Najnowsze wiadomości

24 kwietnia 2024 0:54

5 skutecznych sposobów na przejedzenie



Zaburzenia żołądkowo-jelitowe miewa każdy z nas. Wystarczy lekkie pofolgowanie sobie przy stole i gotowe. Problem pojawia się w oka mgnieniu. A prawda jest taka, że okazji do ucztowania nie brakuje. Urodziny, imieniny, święta, rocznice - wszystkie te okazje wręcz wymuszają na nas zadbanie o bogate menu. A gdy wykwintne dania pojawiają się na stole, nie wypada ich nie spróbować. Często takie niewinne z pozoru próbowanie nie ma końca. Zdarza się, że przy okazji jednej biesiady jesteśmy w stanie spożyć potrawy, których łączna ilość dostarcza nawet ponad 500 kalorii. I tak pojawia się przejedzenie, nazywane często niestrawnością - problem, z którym boryka się co drugi Polak i to nie tylko w okresie świąt Bożego Narodzenia czy Wielkanocy.

Charakterystyczne objawy przejedzenia

Przejedzenie to wyjątkowo dokuczliwa przypadłość, która wywołuje nieprzyjemne objawy. Typowe dla tego stanu symptomy to ból brzucha, skurcze, gazy, uczucie pełności i ociężałości, wzdęty brzuch. U niektórych osób mogą wystąpić także nudności, a nawet i wymioty. U innych, pojawia się ospałość, zgaga i odbijanie. Czasami przejedzenie może zakończyć się biegunką, a czasami zatwardzeniem, zwłaszcza jeśli posiłki obfitowały w tłuszcze zwierzęce i mało było w nich błonnika pokarmowego.

Skąd ten problem?

Układ pokarmowy każdego człowieka ma ograniczone możliwości. Przede wszystkim nie nadąża z trawieniem zbyt dużych ilości jedzenia. Nadmiernie obciążona trzustka nie daje rady wyprodukować odpowiedniej ilości enzymów trawiennych. Resztki pokarmowe, które nie zostają strawione, zaczynają zalegać w jelicie cienkim i stają się pożywką dla bakterii. To właśnie ich rozwój powoduje ból brzucha, uporczywe wzdęcia, kolki i inne sensacje. Ponadto, spożywając zbyt dużo jedzenia na raz, na cierpienia narażamy także żołądek. Gdy jemy dużo, zaczynają produkować się nadmierne ilości kwasów żołądkowych, które wywołują nie tylko bóle żołądka, ale też zgagę. W ten sposób przeciążony układ trawienny błaga o przerwę w jedzeniu. Jeśli go nie posłuchamy, wówczas wszystkie nieprzyjemny objawy będą nasilać się coraz bardziej. Czy jest jakiś sposób na wyeliminowanie przykrych dolegliwości? Co zrobić, aby każde wspaniałe przyjęcie nie kojarzyło się nam z gastrycznym dyskomfortem?

Ruch to zdrowie

Nie od dziś wiadomo, że ruch to zdrowie. Zamiast więc sięgać po kolejny kawałek mięsa czy ciasta, warto wybrać się na spacer. Organizm spali trochę kalorii, a przy okazji poprawi się krążenie w całym układzie trawiennym i zwiększy perystaltyka jelit. Lepsze ukrwienie i ruchy jelit sprawią, że pokarm zacznie lepiej się przesuwać. Wystarczy półgodzinny spacer, aby żołądek zaczął prawidłowo pracować, a nieprzyjemne dolegliwości zelżały. Aktywność fizyczna, nawet ta w postaci spaceru, zminimalizuje ból brzucha, zredukuje uczucie pełności i sprawi, że wzdęty brzuch nie będzie już problemem.

Siemię lniane

Jeśli przejedzeniu towarzyszy męcząca zgaga, ulgę przyniesie kleik z siemienia lnianego. Jak wiadomo, siemię lniane to doskonałe lekarstwo na wszelkie zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Kleik nie tylko ugasi ogień w przełyku i klatce piersiowej, ale także pobudzi jelita do bardziej aktywnej pracy. Najlepszy efekt przyniesie zjedzony godzinę po zakończeniu biesiady przy stole.

Napój z octu jabłkowego

Dobrym rozwiązaniem na przejedzenie i towarzyszące mu objawy jest napój z octu jabłkowego. Wspomaga on trawienie, poprawia motorykę jelit i skutecznie wypłukuje toksyny. Jak przyrządzić taki napój? Dwie łyżki octu jabłkowego wystarczy zalać szklanką przegotowanej wody i gotowe. Dla poprawy smaku, do gotowego napoju można dodać odrobinę miodu.

Napary z ziół i ciepłe herbaty

Doskonałym rozwiązaniem na przejedzenie i przykre dolegliwości, jak ból brzucha, wzdęty brzuch, nudności, uczucie pełności jest skorzystanie z pomocy ziół poprawiających trawienie. Zaraz po jedzeniu warto wypić napar z rumianku, który działa rozkurczająco i przeciwzapalnie, werbeny lub mięty pieprzowej. Szczególnie ta ostatnia znana jest jako niezawodny specyfik zwiększający wydzielanie soku żołądkowego, pobudzający wytwarzanie żółci i usprawniający pracę jelit. Filiżanka herbaty imbirowej to kolejny złoty środek na przejedzenie. Można ją przyrządzić ze sproszkowanego imbiru lub świeżego kłącza. Imbir rozgrzewa żołądek, zwiększa produkcję soków trawiennych, działa przeciwskurczowo, dzięki czemu łagodzi przykre dolegliwości. Dobrym rozwiązaniem na przejedzenie jest też czerwona herbata. Szczególnie przydatna bywa w momencie, kiedy posiłek zakrapiany był alkoholem. Również zielona herbata skutecznie pobudzi wydzielanie soków żołądkowych i wspomoże trawienie tłuszczów. Dodatkowo, zlikwiduje uczucie pełności w żołądku. Dzięki temu, że pozytywnie oddziałuje na wątrobę, pomoże uporać się z dużą ilością pokarmu.

Pomoc z apteki

Domowe sposoby radzenia sobie z przejedzeniem warto wspomóc lekiem na dolegliwości trawienne. Obecnie numerem jeden jeśli chodzi o lek na wzdęcia i inne zaburzenia żołądkowo-jelitowe jest IBEROGAST. Preparat czerpie z mocy aż 9 wyciągów roślin leczniczych. Zioła te współdziałają i łagodzą wszelkie nieprzyjemne objawy niestrawności, szczególnie ból brzucha, uczucie pełności i ciężkości, a także wzdęcia, gazy i zgagę. IBEROGAST to lek na wzdęcia i dolegliwości żołądkowe, który aktywuje zbyt słabo pobudzone mięśnie żołądka. Dzięki temu, treści pokarmowe przemieszczają się z żołądka do kolejnych odcinków przewodu pokarmowego.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)