Najnowsze wiadomości

15 czerwca 2024 15:30

Jak rozliczyć pit 37 onlineDeklarację podatkową pit 37 można złożyć w formie papierowej lub drogą komunikacji elektronicznej. Wybór rozliczenia pit 37 przez internet jest dobrym rozwiązaniem dla podatników, którzy cenią swój czas i pieniądze.

Instrukcje na stronach internetowych

Jeśli nie wiesz, jak rozliczyć pit 37 online, nie rezygnuj z tej formy rozliczenia. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w internecie. Nie tylko Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej zamieszcza szczegółowe instrukcje, jak rozliczyć pit 37 online i inne deklaracje. Również na stronach poszczególnych  urzędów skarbowych, na stronach wielu portali podatkowych, ekonomicznych, programów do rozliczania pit znajdziesz interesujące cię informacje.

Sposób wypełniania formularzy

Najczęściej rola podatnika wypełniającego pit 37 online sprowadza się do przepisania danych z informacji otrzymanych od płatników  (PIT-11, PIT-40A, PIT-8C) oraz odpowiedzi na proste pytania. Program pit wykonuje obliczenia rachunkowe, uwzględniając twoją sytuację podatkową  według obowiązujących przepisów, np. stawki podatku w zależności od wysokości podstawy opodatkowania,, limity odliczenia kosztów zależne od miejsca wykonywania pracy i ilości płatników itp.

Program pit podpowie, jak rozliczyć pit 37 online wspólnie ze współmałżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko, jak dokonać odliczeń z tytułu ulg podatkowych.

Wstępnie wypełnione zeznanie

PIT 37 online można wypełnić wpisując dane samemu, albo skorzystać ze wstępnie wypełnionego przez administracje podatkowa zeznania -PRF. Wstępne zeznanie przygotowywane jest na podstawie informacji przesyłanych do urzędów skarbowych przez płatników.  Taką przygotowaną przez fiskusa deklarację podatnik winien zweryfikować pod względem kompletności i poprawności danych. Poza tym, jeśli chce skorzystać z ulg i odliczeń podatkowych, winien samodzielnie wprowadzić je do deklaracji oraz wypełnić odpowiednie załączniki.

Przesłanie deklaracji do systemu

Wypełnioną deklarację wraz z załącznikami należy przesłać do właściwego urzędu skarbowego. Aby system teleinformatyczny przesłał nasz pit 37, musimy złożyć podpis. W przypadku formularza pit 37 jako podpis przyjmuje się dane weryfikujące podatnika zwane ”danymi autoryzującymi”. Są to: identyfikator podatkowy (numer PESEL dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i niebędących płatnikami VAT, dla pozostałych NIP), imię (jeśli mamy kilka imion, wpisujemy tylko pierwsze), nazwisko (nazwiska składające się z kilku członów w całości), dzień, miesiąc i rok urodzenia, kwota przychodu z deklaracji składanej w roku poprzednim lub zero, gdy deklaracja nie była składana.

Po otrzymaniu poprawnie przesłanego  pita 37 system prześle ma adres mailowy urzędowe potwierdzenie odbioru (UPO).

Kierując się powyższymi  wskazówkami zdobędziemy szczegółowe informacje jak rozliczyć pit 37 online i samodzielnie złożymy zeznanie.

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)