Najnowsze wiadomości

23 kwietnia 2024 18:01

Najczęściej występujące wady postawy



Wady postawy mogą być wrodzone lub nabyte. Należą do nich kifoza, lordoza i skolioza. Wyróżnia się też plecy okrągłe, wklęsłe i wypukłe. Skrzywienia dodatkowo osłabiają bądź skracają mięśnie m.in. w obrębie miednicy i w odcinku lędźwiowym.

Jak powstają wady postawy?

Wady postawy to jedna z głównych przyczyn powodujących przewlekły ból kręgosłupa. Dzieli się je na wady nabyte i wrodzone. Do wad nabytych należą rozwojowe, powstałe np. na skutek krzywicy i nawykowe, związane z noszeniem torby na jednym ramieniu lub niewielką aktywnością fizyczną. Z kolei wady wrodzone powstają na skutek czynników z okresu płodowego. Wady wrodzone kości to m.in. płaskostopie, stopa końska lub wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego. Z kolei do wad wrodzonych mięśni należy postępujący zanik mięśni. Leczenie wad postawy obejmuje zmianę nawyków, w którym może pomóc noszony na stałe lub przez kilka godzin dziennie gorset ortopedyczny. Stosuje się też rehabilitację, a w ostateczności – przeprowadza operację.

Skolioza

Skolioza jest to boczne skrzywienie kręgosłupa, które może dotyczyć odcinka szyjnego, piersiowego bądź lędźwiowego. Obejmuje aż trzy płaszczyzny. Pojawia się w dzieciństwie lub po bolesnych urazach.

Kifoza

Kifoza to wygięcie kręgosłupa w tył. Niekiedy powoduje je garbienie się, które ogranicza ruchy w obrębie klatki piersiowej. Może wystąpić na skutek złamania, krzywicy, stanu zapalnego lub gruźlicy. Przyczyną tej wady postawy może być też dźwignięcie ciężkiego przedmiotu połączone z paraliżującym wręcz bólem.

Lordoza

Lordoza to z kolei wygięcie kręgosłupa w tył spowodowane zmianami w odcinku szyjnym. Powodują one dolegliwości i zmniejszają zakres ruchu w kręgosłupie. Jest to wada, którą najczęściej leczy się przy pomocy gorsetu.

Plecy wklęsłe

Plecy wklęsłe to uwypuklenie fizjologicznej krzywizny lędźwiowej. Brzuch jest wypięty, a miednica pochylona w przód. Dochodzi też do osłabienia mięśni biodrowo-lędźwiowego oraz prostownika grzbietu w odcinku lędźwiowym, a także mięśni brzucha i pośladkowych.

Plecy płaskie

Plecy płaskie obejmują z kolei spłaszczenie obu naturalnie występujących krzywizn: kifozy piersiowej i lordozy lędźwiowej. Ta wada postawy dotyczy zazwyczaj wątłych dzieci ze słabymi mięśniami.

Plecy okrągłe

Plecy okrągłe są związane z nadmiernym wygięciem kręgosłupa do tyłu. Wada jest połączona ze zmniejszonym przodopochyleniem miednicy. Osłabione są mięsnie prostownika grzbietu, a mięśnie brzucha i klatki piersiowej – skrócone. Powoduje to ograniczenie zakresu ruchów w kręgosłupie oraz w stawie barkowym i szybsze męczenie się.

Materiał partnera zewnętrznego

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)