Najnowsze wiadomości

19 kwietnia 2024 10:21

Jak zwalczyć kaszel u dziecka?



Kiedy dziecko zaczyna regularnie kaszleć, większość rodziców rozważa konieczność udania się do lekarza. Niektórzy jednak próbują przedtem ulżyć maluchowi, podając mu lekarstwa i syropy łagodzące te męczące objawy. W tym miejscu należy jednak zastanowić się nad konsekwencjami, ponieważ użycie nieodpowiedniego specyfiku może mieć poważne skutki. Wiele zależy od przyczyn takiego stanu rzeczy. Dziś postaramy się podpowiedzieć co nieco na temat leczenia kaszlu u tych mniejszych i nieco większych dzieci.

Co oznacza kaszel u dziecka?

Na początku należy sobie zdać sprawę z tego, że kaszel u dziecka wcale nie musi być objawem choroby. Faktem jest, że w ten sposób śluzówka oskrzeli reaguje na znajdujące się w niej elementy niepożądane, ale może to być na przykład nadmierna ilość kurzu czy zwykły okruszek chleba. Dlatego zaalarmować nas powinien dopiero kaszel długotrwały lub taki, przy którym dziecko odkrztusza wydzielinę (kaszel mokry). Ogólnie rzecz biorąc, kaszel jest najlepszym mechanizmem służącym oczyszczeniu dróg oddechowych. Wywołać go mogą nie tylko zanieczyszczenia stałe, ale też zbyt intensywne zapachy, dym (zwłaszcza tytoniowy), a nawet bardzo intensywne smaki – szczególnie kwaśny.

Kiedy jednak kaszel u dziecka przybiera na intensywności i towarzyszą mu dodatkowe objawy, należy się tym zainteresować. Na początek warto zaobserwować w jakich sytuacjach występuje. Może się bowiem okazać, że nasza pociecha kaszle tylko podczas kontaktu z psem lub kotem  - wówczas istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że przyczyną jest sierść zwierzęcia i mamy do czynienia z alergią. Czasem tego typu objawom towarzyszą również nieżyt nosa lub łzawienie oczu. Nie musi to jednak być pewnym objawem alergii, gdyż podobne symptomy może dawać jedna z chorób wieku dziecięcego (np. różyczka lub odra).

Jeśli nie alergia, to co?

Jeśli kaszel trwa dłużej niż jeden dzień, a prawdopodobieństwo alergii jest niewielkie, jest bardzo możliwe, że nasze dziecko złapało infekcję. Może ona mieć podłoże wirusowe (częściej spotykane) lub bakteryjne. W początkowej fazie choroby patogeny rozmnażają się w śluzówce wyścielającej drogi oddechowe, dlatego kaszel jest suchy. Zwykle jest bardzo męczący, a objawem towarzyszącym jest ostry i piekący ból gardła. Kolejnym etapem infekcji jest rozpoczęcie odkasływania śluzu, przez co mamy już do czynienia z kaszlem mokrym u dziecka. Organizm robi wszystko, by pozbyć się zalegającej wydzieliny. Niestety taki stan może trwać bardzo długo, nawet do kilku tygodni. Wszystko zależy od tego jak efektywnie będzie przebiegał proces leczenia i oczyszczania dróg oddechowych. Warto w tym miejscu dodać, że w przypadku bardzo małych dzieci, które nie mają jeszcze prawidłowo wykształconego odruchu kaszlu, należy wspomagać ich reakcję obronna organizmu regularnym oklepywaniem. W zależności o wieku dziecka mówimy tu o delikatnym klepaniu pleców za pomocą dłoni lub opuszek palców – dzięki temu flegma będzie łatwiej odkasływana.

Jak zwalczyć kaszel?

Wiele osób próbuje najpierw domowych sposobów na kaszel. Aby mogły one przynieść odpowiedni skutek, warto połączyć kilka ważnych działań:

  • Nawilżenie powietrza – zbyt mało nawilżone powietrze podrażnia śluzówkę, co sprzyja nasileniu kaszlu (zwłaszcza tego suchego) i potęguje objawy bólowe. Dlatego warto pokusić się o powieszenie na kaloryferze mokrych ręczników, pieluch lub użycie skutecznego nawilżacza powietrza.
  • Odpowiednia pozycja – jeśli dziecko jest bardzo małe, warto ułożyć mu pod główkę poduszkę – pozycja półsiedząca wspomaga odkrztuszanie.
  • Nawodnienie – duża ilość płynów, zwłaszcza ciepłej herbaty z sokiem lub miodem, łagodzi bóle gardła.
  • Inhalacje – najlepiej działa olejek eukaliptusowy lub rumiankowy, ale nawet zwykła para wodna skutecznie nawilża drogi oddechowe, dając wyraźną ulgę.

Jednak najważniejszym elementem walki z dolegliwością jest użycie syropu na kaszel mokry u dzieci. Na rynku znajduje się obecnie mnóstwo tego typu specyfików, jednak nie wszystkie są zalecane do podawania naszym pociechom. Jedną z najlepszych i najbezpieczniejszych opcji jest syrop Pelavo, który nie dość, że łagodzi objawy kaszlu, to dodatkowo wzmacnia odporność organizmu - https://akademianiechorowania.pl/produkty/. Zawarte w nim ekstrakty roślinne i witaminy są mieszanką idealną, nawet dla małych dzieci.

Początki leczenia kaszlu u dzieci są zwykle niewinne, ale pamiętajmy, by robić to z rozwagą. Kluczem jest tutaj rozpoznanie przyczyny i rodzaju kaszlu, dzięki czemu będziemy mogli dobrać odpowiednie metody zaradzenia infekcji. Jeśli jednak kaszel utrzymuje się, każdorazowo powinniśmy udać się do lekarza na konsultację.

Materiał partnera

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)