Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 17:08

Jak wybrać odpowiednie kolumny do wzmacniacza?



Jeśli ktoś jest prawdziwym pasjonatem muzyki i zawsze chce cieszyć się dźwiękiem o najwyższej jakości, to koniecznie musi zadbać o odpowiedni sprzęt do jego odtwarzania. Obecnie na rynku spotkamy się z bardzo szerokim wyborem takich urządzeń, przez co trzeba poświęcić na to nieco czasu i mieć pewność, że wybieramy coś faktycznie dla nas zadowalającego.

Sklep Audio - Nautilus Warszawa

Najbardziej podstawowymi elementami takiego zestawu jest wzmacniacz oraz kolumny głośnikowe. Można je kupić osobno, ale zawsze trzeba mieć na uwadze to, że w równym stopniu wpływają one na jakość odtwarzanej muzyki. Oczywiście, z góry trzeba przygotować się również na to, że kupowanie pierwszego lepszego sprzętu i kierowanie się tu wyłącznie ceną nie przyniesie nam zbyt dobrych efektów – jakość dźwięku nie będzie dla nas zadowalająca, przez co jedynie stracimy pieniądze.

O wiele lepiej jest z góry przygotować się na pewien wydatek, ale w zamian za to cieszyć się dokładnie taką jakością dźwięku, jaka będzie dla nas satysfakcjonująca. Istnieje rzecz jasna całe mnóstwo kwestii na jakie należy zwracać w czasie kupowania takiego zestawu. Oprócz parametrów poszczególnych jego elementów bardzo ważne jest również dopasowanie odpowiednich kolumn do wybranego przez nas wzmacniacza. W grę wchodzą tutaj liczne parametry techniczne. Nie jest to na szczęście żadne wybitnie skomplikowane zagadnienie, dzięki czemu będzie w stanie je zrozumieć nawet ktoś, kto nie ma wielkiego doświadczenia w tej dziedzinie. Niemniej jednak zawsze trzeba poświęcić temu nieco czasu.

dobór kolumn do wzmacniacza

Podstawowym parametrem podawanym zarówno w przypadku kolumn jak i wzmacniaczy jest moc. Często utożsamiamy ją jedynie z głośnością urządzenia, chociaż w rzeczywistości nie jest to takie proste. W przypadku kolumn nie powinniśmy kierować się jedynie nią, bowiem sama w sobie nie zapewni nam ona odpowiednich efektów dźwiękowych. Warto zwracać również na efektywność kolumny, która mierzona jest natężeniem dźwięku w odległości 1 metra od głośnika; bierze się przy tym pod uwagę to, z jakim natężeniem kolumna jest w stanie zagrać sygnał o częstotliwości 1 Khz, przy mocy 1 W. Równie istotna jest zalecana moc wzmacniacza – koniecznie trzeba na to uważać, bowiem używanie kolumn i wzmacniacza o nieodpowiedniej mocy grozi jedynie poważnym uszkodzeniem sprzętu. Przez wiele lat zasadą było to, że moc kolumny powinna być przynajmniej dwukrotnie wyższa od mocy wzmacniacza. Obecnie przy kolumnach podaje się po prostu najwyższy dopuszczalny poziom mocy wzmacniacza. Należy brać pod uwagę wyłącznie parametry podawane w mocy znamionowej, czyli RMS. 

Zakup każdego urządzenia, w tym również kolumn, powinien zaczynać się po prostu od określenia, jaki poziom głośności nas interesuje. Przy każdym modelu kolumny dostępne są zazwyczaj tabele natężenia dźwięku. Najpierw należy sobie uświadomić, jak wiele decybeli generują poszczególne dźwięki – dzięki temu będziemy mieli podstawowe pojęcie o tym, jaką głośność oferuje nam dana kolumna. Przykładowo, zwykła rozmowa to około 40 dB, a młot pneumatyczny w czasie pracy – około 100 dB. Efektywność kolumny to natężenie dźwięku, jaki dany model jest w stanie generować w odległości jednego metra przy mocy 1 W. Warto przy tym pamiętać, że w większości przypadków nie ustawiamy kolumn bezpośrednio przy miejscu, w którym słuchamy muzyki. Jeśli kompletujemy na przykład zestaw kina domowego, to kolumny będą prawdopodobnie oddalone od kanapy czy fotela o około 3 – 4 metry. Należy mieć na uwadze, że takie oddalenie może mieć już całkiem spory wpływ na efektywność kolumny, a co za tym idzie – również na jakość dźwięku. Na przykład, jeśli efektywność kolumny wynosi 90 dB, to w odległości 4 metrów spadnie ona już do 78 dB. Można jednak stosować specjalne rozwiązania które dodatkowo wzmacniają efektywność kolumn, dzięki czemu uzyskamy zadowalające parametry nawet przy większej odległości. 

wzmacniacz audio

Warto pamiętać o tym, że nawet przy dobraniu idealnych kolumn do swojego wzmacniacza musimy w czasie korzystania z takiego sprzętu stosować się do kilku elementarnych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim nigdy dobrym pomysłem nie jest rozkręcanie gałek na maksymalną głośność, bowiem może to narazić sprzęt na uszkodzenie. W większości przypadków nie zaleca się rozkręcania potencjometru na poziom wyższy niż 60 – 70%; mając odpowiedni zapas mocy, coś takiego w stu procentach wystarczy nam do uzyskania zadowalającej głośności. Warto o tym pamiętać, bowiem rozkręcanie gałek na zbyt wysokim poziomie prowadzi wyłącznie do zniekształcania się dźwięku, a w dłuższej perspektywie może spowodować poważne uszkodzenie głośników. 

Istnieje wiele czysto technicznych parametrów, na jakie należy zwracać uwagę w czasie wybierania odpowiedniej kolumny. Mimo wszystko nie powinniśmy jednak zapominać o najważniejszym czynniku, który może decydować o tym, czy dany model jest odpowiedni – własnym guście. Niektóre kolumny kosztują naprawdę sporo, zatem przed dokonaniem zakupu warto osobiście posłuchać, jak brzmi dany model. Czasami wszystkie wymienione wyżej parametry nie powiedzą nam tak wiele, jak własne ucho. W pierwszej kolejności powinniśmy zatem wybierać takie kolumny, jakie zwyczajnie odpowiadają naszemu gustowi.

Jeżeli jednak nie jesteś pewien w jaki sposób dokonać wyboru kolumn i wzmacniacza skorzystaj z porady ekspertów z salonów NAUTILUS.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)