Najnowsze wiadomości

14 września 2024 17:17

System GPS do zarządzania flotą pojazdów



Niezależnie od tego, w jakiej działamy branży, jedną z najistotniejszych kwestii jest bezpieczeństwo, zarówno towaru (jeśli mówimy tu o firmie transportowej), jak i kierowcy czy samego auta. Właśnie dlatego tak istotne jest, by kierowcy jeździli zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami. Jeśli chcemy sprawdzić, czy rzeczywiście stosują się oni do znaków i ograniczeń prędkości, możemy wykorzystać System Konsalnet GPS do monitoringu naszej floty.

Wypadki i kolizje jako zagrożenie dla firmy

Choć prawne konsekwencje spowodowania wypadku zawsze poniesie kierowca, a nie zatrudniająca go firma (z wyjątkiem sytuacji, gdy kierowca otrzyma polecenie przekroczenia przepisów), to jednak każdy wypadek spowodowany przez będące w posiadaniu przedsiębiorstwa auto, stanowi dla niej problem wizerunkowy, zwłaszcza, jeśli takie wypadki powtarzają się zbyt często.

Ponadto, każda kolizja czy wypadek może ważyć na warunkach zaproponowanych przez ubezpieczyciela podczas przedłużania ubezpieczenia dla floty. Firmy dysponujące dużą ilością pojazdów otrzymują zazwyczaj znacznie korzystniejsze warunki niż klienci indywidualni, jednak jeśli przedsiębiorstwo „słynie” z tego, że jego pojazdy ulegają częstym uszkodzeniom, wówczas na jakiekolwiek zniżki ze strony ubezpieczyciela nie ma co liczyć. Błędy popełniane przez naszych pracowników będą miały znaczący wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstwa.

Monitoring floty GPS – jak to działa?

Działanie systemu monitoringu floty opiera się na instalacji w pojeździe urządzenia wyposażonego w moduł GPS, który do ustalania lokalizacji pojazdu wykorzystuje sztuczne satelity krążące po orbicie Ziemi. Urządzenie wysyła co kilka sekund do satelity sygnał, a ten przekazuje informację odnośnie jego lokalizacji do odbiornika. Pozwala to w czasie rzeczywistym kontrolować pozycję pojazdu, prędkość z jaką się porusza, a dzięki zastosowaniu dodatkowych elementów rozbudowy systemu, można przewidzieć kiedy auto będzie musiało zatankować lub jakim stylem jazdy posługuje się dany kierowca. Systemy monitoringu GPS są zdolne do błyskawicznego przetwarzania ogromnej liczby danych, archiwizowania ich, przeliczania na interesujące nas statystyki i wielu innych rzeczy. Ich wykorzystanie wpływa m.in. na wzrost efektywności działania firmy.

Monitoring a przepisy

System GPS nie tylko przekazuje nam na bieżąco informacje o pozycji pojazdu ale również rejestruje trasę i pozwala w dowolnym momencie do niej wrócić, by móc ją ponownie przeanalizować. Jeśli np. kierowca zbyt szybko pokonał odcinek drogi / trasy, system Konsalnet GPS automatycznie powiadomi Użytkownika/ów o przekroczeniach np. prędkości lub obrotów, jakie miały miejsce podczas jej wykonania, dzięki czemu będziemy mogli natychmiast zareagować. Z pewnością warto jest omówić z pracownikiem wszystkie ponadnormatywne zdarzenia (przekroczenia), które miały miejsca, by w przyszłości popełniał on jak najmniej błędów. Pamiętajmy również, ze przemieszczanie się ze zbyt dużymi prędkościami zwiększa ryzyko wypadku i może również skutkować mandatami oraz punktami karnymi dla kierowcy.

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)