Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 6:59

Czy kosmetyki mogą wpływać negatywnie na zdrowie?



Producenci kosmetyków obiecują cudowne efekty po stosowaniu swoich specyfików.  Jednak zanim zdecydujemy się na kupno owych cudotwórczych produktów, warto przeczytać ich skład chemiczny. Nie wszystko, co możemy znaleźć w kosmetykach, faktycznie jest dobrodziejstwem.

Chociaż ropa naftowa jest darem natury, to produkty pochodne trudno uznać za sprzyjające naszemu zdrowiu. Oleje mineralne są chętnie stosowane przez producentów kosmetyków ze względu na łatwość rozprowadzania na skórze, długi termin przydatności do użycia oraz łatwe przetwarzanie. Jednak ludzka skóra nie widzi w nich produktu naturalnego. To chemia, z którą nie umiemy sobie poradzić. Wchłaniane przez skórę odkładają się w węzłach chłonnych, nerkach i wątrobie. Niestety nigdy nie zostają wydalone. Szukając produktów ropopochodnych w składzie kosmetyków, trzeba wypatrywać parabenów. Sporo wiadomości na ten temat można znaleźć na portalu naturapluszdrowie.pl.

Kosmetyki, chociaż nie są przeznaczone do jedzenia, podobnie jak żywność zawierają konserwanty. Gdyby nie one okres trwałości wielu pachnideł byłby bardzo krótki. Niestety, poza pozytywami niosą ze sobą także negatywy. Konserwanty mogą wywołać reakcję alergiczną. Najczęściej spotykanymi w kosmetykach konserwantami są formalina i formaldehyd. Nie wszystkie reakcje alergiczne to popularna wysypka, część z nich może się ujawnić na przykład w kontakcie skóry ze słońcem.

Czy kosmetyk może odebrać nam urodę? Oczywiście, że tak! Zaskórniki tworzą się nie tylko z powodu nadmiaru łoju, potrafią powstać w wyniku zaczopowania porów przez niepożądane składniki kosmetyków. Należy do nich między innymi znana z łagodzącego działania lanolina, a także dentonit.

Niektóre kosmetyki polecane na przebarwienia skóry mają zbyt radykalne działanie. Uszkadzają melanocyty i powodują trwałe odbarwienia skóry. W efekcie zdrowa skóra np. przestaje się opalać. Tego rodzaju efektów można się spodziewać po kosmetykach zawierających związki rtęci.

W kosmetykach można znaleźć także substancje określane mianem rakotwórczych. To między innymi glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe. Stosowane jako substancje myjące, znajdują się głównie w szamponach, płynach do kąpieli i pastach do zębów. Glikole sprawiają także, że skóra staje się bardziej przepuszczalna i łatwiej wchłania pozostałe składniki kosmetyków. W ten sposób do skóry przedostają się między innymi uczulające barwniki i aromaty.

Na szczęście nie wszystko, co wchłonie nasza skóra, nie może zostać wydalone. O domowych sposobach na oczyszczenie organizmu można przeczytać tutaj: http://jejswiat.pl/16606,skuteczne-sposoby-na-oczyszczanie-i-odkwaszanie-organizmu.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)