Najnowsze wiadomości

8 października 2024 10:38

Czym kierować się przy wyborze oczyszczacza powietrza?



​Oczyszczacz powietrza to obecnie jedno z chętniej kupowanych urządzeń do domu. Jesteśmy coraz bardziej świadomi złej jakości powietrza i chcemy się jak najlepiej chronić przed zanieczyszczeniami w domu. Realizacji tego zadania pomaga oczyszczacz powietrza, który szczególnie w sezonie jesienno-zimowym okazuje się wprost niezastąpiony. 

Jak działa oczyszczacz powietrza?

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Jak działa oczyszczacz powietrza?

W przestrzeniach domowych, jak i firmowych obecne jest nie tylko czyste powietrze, lecz także roztocza, wirusy, bakterie, różnego rodzaju pyłki, zarodki grzybów, alergeny. Do tego dochodzą niebezpieczne pyły zawieszone (słynne PM 2.5), które dostają się do wnętrza budynków wraz ze świeżym powietrzem. Wszystkie te zanieczyszczenia są w mniejszym lub większym stopniu groźne dla naszego zdrowia. Z pewnością ich obecność najsilniej odczuwają alergicy, natomiast oddychanie takim powietrzem jest szkodliwe dla wszystkich. Może ono przyczyniać się do senności, obniżonego nastroju, nawracających infekcji wirusowych, przeziębień, grypy, a także rozwoju innych chorób. Oczyszczacz powietrza to urządzenie, które wyposażone jest w zestaw dedykowanych filtrów, które odpowiedzialne są za zatrzymywanie konkretnego rodzaju zanieczyszczeń. Urządzenie zasysa powietrze do wnętrza, filtruje je i oddaje na zewnątrz pozbawione zanieczyszczeń. Dodatkowo, niektóre urządzenia wyposażone są w lampy UV, które są odpowiedzialne za odkażanie filtrów. Spotkać można również urządzenia, które łączą w sobie funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza.

Rodzaje oczyszczaczy powietrza

Na rynku obecnie można spotkać bardzo wiele modeli oczyszczaczy powietrza. Najczęściej klasyfikuje się je przede wszystkim ze względu na rodzaj wykorzystanych w ich wnętrzu filtrów. Warto natomiast uwzględnić również podział nieco bardziej praktyczny. Wyróżnić można bowiem:

  • oczyszczacze powietrza nastawione na eliminację smogu - są to te urządzenia, które wyposażone są w filtr węglowy, krzemionkowy oraz HEPA. Ich celem jest przede wszystkim usunięcie w powietrza zanieczyszczeń, które dostają się do środka pomieszczeń wraz z świeżym powietrzem z zewnątrz; to bardzo istotny problem szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy w wyniku stosowania starych metod ogrzewania poziom zanieczyszczenia powietrza gwałtownie rośnie;
  • oczyszczacze powietrza z nawilżaczem - świetne rozwiązanie dla rodzin z małym dziećmi, ale nie tylko; nie tylko oczyszczają powietrze, ale i przywracają równowagę i odpowiednią wilgotność w powietrzu;
  • oczyszczacze powietrza dla alergików - wyposażone w filtry HEPA, wodne, fotoktalityczne, czyli te nastawione na usuwanie wszystkiego rodzaju bakterii, wirusów, alergenów i zarodków grzybów;
  • oczyszczacze powietrza z jonizatorem - dodatkowo wyrównują równowagę jonów ujemnych w powietrzu.

Rodzaje filtrów stosowanych w oczyszczaczach

Oceny oczyszczacza powietrza powinno się dokonywać w oparciu o kilka różnych parametrów. Niewątpliwie jednak najważniejszym spośród nich jest rodzaj filtrów zastosowanych w urządzeniu. To od zestawu filtrów zależy bowiem efektywność urządzenia, jego zdolność do zatrzymywania określonego typu zanieczyszczeń. Nie istnieje jeden uniwersalny filtr, który poradziłby sobie ze wszystkimi rodzajami cząsteczek unoszących się w powietrzu. Dlatego producenci proponują najczęściej kombinację 2 lub 3, a czasami nawet większej liczby filtrów. W oczyszczaczu może zostać wykorzystany:

  • filtr wstępny wychwytujący największe zanieczyszczenia:kurz, włosy i sierść;
  • filtr węglowy usuwający lotne związki organiczne, wszelkiego rodzaju gazy, brzydkie zapachy;
  • filtr HEPA wyjątkowo skuteczny w zwalczaniu bakterii, wirusów czy mikroskopijnych pyłów; stworzony głównie z myślą o alergikach, dzisiaj wykorzystywany dużo szerzej;
  • filtr krzemionkowy pochłaniający niebezpieczne tlenki, szczególnie te pochodzące z ruchu samochodowego;
  • filtr elektrostatyczny do usuwania m.in. PM 2.5 i alergenów;
  • filtr tkaninowy zatrzymujący zanieczyszczenia większe niż 10 mikrometrów;
  • filtr fotokatalityczny pomagający w usuwaniu alergenów, bakterii i wirusów.

W oczyszczaczu powietrza może zostać także filtr wodny, który sprawdza się w walce z alergenami, zatrzymuje ich część w wodzie. Niestety nie radzi sobie z kolei w wychwytywaniem mikroskopijnych pyłów.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie oczyszczacza powietrza?

Wybór oczyszczacza powietrza powinien być podyktowany przede wszystkim konkretnymi potrzebami. Warto szukać urządzeń, które idealnie odpowiedzą na warunki, w jakich mają pracować. Chodzi przede wszystkim o wydajność urządzenia. Warto sprawdzić, ile powietrza na określonej liczbie metrów kwadratowych w ciągu godziny jest w stanie przefiltrować urządzenie. Do górnych granic należy podchodzić jednak z dużą rezerwą. Druga kwestia to dobór urządzenia pod konkretne pomieszczenie. Pamiętaj, że oczyszczacz nie jest w stanie filtrować całego mieszkania, chyba że jest to naprawdę mała kawalerka. Jeśli zależy ci na dobrej jakości powietrzu w kilku sypialniach i salonie, możesz rozważyć zakup kilku urządzeń. Wybierając oczyszczacz pod pomieszczenie weź pod uwagę także poziom generowanego przez niego hałasu, dostępność trybu nocnego. Z dodatkowych funkcji bardzo cenna jest zdolność urządzenia do zbierania informacji o zanieczyszczeniu pomieszczenia (przez specjalne czujniki) i dostosowywaniu na ich podstawie mocy pracy. Dzięki temu urządzenie prawie nie wymaga obsługi z twojej strony i jest wyjątkowo wydajne. 

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)