Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 22:39

Pierwsza miesiączka



Miesiączka to pierwszy etap cyklu menstruacyjnego.

Czym jest cykl menstruacyjny?

Cykl miesiączkowy występuje u kobiet dojrzałych płciowo, czyli tych, które przeszły już pokwitanie, ale są jeszcze przed przekwitaniem (menopauzą). Każdy cykl rozpoczyna się menstruacją, czyli krwawieniem, trwającym od 3 do 5 dni (chociaż za normalne uważane są również te trwające od 2 do 7 dni). Złuszcza się wtedy nabrzmiała i rozrośnięta w ostatniej fazie cyklu błona śluzowa macicy, a wydostający się płyn składa się przede wszystkim z krwi i tkanki błony śluzowej. Ta faza cyklu często wiąże się z  bolesnymi skurczami w podbrzuszu, bólami pleców oraz zespołem napięcia przedmiesiączkowego, którego objawami są drażliwość, huśtawki nastrojów oraz zwiększona wrażliwość piersi.

W kolejnym etapie narasta, wcześniej złuszczony, nabłonek błony śluzowej macicy, a zwiększone stężenie hormonów (FSH i estrogenów) powoduje dojrzewane pęcherzyków Graffa. Dojrzały pęcherzyk pęka, uwalniając komórkę jajową – to owulacja. Wtedy też istnieje największa szansa na zapłodnienie, czyli okres największej płodności. Jeśli jednak do zapłodnienia nie dojdzie, organizm przygotowuje się ponownie do złuszczenia niepotrzebnej błony śluzowej (przygotowującej ciało kobiety do zagnieżdżenia się zarodka) i pojawia się kolejne krwawienie, rozpoczynając kolejny cykl.

Kiedy pojawia się pierwsza miesiączka?

Wystąpienie pierwszej miesiączki wiąże się z pokwitaniem, czyli procesem dojrzewania płciowego. W tym czasie dochodzi do rozwoju drugo- i trzeciorzędowych cech płciowych, które w przypadku dziewcząt rozpoczyna się nieco wcześniej niż w przypadku chłopców. Szacuje się, że proces pokwitania odbywa się średnio w wieku 12-16 lat.

Fazy dojrzewania płciowego w przypadku dziewcząt rozpoczynają się zwiastunami pokwitania, średnio w wieku 8-14 lat, a zazwyczaj w 11. roku życia. Faza przedpokwitaniowa występuje pomiędzy 9. a 15. rokiem życia (zazwyczaj w wieku 12 lat), pokwitanie właściwe trwa od 10. do 16. roku życia, a następnie rozpoczyna się faza młodzieńcza.

Oznakami pokwitania u dziewcząt są przede wszystkim: rozpoczęcie produkcji estrogenów i progesteronu w jajnikach, powiększenie zewnętrznych narządów płciowych, dojrzewanie gruczołów sutkowych, rozwój owłosienia (łonowego i pachowego), skok wzrostu. Głównym objawem jest jednak menarche, czyli pierwsza miesiączka, która pojawia się zazwyczaj pomiędzy 12. a 13. rokiem życia. W ten sposób osiągana jest dojrzałość płciowa i rozpoczyna się okres płodności kobiety, który trwa aż do menopauzy.

Przed menstruacją, w związku ze zmieniającym się stężeniem hormonów, często zaobserwować można jednak suchość pochwy. Dlatego warto zadbać o swój komfort, nawet w młodym wieku, i zastosować np. HydroVag (www.hydrovag.pl), który nawilża i regeneruje śluzówkę pochwy, przywraca fizjologiczne pH oraz łagodzi uczucie intymnego dyskomfortu. Dzięki temu też chroni przed infekcjami intymnymi.

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)