Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 16:40

Najważniejsze informacje, które powinieneś poznać przed podpisaniem umowy leasingowej



Choć leasing jest dostępny również dla klientów indywidualnych, najczęściej korzystają z niego przedsiębiorcy. Czy takie rozwiązanie jest optymalne, gdy mowa o firmowym pojeździe?

Dla wielu przedsiębiorców samochód jest niezbędny do pracy. Jeśli prowadzisz firmę, być może zastanawiasz się, jak najkorzystniej zakupić dla niej samochód. Możliwości jest kilka: zakup wybranego pojazdu za gotówkę, zaciągnięcie kredytu lub podpisanie umowy leasingowej.

Rodzaje leasingu

Na rynku dostępny jest m.in. leasing operacyjny i finansowy.

O leasingu operacyjnym mówimy, gdy leasingodawca oddaje na dany okres czasu rzecz w użytkowanie i otrzymuje za nią od leasingobiorcy raty leasingowe. Leasingobiorca może (zależy to od podpisanych umów) uzyskać prawo nabycia przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy.

Z kolei o leasingu finansowym mówimy wtedy, gdy przedmiot leasingu jest częścią majątku leasingobiorcy. W tym przypadku leasingobiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu odpisy amortyzacyjne, a także części odsetkowe płaconych rat. W leasingu finansowym własność przedmiotu po zakończeniu umowy automatycznie przechodzi na korzystającego . 

Najważniejszą różnicę między wspomnianymi rodzajami leasingu widać w konsekwencjach podatkowych. W leasingu operacyjnym wszystkie opłaty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu u korzystającego. W leasingu finansowym kosztem jest część odsetkowa opłaty oraz amortyzacja przedmiotu.  

Ponieważ leasing jest bardzo popularną formą finansowania zakupu firmowych pojazdów, ofert na rynku jest bardzo dużo. Warto porównać koszty. Do obliczeń przyda się kalkulator leasingu.

Leasing – jak szukać oszczędności?

Przedsiębiorcy często szukają oszczędności. Należy bacznie obserwować aktualne oferty, które nieustannie pojawiają się na rynku. Warto zwrócić uwagę na propozycję Toyota Leasing - Leasing SMARTPLAN poszerzoną o samochody używane.

Jaki korzyści płyną ze skorzystania z oferty Leasing SMARTPLAN i czym różni się ona od tradycyjnego leasingu?

  • miesięczna rata za samochód może być nawet o 60% niższa w porównaniu do tradycyjnego leasingu;
  • możliwość odliczenia 50% podatku VAT (dotyczy zarówno rat leasingowych, jak i opłaty wstępnej i kosztów eksploatacyjnych);
  • wydatki związane z pojazdem można zaliczyć do kosztów podatkowych. Co ważne, przedsiębiorca nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu.

Dodatkową zaletą jest to, że umowa leasingowa, którą podpisuje przedsiębiorca, trwa np. 4 lata. Po upływie tego okresu może on zdecydować się na nowy lub używany model pojazdu.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)