Najnowsze wiadomości

27 kwietnia 2024 1:19

Jak wybrać drukarkę?



Wyposażenie biurowe nie będzie kompletne, jeśli zabraknie w niej drukarki. Jej rola jest oczywista, jednak tak się składa, że na rynku jest ona dostępna w wielu odmianach. Co zrobić, aby wybrać tę właściwą?

Rozróżnienie poszczególnych modeli związane jest mnie tylko z technologią druku, ale również z wieloma istotnymi parametrami technicznymi, które wpływają na wydajność sprzętu, oraz technologiami i wszelkimi funkcjami dodatkowymi. Jest tego sporo, dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto pokrótce przeanalizować wszystkie dostępne rozwiązania.

Drukarki atramentowe czy laserowe?

Pytanie to stawiane jest zawsze przy zakupie drukarki. Warto w tym miejscu podkreślić, że modele atramentowe powoli stają się coraz mniej dostępne. Wynika to przede wszystkim z większej jakości, jaką oferują urządzenia oparte na laserze.

Co istotne, wybór między dwoma technologiami nierozerwalnie związany jest z kosztami eksploatacyjnymi. Laser nie zawsze okaże się bowiem opłacalny. Gdy bowiem drukarka jest przez nas wykorzystywana sporadycznie, a jakość wydruku atramentowego jest dla nas wystraczająca, zakup modeli starszych również może być sensowny. Wszystko rozbija się o  cenę oraz wydajność tonerów oraz tuszy.

Zawsze przed dokonaniem wyboru sprawdźmy, ile stron będziemy w stanie wydrukować na jednym produkcie, a także to, ile kosztują tonery bądź tusze oryginalne oraz ich zamienniki. Do tego dochodzi również liczba stron, którą będziemy w stanie wydrukować. Dzięki temu będziemy w stanie wybrać model, który okaże się po prostu opłacalny.

Drukarki kolorowe czy monochromatyczne?

W tym przypadku wszystko zależy od tego, co chcemy drukować. Jeśli bowiem zależy nam wyłącznie na dokumentach, w których kolor odgrywa marginalną rolę, nie ma sensu decydować się na urządzenia kolorowe, które są po prostu droższe (także w eksploatacji).

Rzecz jasna inaczej wygląda sytuacja, w której drukujemy kolorowe grafiki oraz inne prace. W tym przypadku kolejny raz należy rozważyć zakup drukarki najbardziej ekonomicznej – sprawdźmy więc, ile kosztują tusze lub tonery, a także obliczmy, na ile stron wystarczą i czy nam się to po prostu opłaca.

A może urządzenie wielofunkcyjne?

Jeśli poza drukowaniem interesuje nas również kserowanie i skanowania, powinniśmy decydować się na urządzenia wielofunkcyjne, zwane kombajnami. Niektóre z nich posiadają nie tylko drukarkę, kserokopiarkę i skaner, ale również faks.

Tego typu urządzenia doskonale sprawdzą się zarówno w pracy biurowej, jak i w domu. Oczywiście musimy przygotować się na to, że urządzenia wielofunkcyjne będą droższe, często nawet o kilkaset złotych.

Na co jeszcze należy zwrócić uwagę?

Dowiedzieliśmy się już, że drukarka może być atramentowa laserowa, a jej druk kolorowy bądź monochromatyczny. Wspomnieliśmy także o dostępności urządzeń wielofunkcyjnych, które z pewnością pozwolą na znacznie więcej. Teraz przyszła kolej na wskazania na wszystkie najważniejsze parametry techniczne, które wpływają na jakość druku, a także komfort wykorzystania omawianych sprzętów.

  • Szybkość druku. Parametr absolutnie najważniejszy, jeżeli zamierzamy drukować dużo i często. Nie ma nic gorszego, niż wlokąca się drukarka, której praca zabiera nam nie kilka, a kilkanaście lub kilkadziesiąt minut życia. Chcąc czas ten jak najbardziej skrócić, powinniśmy sprawdzić, ile stron A4 urządzenie jest w stanie wydrukować w przeciągu minuty.

Jeśli wartość ta wynosi od 15 do 30 stron, mamy do czynienia z drukarką bardzo przyzwoitą. Najszybsze urządzenia drukują z szybkością ponad 40, a czasem nawet ponad 50 stron na minutę. Szybkość poniżej 10 stron jest typowa dla drukarek najtańszych, dlatego powinniśmy się na nie decydować wyłącznie wtedy, gdy będzie korzystać z nich sporadycznie.

  • Format druku i gramatura papieru. Drukarki obsługują standardowo format A4, wiele z nich poradzi sobie również z formatami A5 i A6. W przypadku bardziej zaawansowanych urządzeń, zakres druku jest znacznie szerszy, dlatego warto zwrócić na to uwagę. To samo tyczy się gramatury papieru. O ile zwykły papier biurowy wyróżnia się gramaturą na poziomie 100 g/m2, to produkty specjalistyczne (na przykład fotograficzny) mogą mieć dwa razy wyższą. Musimy sprawdzić, z czym poradzi sobie interesujące nas urządzenie.
  • Sterowanie. Najtańsze drukarki są łączone z komputerem przez kabel, jednak bez problemu znajdziemy również urządzenia z modułem Bluetooth bądź obsługa sieci Wi-Fi. Dzięki temu jesteśmy w stanie drukować w sposób bezprzewodowy.
  • Rozdzielczość. Wyrażona w parametrze DPI. Im jest ona wyższa, tym dokładniejsze będą wydruki.
  • Dodatkowe funkcje. Jest ich sporo, ponieważ producenci często starają się zachęcić klientów rozmaitymi dodatkami, które czasem są zbędne, jednak w niektórych przypadkach zdecydowanie ułatwiają korzystanie z drukarki. Spośród nich wymienić można druk dwustronny, czytnik kart pamięci, obsługa sieci Ethernet czy chociażby nadruk na płytach CD i DVD.

Ile kosztują drukarki?

Oczywiście to zależy od konkretnego modelu, a także wspomnianych wyżej parametrów technicznych. W przypadku urządzeń atramentowych, najtańsze z nich zakupimy już za około 150 złotych. Będą to oczywiście najbardziej podstawowe modele monochromatyczne, których prędkość druku wynosi mniej niż 10 stron na minutę.

Jeżeli zależy nam na wyższej jakości, musimy przygotować się na wydatek od 300 do nawet około tysiąca złotych. Jeżeli natomiast chodzi o drukarki laserowe, ich przedział cenowy mieści się w granicach od 250 do 2500 złotych. Oczywiście w obu kategoriach dostępne są również urządzenia znacznie droższe, jednak są to modele profesjonalne, przystosowane do pracy biurowej.

Zakup drukarki nie jest zadaniem specjalnie trudnym. Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka zasadniczych parametrów, tak aby nie zostać z urządzeniem, które okaże się po prostu słabej jakości lub nieprzystosowane do naszych potrzeb i wymagań.

 

Materiał zewnętrzny

Pozostańmy w kontakcie

Spodobał Ci się udostępniony przez nas artykuł? Skomentuj go, lub udostępnij na swoich social mediach. 

Jeżeli zasnataiwasz się nad podjęciem z nami współpracy - nie zwlekaj! Napisz do naszej redakcji korzystając z formularza kontaktowego. Chętnie odpowiemy na każde pytanie.

Komentarze (0)