Najnowsze wiadomości

19 marca 2024 7:17

Wymiana świecy zapłonowej - jaki klucz?



Wymiana świec zapłonowych może być dość trudnym procesem, zwłaszcza dla osób, które nigdy wcześniej nie zabierały się za przeprowadzenie takiej czynności. Co najważniejsze świece zapłonowe powinny być wymieniane jedynie na zimnym silniku. Jeśli ktoś będzie tego dokonywał na gorącym silniku naraża się na uszkodzenie gwintu, który znajduje się w głowicy. Trzeba na to uważać szczególnie wtedy, gdy głowica wykonana jest z rozciągliwego aluminium.

Wymianę należy rozpocząć od ściągnięcia fajki z przewodem zapłonowym. Następnie przechodzi się do gniazda świecy i sprawdza się czy nie ma tam brudu oraz poważnych zanieczyszczeń. Takie miejsce należy bardzo precyzyjnie przeczyścić, najlepiej przed wykręceniem świec. Dzięki temu osad nie przedostanie się do cylindra. Nowa świeca musi być wkręcana aż do oporu, następnie dokręca się ją z pomocą odpowiedniego klucza dynamometrycznego. Nieodpowiednie dokręcenie poskutkuje przegrzaniem się świecy i niebezpiecznymi drganiami. 

Wymiana świec zapłonowych - jaki klucz dynamometryczny będzie odpowiedni?

Do wymiany świec zapłonowych przyda się prawidłowy klucz dynamometryczny, więc warto się w niego wyposażyć. Taki klucz przydatny jest nie tylko w mechanice samochodowej, ale też w przemyśle, budowlane, na produkcji, w warsztatach oraz różnorodnych serwisach. Klucze służą do prawidłowego dokręcania oraz odkręcania śrub i nakrętek. Jeśli zainteresowani będą przystępować do procesu dokręcania kół w samochodach powinni użyć klucza wskaźnikowego lub elektronicznego o wartości momentu obrotowego w granicach 40-200 Nm. Jeśli będzie to rower, wtedy przyda się łamany klucz o wartości 20 Nm. Jeśli jednak będzie dokręcało się śruby, w takim przypadku warto zdecydować się na klucz sprzęgłowy o zakresie 30 Nm. Niewielkie elementy dokręca się kluczem mechanicznym o wartości 20 Nm. 

Odpowiednich kluczy do świec szukaj na https://dynamometryczne.pl >>

Klucz dynamometryczny - zasada działania i rodzaje

Klucze dynamometryczne posiadają specyficzną budowę, opartą na sprężynie. Dzięki niej można zastosować optymalną siłę. Zasada działania takiego klucza opiera się głównie na tzw. prawie Hooka. Chodzi o odkształcanie się ciała pod wpływem oddziałującej na nie siły. Takie odkształcanie jest wtedy proporcjonalne do używanej siły. W związku z tym ciało odkształca się tak, jak można to przewidzieć. 

Istnieje kilka podstawowych rodzajów kluczy dynamometrycznych. Wśród nich można wyróżnić m.in.:

  • klucze wychylne - wskaźnik w momencie dokręcania śruby wychyla się, a zainteresowani widzą, z jaką siłą dokręcają konkretną śrubę. Takie klucze nie należą do najdroższych i są stosowane w wielu warsztatach. Margines błędu wynosi w tym przypadku około 4 procent,
  • klucze elektroniczne - charakteryzują się niezwykłą precyzją i marginesem błędu w granicach 2 procent. Największą zaletą takich kluczy jest funkcja zapamiętywania poprzednich ustawień, dzięki czemu klucze szybko przełączają się na wybrany przez użytkownika program. Klucze można podłączać do swojego komputera i zapisane na nim dane zgrać na twardy dysk,
  • klucze wskaźnikowe - kontrola siły jest możliwa dzięki wskazówce, która znajduje się na rączce. Margines błędu wynosi 6 procent,
  • klucze łamane - wykorzystują specjalne zawiasy, idealne do rowerów,
  • klucze mechaniczne - tzw. klikowe, po prawidłowo wykonanej czynności słyszy się klik.

Klucze dobiera się przede wszystkim w oparciu o swoje konkretne potrzeby, które muszą być precyzyjnie przeanalizowane. 

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)