Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 11:41

Zatrzymanie i nietrzymanie moczu – skąd się biorą te dolegliwości i jak je leczyć?



Zarówno nietrzymanie, jak i zatrzymanie moczu u mężczyzn wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Dolegliwości te są nie tylko wstydliwe i bolesne, ale również groźne dla zdrowia. Jak je leczyć?

Nietrzymanie moczu oraz jego zatrzymanie to sygnały, że w organizmie dzieje się coś niedobrego. Pierwszy z problemów dotyka nawet 25% mężczyzn, którzy często się do niego nie przyznają, bo się wstydzą. Drugi, jeśli zostanie zaniedbany, może doprowadzić w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jedno jest jednak pewne – żadnej z tych dolegliwości nie wolno bagatelizować.

Nietrzymanie moczu – to nie tylko wstydliwy problem

Niemalże co czwarty mężczyzna ma problem z nietrzymaniem moczu. Wielu się nie przyznaje, bowiem jest to dość krępujące. Niektórzy obawiają się wychodzenia z domu, spotkań ze znajomymi, bo nie chcą, by na ich ubraniu pojawiły się plamy i nieprzyjemny zapach moczu. Za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego odpowiadają: mózg, nerwy oraz mięśnie. Często jednak coś zakłóca proces utrzymania moczu w pęcherzu. Mogą to być np. leki moczopędne, nadwaga, infekcje, prostata, cukrzyca czy choroby układu nerwowego bądź zwyrodnieniowego. Nietrzymanie jest nieco mniej niebezpieczne niż zatrzymanie moczu u mężczyzn, jednak brak szybkiej reakcji może sprawić, że dolegliwość się nasili i będzie niebezpieczna dla zdrowia.

Osoby mające problem z popuszczaniem moczu mogą wykonywać różne ćwiczenia. Lekarz często decyduje się też na leczenie farmakologiczne bądź kieruje (jeśli zajdzie potrzeba) na zabieg chirurgiczny.

Zatrzymanie moczu u mężczyzn jest niebezpieczne

Zatrzymanie moczu u mężczyzn to stan nie tylko niepokojący, ale i wymagający natychmiastowej interwencji. Może mieć postać przewlekłą (pęcherz nie opróżnia się w całości) lub ostrą (chory całkowicie nie może opróżnić pęcherza). Niektórzy mylą zatrzymanie z bezmoczem, jednak trzeba pamiętać, że w drugim przypadku mamy problem z nerkami, które nie produkują moczu. Zatrzymanie moczu u mężczyzn zazwyczaj spowodowane jest kamicą nerkową, stanem zapalnym, zrostami, przerostem prostaty, guzami pęcherza lub cewki moczowej, nowotworem czy chorobami neurologicznymi. Czasem powody leżą w psychice chorego. U niektórych dolegliwość ta pojawia się po spożyciu dużej ilości alkoholu. Warto także wiedzieć, że brak możliwości wypróżnienia się może być także spowodowany przetoczeniem złej grupy krwi, co jednak zdarza się niezwykle rzadko.

Zatrzymanie moczu u mężczyzn często wiąże się nie tylko z problemem opróżnienia pęcherza, ale też bólem w dolnej części brzucha, nadmierną potliwością, a nawet zaburzeniami świadomości i utratą przytomności. W przypadku całkowitego zatrzymania się moczu lekarz musi jak najszybciej odprowadzić jego nadmiar, by móc później podjąć odpowiednie leczenie. W tym przypadku najczęściej zakłada się cewnik. Zdarza się jednak czasem, iż nie jest to możliwe – wówczas wykonywana jest punkcja nadłonowa. Polega ona na przebiciu się do pęcherza igłą przez powłoki skórne i odciągnięciu moczu.

Warto reagować, gdy tylko pojawia się problem z pęcherzem. Objawem zatrzymania moczu jest najczęściej zaburzenie jego oddawania – gdy po wizycie w toalecie pojawia się uczucie, że pęcherz nie jest jednak całkowicie pusty. Do tego może pojawić się ból i uczucie parcia na pęcherz.

Artykuł zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)