Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 3:11

Fakty i mity dotyczące kosmetyków mineralnych



Osoby, które zaczynają interesować się kosmetykami mineralnymi powinny mieć świadomość tego, że nawet najlepszy z podkładów mineralnych nie jest w stanie zastąpić ani kremu nawilżającego, ani leków na trądzik, ani tym bardziej kosmetyków przeciwzmarszczkowych. A jednak ich korzystny wpływ na skórę już jakiś czas temu został potwierdzony naukowo. Zarówno dwutlenek tytanu, jak i tlenek cynku to rozwiązania, które blokują promienie słoneczne, aplikacja podkładu mineralnego stanowi więc skuteczną ochronę przed słońcem.

Warto pamiętać również o tym, że tlenek cynku jest minerałem o właściwościach przeciwzapalnych z powodzeniem wykorzystywanym między innymi w maściach dla niemowląt. Kosmetyki mineralne charakteryzują się większym stężeniem tlenku cynku i już choćby dlatego są w stanie łagodzić podrażnienia skóry o wiele bardziej skutecznie niż kosmetyki tradycyjne. Producenci kosmetyków mineralnych mają dość zrozumiałą tendencję do wyolbrzymiania ich zalet, nie można jednak zapominać o tym, że również ostrzeżenia ich przeciwników są co najmniej przesadzone.

Kosmetyki mineralne - podkłady, pudry od Earthnicity

Nie jest prawdą już choćby to, że zawarte w kosmetykach mineralnych nanocząsteczki są w stanie przenikać głęboko w skórę, a tym samym wywoływać niebezpieczne reakcje. Gdyby tak małe cząsteczki były stosowane, byłyby one na skórze niewidoczne, a tym samym problemem byłoby również zatuszowanie niedoskonałości cery. Nie można też popadać w skrajność wówczas, gdy w kosmetykach tego typu znajduje się tlenochlorek bizmutu. Minerał ten odpowiada za perłowe wykończenie makijażu, choć wiele osób zarzuca mu także, że podrażnia skórę i nasila trądzik.

Nacisk mediów doprowadził do jego eliminacji ze składu wspomnianych kosmetyków, choć niepożądane reakcje spowodowane przez ten związek występują u bardzo małej liczby osób. Same kosmetyki mineralne do niedawna były kojarzone przede wszystkim z pudrami sypkimi. Dziś do grupy tej zalicza się jednak również róż, bronzer, cienie do powiek, pomadki, a od niedawna również płynne podkłady. Wzrost liczby kosmetyków łączy się przy tym ze wzrostem liczby ich składników. Coraz częściej trudno znaleźć zresztą różnice pomiędzy ich składem oraz składem kosmetyków tradycyjnych.

 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)