Najnowsze wiadomości

26 kwietnia 2024 23:47

Biegunka u dzieci - o czym należy pamiętać?



Opiekując się małym dzieckiem zawsze zwracamy uwagę na czynności fizjologiczne jego organizmu. Są one dla nas najwyraźniejszymi sygnałami o stanie jego zdrowia, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko jeszcze nie umie mówić i nie jest w stanie samodzielnie zakomunikować nam pogorszenia swojego samopoczucia. Obserwacja stolca maluszka jest jedną z takich czynności, która pozwala nam mieć nad nim codzienną kontrolę i odpowiednio zareagować, gdy będzie się działo coś niepokojącego.

Jak rozpoznać biegunkę i jej przyczyny?

Nie warto od razu wpadać w panikę z powodu jednej luźniejszej kupki u naszego dziecka. Jeśli jednak maluszek odda więcej niż trzy luźne stolce w trakcie doby albo zauważymy w jednej rzadkiej kupce ślady śluzu lub krwi, to możemy mówić o wystąpieniu objawów biegunki. Jej dalszy przebieg zależy w dużej mierze od przyczyn, które ją wywołały, a tych może być całkiem sporo. Może być ona na przykład wynikiem alergii lub nietolerancji pokarmowej na któryś z produktów zawartych w podanych wcześniej posiłkach. Poza tym układ pokarmowy dziecka mógł zostać podrażniony przez niezbyt świeżą lub zanieczyszczoną żywność, co zdarzyć się może na przykład wtedy, gdy dziecko je na dworze. Czasem podobne objawy wywołane są zjedzeniem zbyt dużej porcji albo zbyt ostrego lub zbyt tłustego jedzenia. Również wielu zakażeniom wirusowym i bakteryjnym towarzyszy biegunka. Wreszcie luźne stolce mogą być oznakami innych, często poważniejszych schorzeń. Choć w pierwszym momencie trudno nam będzie stwierdzić, z jakim rodzajem biegunki mamy do czynienia, to jednak już od początku, oprócz oczywiście dalszej obserwacji, możemy pomóc dziecku przejść przez nieprzyjemne dolegliwości z nią związane, takie jak bóle brzucha, nudności albo wymioty oraz ogólne złe samopoczucie.

Pamiętajmy jednak, żeby koniecznie udać się z dzieckiem do lekarza, kiedy biegunka nie mija lub drastycznie się nasila, a także gdy dodatkowo pojawią się następujące objawy:

  1. Dziecko zbyt mało siusia.

  2. Dziecko jest ospałe lub nadpobudliwe.

  3. W stolcu zauważymy krew, śluz lub ropę.

  4. Biegunka wystąpi u niemowlęcia poniżej 2 miesiąca życia.

Jak złagodzić przebieg biegunki?

To, czy leczenie biegunki w początkowym jej stadium możemy zacząć w domu, zależy od jej charakteru. Jeśli tylko nie jest zbyt gwałtowny i nie towarzyszą mu inne bardziej niepokojące objawy zadbajmy przede wszystkim o regularne nawadnianie i odżywianie dziecka. Przy karmieniu dziecka piersią lub mieszanką mleczną należy zachować stały rytm karmienia. Starsze dzieci, które mają już zróżnicowaną dietę, również powinny otrzymywać regularne posiłki. Mimo, że dziecko może wykazywać brak apetytu nie powinniśmy rezygnować z podawania mu jedzenia i w żadnym wypadku nie głodzić go. Zadbajmy o to, by przygotowywane przez nas jedzenie było lekkostrawne i działało łagodząco na układ pokarmowy. Możemy karmić dziecko na przykład kisielem, kleikiem z ryżu, pszennym pieczywem z małą ilością masła, zupą o konsystencji kremu, gotowanym mięsem drobiowym, pulpetami. Z kolei w celu odpowiedniego nawodnienia zalecane jest podawanie do picia niegazowanej wody mineralnej, często, ale w małych ilościach. Pamiętajmy, żeby picie było chłodne, ponieważ zbyt ciepłe płyny mogą wywołać wymioty. Z pewnością nie należy natomiast proponować dziecku soków owocowych ani słodzonych napojów, które jako płyny hiperosmolane mogą spowodować nasilenie biegunki. Zdecydowanie najskuteczniejszym nawadnianiem będzie jednak podawanie dziecku specjalnych płynów zawierających glukozę i elektrolity dla dzieci.

Jak zapobiec odwodnieniu?

Odwodnienie u dziecka polega na spadku zawartości wody poniżej wartości, jaka jest niezbędna do normalnego funkcjonowania jego organizmu i może się objawiać suchością warg, gęstą śliną, a także płaczem bez łzawienia. Szczególnie niebezpieczne jest odwodnienie u niemowląt i noworodków, u których można wtedy zaobserwować zapadnięte ciemiączko. Pogłębiający się stan odwodnienia przynosi dalsze bardzo groźne dla zdrowia, a nawet życia dziecka objawy. Nawadnianie dziecka jest zatem kluczowe dla niedopuszczenia do najgorszego. Doustne płyny nawadniające kupuje się bez recepty w aptece. Mają one formę proszku, który rozpuszcza się w zalecanej w instrukcji ilości wody. Nawet jeśli jesteśmy świadomi konieczności nawadniania w trakcie biegunki, często nie wiemy, kiedy dokładnie należy podawać specjalne płyny z elektrolitami dla dzieci. W tym celu najlepiej zapoznać się z ulotką dołączona do opakowania, jednakże generalną zasadą jest dodatkowe podanie po każdym oddanym stolcu lub wymiotach 5-10 ml doustnego płynu nawadniającego na każdy kilogram masy jego ciała. Więcej na temat, jakie elektrolity dla dzieci stosować przy biegunkach dowiedzieć, się można tutaj: http://www.dicoflor.pl/pl/produkty/dicoflor-elektrolity/.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)