Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 14:45

Aspiryna: dlaczego zawsze warto mieć ją pod ręką



Po kwas acetylosalicylowy, nazywany popularnie aspiryną, większość Polaków sięga w przypadku bólu lub gorączki. Tymczasem substancja ta pomaga również na inne schorzenia. Dowiedz się, jak działa lek, kiedy należy go przyjmować i jakie jest dawkowanie aspiryny.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje, że aspiryna jest jednym z najbezpieczniejszych preparatów przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Statystyki notują również ogromną popularność środka na całym świecie. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie aspiryna odniosła jeden z najbardziej błyskotliwych sukcesów w farmakologii XX wieku – środek jest znany i stosowany od stu lat, choć o dobroczynnym działaniu kwasu acetylosalicylowego wiedzieli już starożytni.

Historia aspiryny

Właściwości przeciwzapalne soku z kory wierzby odkryli starożytni Egipcjanie. Wiele lat później ten naturalny środek na ból polecał również ojciec medycyny Hipokrates. Korę z wierzby stosowały średniowieczne zielarki. Wtedy nie wiedziano jeszcze, że swoje działanie kora zawdzięcza zawartemu w niej kwasowi salicylowemu. Z czasem więc surowiec zaczęto używać do celów przemysłowych i zapomniano o jego właściwościach leczniczych. Przypomniał o nich dopiero Napoleon: podczas morskiej blokady kora wierzby była jedyną przeciwgorączkową alternatywą dla niedostępnej wówczas chininy. Pozyskiwanie składnika aktywnego kory – kwasu salicylowego – ruszyło w 1874 roku, ale z powodu podrażniającego błony śluzowe układu pokarmowego nieprzyjemnego smaku, środka nie stosowano zbyt chętnie. Dopiero w 1899 roku chemik Feliks Hoffmann pozyskał czystą pochodną kwasu salicylowego, czyli właśnie kwas acetylosalicylowy (ASA). Niemiecki koncern Bayer opatentował go pod nazwą aspiryna, którą stosuje się do dziś.

Jak działa aspiryna?

Pierwotnie kwas acetylosalicylowy podawano pacjentom cierpiącym na zapalenie opłucnej, pęcherza moczowego i migdałków. Z czasem aspiryna stała się też lekiem podawanym osobom cierpiącym na dolegliwości stawowe, rzeżączkę i gruźlicę. Do dziś środek zaleca się przy bólach kręgosłupa, migrenach i reumatoidalnym zapaleniu stawów. I choć przez cały XX wiek kwas acetylosalicylowy uważano za skuteczny środek na wiele chorób, to dopiero pod koniec stulecia odkryto sekrety tej skuteczności. Aby je zrozumieć, należy sobie wyobrazić komórki organizmu – każda z nich jest otoczona ochronną błoną. Gdy błona ulega uszkodzeniu, uwalnia się kwas arachidonowy. Wraz z innymi enzymami wysyła on sygnał o uszkodzonej komórce. Pojawia się ból, gorączka i stan zapalny. Aspiryna tymczasem hamuje proces uwalniania enzymów i zapobiega powstawaniu zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Dlatego kwas acetylosalicylowy stosuje się też w profilaktyce chorób układu krążenia.

Kiedy i jak przyjmować aspirynę?

Choć aspiryna znana jest głównie jako środek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, to jest stosowana również w profilaktyce i leczeniu niektórych chorób cywilizacyjnych. Przede wszystkim, wspomnianych już schorzeń krążenia. Regularne przyjmowanie kwasu acetylosalicylowego hamuje powstawanie zakrzepów w tętnicach i ogranicza ryzyko miażdżycy i zawału serca. W dużej mierze pomaga także w trakcie zawału, zmniejszając śmiertelność o ponad 20 procent. Niekiedy stosowanie aspiryny lekarze zalecają także kobietom w III trymestrze ciąży, gdy dochodzi do nagłego wzrostu ciśnienia i stanu przedrzucawkowego. Badania dowodzą, że kwas acetylosalicylowy jest skuteczny także w profilaktyce powikłań cukrzycowych i w wypadku pacjentów z atakami przejściowego niedokrwienia, którego skutkiem może być udar mózgu. Po aspirynę sięgają również chirurdzy: środek sprawia bowiem, że ryzyko zakrzepicy żylnej albo zatoru płucnego po operacji spada o połowę. Dawkowanie aspiryny (ulotka) w każdym z przypadków jest inne i sposób przyjmowania preparatu najlepiej konsultować z lekarzem. Zwłaszcza przy dłuższym stosowaniu, w profilaktyce i w wypadku chorób chronicznych. Traktując kwas acetylosalicylowy jako lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, warto przez użyciem przeczytać ulotkę do aspiryny.

Aspiryn C na przeziębienia

Skład aspiryny jest prosty – środek zawiera generalnie tylko kwas acetylosalicylowy. Są jednak preparaty wzbogacone o dodatkowe składniki, które zwiększają skuteczność kuracji. Takim preparatem jest Aspirin C, zawierający kwas acetylosalicylowy i witaminę C i przeznaczony do walki z objawami przeziębienia. Środek doskonale zwalcza gorączkę, ból głowy i ból gardła, a dzięki witaminie C wzmacnia także system odpornościowy organizmu.

Źródło:
http://aspirin.pl/

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)