Jak biegać, aby nie nabawić się kontuzji?
28 kwi 2016 - Sport
14 września 2024 15:13
Natłok codziennych obowiązków i wiele zmartwień powodują, że nasze życie staje się niekiedy nie do zniesienia. Wielu ludzi nie jest w stanie poradzić sobie ze wszystkim, co spada im na głowę; kiedy wszystkie nasze problemy zaczynają nas przerastać, sami znajdujemy się w bardzo groźnej sytuacji. Mnóstwo osób ucieka wówczas do różnych sposobów na złagodzenie codziennego napięcia i poradzenie sobie ze stresem. Można to robić na wiele sposobów, ale – niestety – bardzo często decydujemy się na te pozornie najprostsze i najłatwiej dostępne.
Zaczyna się niewinnie: jedno czy dwa piwa po męczącym dniu w pracy to przecież świetny sposób na zrelaksowanie się i zapomnienie o wszystkich problemach. Niestety, jeśli wejdzie nam to w nawyk, to potem robi się coraz gorzej – po pewnym czasie zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że piwo po pracy wypijamy raczej z musu, niż chęci. Alkoholizm jest jednym z najgroźniejszych uzależnień, z jakimi tylko możemy się spotkać. Bardzo łatwo można popaść w taki nałóg, a ponadto picie alkoholu jest czymś powszechnie akceptowanym w naszym społeczeństwie; sprawia to, że osoba uzależniona przez długi czas może nadużywać alkoholu, i nikt z jej bliskich nawet nie zwróci na to uwagę.
Uzależnienie od alkoholu można rozpoznać na wiele sposobów. Podstawowym warunkiem do uznania osoby za uzależnioną jest to, że bez regularnego picia alkoholu nie może ona normalnie funkcjonować. Po odstawieniu alkoholu pojawia się wiele symptomów które mogą mówić nam o tym, że organizm nie jest w stanie bez niego poprawnie działać. Rozkojarzenie, rozdrażnienie, różnego rodzaju bóle, ogólne osłabienie – wszystko to może wskazywać na uzależnienie, choć wbrew pozorom, jeszcze stosunkowo lekkie. Jeśli osoba popadła w naprawdę głęboki nałóg, to krótko po odstawieniu alkoholu przestaje w ogóle funkcjonować; organizm może reagować wówczas na różne, nierzadko naprawdę bolesne sposoby.
Osoba uzależniona od alkoholu często nie zdaje sobie nawet sprawy z tego, że tkwi w głębokim nałogu. Może się jej wydawać, że wypicie od czasu do czasu kilku piw nie jest niczym złym – jeśli jednak robimy to zbyt często i regularnie, to może to stać się problemem. Alkoholik sam może zaprzeczać jakimkolwiek sugestiom, że ma problem z alkoholem i niekiedy traktować je jako coś wręcz śmiesznego. Koniecznie trzeba o tym wiedzieć, bowiem wówczas łatwiej jest rozpoznać alkoholizm w rodzinie. Bardzo często najtrudniejszym etapem walki z tą chorobą jest samo przekonanie i uświadomienie osoby uzależnionej, że tkwi w nałogu i musi zacząć coś z tym robić.
Prawdą jest powtarzane często stwierdzenie, że choroba alkoholowa jest nieuleczalna. Człowiek, który raz uzależni się od alkoholu pozostaje alkoholikiem do końca życia. Skoro jest to taki wyrok, to po co w ogóle podejmować leczenie? Po to, aby z chorobą taką można było normalnie żyć – o ile całkowite jej wyleczenie jest niemożliwe, o tyle możliwe jest kontrolowanie jej w odpowiedni sposób, aby nie zaburzała ona codziennego funkcjonowania. Leczenie alkoholizmu może być bardzo długim i trudnym procesem, w zależności od zaawansowania uzależnienia u danego człowieka. Jeśli alkoholik pije od długiego czasu, to leczenie zaczyna się zazwyczaj od detoksu – polega to na oczyszczeniu organizmu ze wszystkich toksyn, jakie gromadzą się w nim podczas wieloletniej choroby alkoholowej. Często stosuje się również leczenie farmakologiczne, którego zadaniem jest zminimalizowanie nieprzyjemnych odczuć związanych z odstawieniem alkoholu.
Niezwykle ważną rolę w leczeniu tego uzależnienia odgrywa psychoterapia. Nie można powiedzieć, że uzależnienie od alkoholu jest chorobą wyłącznie psychiczną – cały organizm uzależnia się od tej substancji, również fizycznie – ale odpowiednia pomoc tego typu może być niezwykle istotna, lub wręcz niezbędna, przy wychodzeniu z nałogu. Mechanizm działania praktycznie każdego uzależnienia jest dość do siebie zbliżony. Osoba uzależniona jest wręcz przekonana o tym, że bez przyjmowania konkretnej substancji – w tym przypadku alkoholu – nigdy nie będzie mogła poczuć się w pełni normalnie, a jej życie całkowicie straci sens. Zadania psychoterapii to między innymi uświadomienie uzależnionemu, jak bardzo niszczy sobie w taki sposób życia oraz pokazanie mu, że poza alkoholem jest mnóstwo innych, ważnych rzeczy. Znalezienie dobrej motywacji dla której chce się żyć i być "czysty" jest tu praktycznie niezbędne. Osoby zajmujące się zawodowo leczeniem takich ludzi na pewno widują mnóstwo przypadków, w których alkoholik wraca do swojego nałogu po jakimś czasie od zakończenia leczenia – właśnie dlatego, że w tym "nowym" życiu nie może znaleźć niczego, co dawałoby mu energię i motywację do działania. Nie jest to zatem kwestia wyłącznie rzucenia alkoholu, ale przede wszystkim zbudowania zupełnie nowego życia na lepszych fundamentach.
Więcej na www.osrodkiterapeutyczne.pl
© Copyright nixpol.pl | Wszelkie Prawa Zastrzeżone.
Komentarze (0)