Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 17:21

Co zakwasza organizm?




Zakwaszenie organizmu to przypadłość, która dotyka bardzo wiele osób. Nie każdy zdaje sobie jednak z tego sprawę. Wszystko dlatego, że pierwsze objawy tej przypadłości nie są bardzo charakterystyczne, dlatego też często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jest za nie odpowiedzialne właśnie zakwaszenie organizmu. Czy wiesz jakie objawy świadczą o zakwaszeniu organizmu? Co powoduje tę przypadłość i w jaki sposób można ją leczyć?

Co oznacza, że organizm jest zakwaszony?

Aby ludzki organizm funkcjonował w sposób prawidłowy, pH krwi powinno utrzymywać się pomiędzy 7,35 a 7,45. Kiedy zaś ilość kwasów w organizmie jest zbyt duża, system buforowy neutralizujący ich nadmiar zostaje przeciążony. W takiej sytuacji dochodzi do osłabienia zdolności obronnych organizmu, a także do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Właśnie to zaburzenia nazywamy zakwaszeniem organizmu. Warto wiedzieć, że nieleczone może prowadzić do bardzo wielu poważnych problemów zdrowotnych. Zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej potrafi zakłócać wydzielanie insuliny i powodować cukrzycę, zwiększać ryzyko wystąpienia udaru krwotocznego, lub nawet prowadzić do rozwoju komórek rakowych. Ta przypadłość prowadzi również do osteoporozy oraz odkładania się tkanki tłuszczowej i nadwagi. Aby móc zdiagnozować zakwaszenie organizmu, należy wykonać badanie laboratoryjne krwi. Warto jednak zawczasu wiedzieć, jak zapobiegać doprowadzeniu do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie i co może je powodować.

co zakwasza

Co powoduje zakwaszenie organizmu?

Należy przede wszystkim mieć świadomość, że zakwaszenie organizmu to problem, do którego sami doprowadzamy. W sporej mierze powoduje go nasz sposób życia, który w dzisiejszych czasach pozostawia wiele do życzenia. Ciągły pośpiech i stres, a także niewielka ilość snu oraz rzadkie i niezdrowe posiłki z wysoko przetworzonej żywności to prosta droga do zakwaszenia organizmu. Przede wszystkim jednak musimy przyjrzeć się swojej diecie. Na pierwszy plan wysuwają się używki takie jak kawa i alkohol. Fatalny wpływ na równowagę kwasowo-zasadową mają także słodycze i fast foody. Dobrze jest jednak mieć świadomość, że działanie silnie zakwaszające mają również tłuste mięsa i nabiał. Powinniśmy także zmniejszyć ilość spożywanych produktów średnio kwasotwórczych, takich jak: płatki owsiane, makaron, ryż, mięso wieprzowe i wołowe, ryby, czy jaja. Najlepiej zadbać o to, żeby stanowiły one około 20% spożywanego przez nas pokarmu. 

Jak leczyć zakwaszenie organizmu?

Na szczęście tak samo jak sami doprowadzamy do zakwaszenia swojego organizmu, możemy również sami wyleczyć tę przypadłość. Najważniejszą kwestią jest zmiana swojego stylu życia. Musimy zatroszczyć się o siebie, zadbać o odpowiednią ilość snu i czas na regularne posiłki spożywane w spokoju. Powinniśmy również nauczyć się radzić sobie ze stresem, a także wprowadzić do życia regularny wysiłek fizyczny. Przede wszystkim jednak zadbajmy o swoją dietę. Musimy zwiększyć ilość spożywanych produktów zasadowych i ograniczyć spożycie tych kwasotwórczych. Produkty alkalizujące powinny stanowić 75-80% naszej codziennej diety. Należą do nich przede wszystkim, warzywa, owoce i kasze. Najbardziej zalecane są buraki, marchew, czarne porzeczki, cytryny, arbuzy, wiśnie, śliwki, kiwi, gruszki, figi, daktyle, pietruszka, szparagi, rzeżucha oraz kasza jaglana. Nie możemy zapominać również o przyjmowaniu odpowiedniej ilości wody. Jeżeli borykamy się z silnym zakwaszeniem organizmu, możemy również zastosować lek na zaburzenie równowagi kwasowo-zasadowej, taki jak na przykład Prodeacid.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)