – obie sytuacje są niezwykle stresujące i wymagają ogromnej rozwagi, a także właściwego dla charakteru zdarzenia postępowania. Wypadek jest znacznie poważniejszy, dlatego wszelkie działania należy pozostawić służbom. W przypadku stłuczki wszystko zależy od uczestników, dlatego warto wypracować pewien kompromis, aby likwidacja szkody z OC sprawcy przebiegała bez przeszkód.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)