Najnowsze wiadomości

29 marca 2024 1:42

Egzema, czyli nieprzyjemne zapalenie skóry



Egzema nazywana również atopowym zapaleniem skóry lub powierzchniowym zapaleniem skóry, to jeden z najczęstszych problemów dermatologicznych dzisiejszych czasów. Chorują na nią zarówno dzieci, jak i dorośli.

Tak naprawdę egzema może pojawić się w każdym wieku. Ze względu na swój przewlekły i nawracający charakter, może trwać wiele lat z okresami, kiedy objawy są mniej lub bardziej nasilone. Towarzyszące egzemie zmiany skórne zwykle mają bardzo negatywny wpływ na jakość i komfort życia. Dość często zapalenie skóry znacząco wpływa na relacje międzyludzkie. Osoby chorujące na egzemę mają zaniżone poczucie własnej wartości, często wstydzą się swojej choroby i tym samym alienują się z życia towarzyskiego. Mimo, że egzema jest bardzo uciążliwym schorzeniem, to jednak da się z nią żyć. W jaki sposób pielęgnować skórę dotkniętą zmianami atopowymi? Jak wygląda leczenie egzemy? O tym w poniższym artykule.

Egzema - objawy

Egzema to grupa chorób dermatologicznych o podłożu zapalnym, nie związanym z infekcją. Może mieć wiele postaci i atakować różne partie ciała. Najbardziej powszechna jest egzema dłoni. Choroba objawia się czerwonymi i łuszczącymi plamami na rękach, które nieleczone pokrywają się drobnymi krostkami wypełnionymi wodnistym płynem. Bardzo charakterystyczne w późniejszej fazie choroby są żółtawe strupy po zaschniętej wydzielinie. Rozdrapywane rany mają tendencję do zabliźniania się przy jednoczesnej zmianie kolorystycznej, czemu towarzyszy niekomfortowe pogrubienie się skóry w odcinkach dotkniętych egzemą. Oprócz dłoni, choroba może zaatakować także inne partie ciała. Mogą to być łokcie, kolana, klatka piersiowa, a nawet i twarz. Osobie chorującej na egzemę może towarzyszyć uczucie swędzenia i pieczenia skóry. U niektórych osób może dochodzić do obrzęków skóry oraz widocznej utraty jej sprężystości.

Co wywołuje egzemę?

Zapalenie skóry najczęściej bywa wywołane przez bezpośredni kontakt skóry z substancją uczulającą. Szkodliwe substancje mogą dostać się do skóry nie tylko przez dotyk, ale także przez pożywienie i powietrze. Uczulać może niemalże wszystko. Może to być mydło do rąk, płyn do mycia naczyń, płyn do kąpieli, proszek do prania, płyn do płukania, tworzywa sztuczne obecne w ubraniach. Uczulać mogą zegarki, bransoletki i łańcuszki. Egzema może być również wywołana niektórymi produktami spożywczymi, np. pomidorami, cebulą lub czosnkiem. Wypryski na skórze mogą pojawić się także na skutek antybiotykoterapii czy intensywnej eksploatacji na słońce. U niektórych osób egzema może być wywołana czynnikami genetycznymi. Jeśli rodzice chorowali lub chorują na zapalenie skóry, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że dziecko również będzie na nie chorować. U innych, egzemę może wywołać nieprawidłowy styl życia - nadmierny stres czy długotrwałe napięcie emocjonalne.

Kto jest najbardziej narażony?

Czynników ryzyka predysponujących do zachorowania jest wiele. Wśród najczęściej występujących wymienia się: silny stres, zbyt obfite pocenie się oraz życie w zimnym i suchym klimacie. Nie bez znaczenia jest też niewłaściwa higiena osobista czy styl życia. Ludzie zestresowani, spięci, przygnębieni są bardziej podatni na tego rodzaju dolegliwości skórne. Bardziej narażone na zachorowanie są także osoby, które mają suchą lub skłonną do przesuszania się skórę. Również alergicy, osoby mające stały kontakt z substancjami drażniącymi oraz osoby z zaburzeniami układu odpornościowego są bardziej narażone na wystąpienie zapalenia skóry. Egzema jest często związana z innymi chorobami atopowymi, szczególnie astmą i katarem siennym.

Czy egzema jest chorobą zaraźliwą?

Egzema, mimo iż jest chorobą chroniczną, nie jest zaraźliwa. Nie można się nią zarazić od drugiej osoby. Nie można jej przenieść z jednej osoby na drugą. Nawet bardzo bliski kontakt z osobą chorującą na egzemę nie jest obarczony żadnym ryzykiem.

Gdy skóra woła o pomoc...

Egzema (www.bepanthen.pl/pl/nasze-produkty/bepanthen-sensiderm-krem/) to choroba, która powoduje silny świąd i pieczenie skóry. Bardzo często powoduje także rogowacenie i łuszczenie skóry. Jedynym słusznym ratunkiem w takiej sytuacji jest zastosowanie maści lub kremu o właściwościach nawilżających, np. Bepanthen SENSIDERM. Krem taki, jak Bepanthen SENSIDERM zmniejsza przeznaskórkową utratę wody i zwiększa nawilżenia skóry, dzięki czemu łagodzi dokuczliwe swędzenie i minimalizuje nieprzyjemne pieczenie. Dodatkowo krem Bepanthen Sensiderm pobudza naturalne mechanizmy nawadniania skóry i zapewnia optymalne warunki do naturalnego procesu jej regeneracji. 

Jak jeszcze sobie pomóc?

Przewlekły charakter choroby sprawia, że jest ona bardzo trudna do wyleczenia. Tak naprawdę nie ma jednej skutecznej metody pozbycia się egzemy. Aby złagodzić nieprzyjemne jej objawy, należy wdrożyć kilka różnych środków i sposobów. Leczenie egzemy wymaga umiejętnego łączenia leczenia miejscowego z postępowaniem profilaktycznym, które pozwoli ograniczyć częstotliwość nawrotów choroby. Na początek należy rozpoznać substancję uczulającą, a następnie wyeliminować ją z życia. Jeśli winowajcą jest używany proszek do prania, należy zamienić go na taki, który dedykowany jest skórze atopowej. Jeśli uczulają produkty spożywcze, należy jak najszybciej wyeliminować je z codziennej diety. Profilaktycznie można wyeliminować substancje uważane za wyjątkowo drażniące, a więc ostre i smażone potrawy, kawę, czarną herbatę, alkohol. Leczenie egzemy obejmuje również wybór odpowiedniej odzieży. Osoby, które zmagają się z zapaleniem skóry powinny zrezygnować z drażniącej odzieży (wykonanej z tkanin syntetycznych lub wełny) i nosić wyłącznie przewiewne ubrania wykonane z bawełnianych materiałów. Dobrze jest też unikać skrajnych temperatur, nadmiernego słońca i długich kąpieli. Wskazane jest ograniczenie kąpieli do 5-10 minut, a także zamienienie tradycyjnego mydła, które ma skłonności do wysuszania skóry, na preparat o właściwościach głęboko nawilżających. W leczeniu egzemy ważna jest także dieta. Dobrą praktyką jest wzbogacenie codziennej diety o kwas gamma-linolenowy oraz stosowanie probiotyków i oligosacharydów prebiotycznych.

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)