Najnowsze wiadomości

29 stycznia 2023 22:50

Aromat nie do podrobieniaCiężko na dobrą sprawę znaleźć wspólne upodobanie ludzi niezależne od miejsca na kuli ziemskiej. Jest jednak jeden napój, po który sięga się niezależnie od miejsca na świecie. Kawa dostępna w wielu odmianach pobudza wielu z nas do codziennego działania. Czy sposób jej parzenia ma jakieś znaczenie?

Historia ziarnem się toczy

Mimo iż ziarna kawowca znane są ludzkości od co najmniej I tysiąclecia p.n.e., dopiero kilkaset lat temu Beduini przyczynili się do wzrostu ich znaczenia, opracowując unikatową metodę prażenia nasion. Tym sposobem narodziła się nowa używka – kawa. Napój o właściwościach pobudzających bardzo szybko zyskał popularność na Bliskim Wschodzie. Kwestią czasu było jej dotarcie na rynki europejskie, co nastąpiło najprawdopodobniej w XVI wieku.

Ze względu na szczególne warunki potrzebne do uprawy kawowca plantacje kawy znajdują się tylko w trzech regionach świata. Ameryka Południowa oraz część Środkowej, Afryka i część Azji to miejsca, gdzie warunki klimatyczne sprzyjają wysokim plonom. Nieprzypadkowo wśród największych producentów kawy na świecie zaliczają się takie państwa jak m.in.: Brazylia, Wietnam, Indonezja, Indie, Etiopia czy Meksyk.

Przeszło 1000$ za kilogram wydaje się ceną zaporową, a jednak nie odstrasza to entuzjastów pewnego napoju. Kopi luwak, czyli najdroższa kawa świata otrzymywana z ziaren wydobywanych z odchodów łaskuna muzanga cieszy się coraz większą popularnością. Ma to związek m.in. ze wzrostem konsumpcji tzw. dóbr luksusowych.

dziewczyna z kawą

Szereg korzystnych właściwości

Z początku na temat kawy krążyło szereg legend, które tak naprawdę stosunkowo niedawno zostały definitywnie rozwiane przez naukowców. Obiektywne badania skupiły się ponadto na potencjalnych przeciwwskazaniach wynikających przede wszystkim z wysokiej zawartości kofeiny. Czego tak naprawdę możemy być w tym wątku pewni?

Potwierdza się, że picie kawy w umiarkowanych ilościach może wpłynąć w pozytywny sposób na ludzki organizm. Lepsza pamięć krótkotrwała, lepsze zdolności poznawcze, obniżone ryzyko zachorowania na marskość wątroby, czy polepszona koncentracja to tylko niektóre z pozytywnych efektów sięgania po filiżankę „małej czarnej”. W obliczu potwierdzenia tych właściwości przez świat naukowy nie sposób polemizować z ich prawdziwością.

Także w przypadku kawy istnieje druga strona medalu, jednak ewentualne przeciwwskazania nie dotyczą z reguły wszystkich ludzi, tylko np. tych w szczególny sposób narażonych na przyjmowanie zbyt wysokich dawek kofeiny. Ten składnik ma działanie uzależniające i zwiększa uczucie niepokoju oraz uczula receptory dopaminy. Pobudzające działanie kawy może wpływać negatywnie na zasypianie. Dlatego nie zaleca się jej pić o późniejszej porze.

Człowiek na pewno jest niezastąpiony?

Urządzenie, jakim jest ekspres automatyczny, nieprzypadkowo znajduje się na wyposażeniu niemal każdej kawiarni. Okazuje się, że nawet tam, gdzie zwraca się szczególną uwagę na jakość, rozwiązanie to zyskało szerokie uznanie. Nic dziwnego, że coraz więcej Polaków decyduje się na zakup podobnego sprzętu na użytek domowy. Pozwala on zaoszczędzić mnóstwo czasu, gdyż doskonale sprawdza się w wyręczaniu nas z zadania, jakim jest parzenie kawy.

Na rynku nie brakuje ciekawych rozwiązań, zyskujących coraz większe uznanie wśród klientów. Kiedy zdecydujemy się już na jakiś ekspres do kawy kapsułki możemy do niego dokupić zarówno w pobliskim supermarkecie, jak też i bezpośrednio na stronie producenta. Ilość dostępnych odmian jest na tyle duża, że nawet wytrawni wielbiciele nie będą mieli na co narzekać. Wśród nich można wymienić m.in.: Latte Macchiato, Cappuccino, Mocha, Lungo, Espresso itp. Więcej informacji na temat ekspresów do kawy można znaleźć m.in. tutaj: https://www.dolce-gusto.pl/machines.

Tak naprawdę oczywiste jest to, że kawa z ekspresu może smakować tak samo, jak parzona przez nas samodzielnie. Sekretem jest jakość użytych ziaren i to właśnie na tym trzeba się skupić, jeżeli zależy nam na jakości. Sięgając np. po firmowane przez producenta kapsułki nie musimy martwić się o smak gdyż są to produkty w pełni sprawdzone. Dlaczego by nie zdecydować się na ekspres do kawy już teraz?

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)