Najnowsze wiadomości

25 kwietnia 2024 1:06

8 najczęściej zadawanych pytań na temat przeziębienia i grypy



W okresie jesienno-zimowym najłatwiej złapać grypę lub przeziębienie. Te dwie choroby często są mylone lub uznawane za jedną, dlatego warto uporządkować i przyjrzeć się różnicom między nimi i sposobami leczenia. Poniżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej nurtujące pacjentów pytania związane z sezonowymi infekcjami.

1. Czym różni się grypa od przeziębienia?

Przeziębienie to często występujące zakażenie górnych dróg oddechowych, głównie nosa i gardła. Może je wywołać ponad 200 rodzajów wirusów, najpowszechniejsze z nich są rhinowirusy. Grypa natomiast to ostra choroba zakaźna wywołana przez zakażenie wirusem grypy. Jest dużo poważniejsza niż przeziębienie i może prowadzić do licznych powikłań, w tym nawet śmierci. W przeciwieństwie do przeziębienia, grypie można skutecznie zapobiegać poprzez szczepienia.

2. Objawy przeziębienia

Przeziębienie atakuje głównie nos i gardło. Do głównych objawów należy katar, kaszel, ból gardła, stan podgorączkowy, osłabienie. Objawy mogą utrzymywać się maksymalnie do 7 dni, choć kaszel nawet do 3 tygodni.

3. Objawy grypy

Grypa ma dużo ostrzejszy przebieg niż przeziębienie. Objawy pojawiają się nagle, należą do nich kaszel, katar, ból gardła, wysoka gorączka, dreszcze, bóle kostno – stawowe, uczucie rozbicia i zimna.

4. Co na przeziębienie i grypę?

W każdej kuchni znajdą się specyfiki, które z powodzeniem leczą przeziębienie. Do domowych lekarstw zaliczymy przede wszystkim czosnek, który świetnie działa wyciśnięty i połączony z ciepłym mlekiem. Pomocne będą również napary z imbiru i kurkumy, ciepła woda z cytryną i miodem, sok malinowy i świeżo wyciskane soki z pomarańczy. Chory, podczas kuracji, powinien przede wszystkim wypoczywać w łóżku i pić dużo płynów.

5. Kiedy chory zaraża?

Zwykle chory zaraża jeden dzień przed i do 5 dni po wystąpieniu pierwszych objawów. Dzieci trochę dłużej, do 7 dni od wystąpienia objawów.

6. Jak można zarazić się przeziębieniem i grypą?

Przeziębienie i grypa roznosi się drogą kropelkową. Oznacza to, że chory może zarażać poprzez kichanie i kasłanie. Wtedy uwalniają się jego wydzieliny, którymi można zarazić się nawet w odległości 2 metrów. Zarazić można się również poprzez podanie dłoni czy dotknięcie klamki, której dotykał chory. Dlatego warto jest po powrocie do domu dokładnie myć ręce.

7. Kiedy homeopatia może być skuteczna?

Leki homeopatyczne np. Oscillococcinum pozwalają leczyć objawy przeziębienia i grypy. Warto je stosować, bo są dużo bezpieczniejsze dla organizmu ze względu na ich naturalny skład. Nie powodują również działań niepożądanych, co jest bardzo istotne w przypadku dzieci. Zwalczą gorączkę, ogólne rozbicie, bóle kostno-stawowe i bóle mięśniowe. Po konsultacji z lekarzem, leki te mogą zażywać kobiety w ciąży i karmiące oraz dzieci.

8. Kiedy iść do lekarza?

Gdy wysoka temperatura utrzymuję się dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem niezależnie od innych objawów i przyjmowanych leków.

Artykuł sponsorowany

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)